HAZAL KAYA 'FERİHA'YI ANLATTI!

Adını Feriha Koydum adlı dizinin başrol oyuncusu Hazal Kaya, Bugün Gazetesi'nden Şebnem Özcan'a konuştu.

Magazin

HAZAL KAYA 'FERİHA'YI ANLATTI! Kaya oynadığı karaktere çok üzüldüğünü söyledi. Genç oyuncu, "Kapıcı kızı olmaktan utanıyor. Herkesi kandırıyor. Feriha'ya acıyorum" dedi.


-'Genco', 'Aşkı Memnu', 'Adını Feriha Koydum' çok seyredilen diziler... Buralarda oynadığınız için şanslı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bende doğru zamanda doğru yerde olmak gibi bir durum oldu. 'Şans' diyorsak öyle, ama hiçbir şey de tesadüf değil, çünkü çok çalıştım. Oyuncu koçum vardı, sürekli ders alıyordum. Bir yandan 7 sene keman çaldım, bale yaptım. Oyunculuk için diksiyon dersleri aldım. Aşk-ı Memnu'da dublajı kendimi yapabilmek için hem dublaj hem de diksiyon dersleri aldım. Benim başarım tesadüf değil yani.

-Halkın arasına karıştığınızda ilginç tepkiler alıyor musunuz?

Bir keresinde çok komik bir şey oldu. Ona çok güldüm sonra. Bir çocuk geldi benimle fotoğraf çektirdi, ayrılırken, "Boyun çok kısaymış ayrıca güzel de değilmişsin dedi. "Aaaa" diye kaldım. İnsanın, "Ama bir dakika dur yorgunum" diyesi geliyor. Feriha olarak da bir teyze yanıma gelip dedi ki "Aşk gelip geçici kızım. Sen anneni kırmamaya bak. Annen senin". Bir keresinde de birisi, "yalan söyleme aaaa çok ayıp" demişti.

-Feriha'yı seviyorlar mı?

Seviyorlar ama baktığınızda kız yalancı. Annesine zarar veriyor, ailesini küçük düşürüyor, kendisini küçük düşürüyor ama insanlar onu seviyor. Çünkü biliyorlar bir sebebi var bunun. Küçükken kıza 'Kapıcı Kızı' demişler o da 'Ne münasebet' diyor. 'Ben kapıcı kızı olmayacağım' diyerek bir anda başka biri olmak istiyor. Ve bunu kendi dünyasında yapıyor, başkalarına da inandırıyor. Aslında çok zavallı bir durumda...

-Feriha'ya acıyor musunuz?

Acıyorum, ona çok yazık.

-Sokakta size, 'Feriha' mı 'Nihal' mi diye sesleniyorlar?

Karışık; 'Feriha' dizisi ilk başladığında hala 'Nihal'dim. Şimdi daha çok 'Feriha' diyorlar. 'Nihal' diyenler tek tük...'Genco' dizisinde sevgilim taksiciydi. Taksiciler "Abla sen bizim yengemizsin senden para falan almayız" diyorlardı. Beni sürekli kolluyorlardı.
Metroya binerim sette karavanadan yemek yerim

-Sette size özel ilgi gösteriliyor mu?

Yok, asla ben çok çekinirim böyle şeylerden.

-Yemekleriniz mesala, başrol oyuncularına özel mi?

Asla karavanadan yer herkes; bende öyle. Özel sipariş yemek yemek haddime mi benim? Vahide Abla'yla (Vahide Gördüm) ben çok titiziz bu konuda. Bizde ekipteniz, ekip ne yaparsa bizde onu yaparız, ne yerse biz de onu yeriz. Sete tam saatinde, vaktinde geliriz. Ben çok utanırım böyle şeylerden.

-Peki setlerde bu tip şeyler yaşanıyor mu?

Bilmem ki benim başıma hiç gelmedi.

-Sette siz de sıranızı bekliyor musunuz?

Tabii sette her şey, her türlü aksilik oluyor. "Gidin buradan" diyerek apartman sakinleri gürültü oluyor diye şikayet edebilir. Bizde oturup bekliyoruz.

-Bir yerden bir yere giderken toplu taşıma araçlarını kullanıyor musunuz?

Elbette, buraya metroyla geldim mesela.

-Rahatlıkla halk arasına karışabiliyorsunuz o halde?

Ben bunu hiç anlamıyorum. Tabii halk arasına karışacağım, yoksa nasıl oyunculuk yapabilirim ki? Benim malzemem insanlar... Onları görüp, seyredeceğim ki, bir oyuncu olarak değişik kimliklere bürünebileyim. Bunu yapmazsam, halk arasına karışmazsam oyunculuk yapamam, kendimi geliştiremem. Diğer insanlardan farkım benim tanınmam o kadar. Yoksa bende sıradan insanlar gibiyim.
Sahneye 1,5 yaşında emzikle çıktım

-Kaç yaşında başladı oyunculuk merakınız?

Çok net hatırlamıyorum ama televizyona çıkanları çok beğenirdim. Annemle sinemaya giderdik, oyunlara konserlere giderdik. Sahneye bakıp, "Ya orada olmak ne güzel bir şey!" diye düşünürdüm.

-Kimleri izliyordunuz?

Devlet Tiyatrosu'nun çocuk oyunları vardı hafta sonları erken saatlerde. Annem onlara götürürdü beni. Zaten Beyoğlu'ndaydı annemin ofisi. Yapı Kredi'den, Ak Sanat'a kadar her yere giderdik.

-İlk tiyatro sahnesine çıkışınızı hatırlıyor musunuz?

1.5 yaşındaymışım ilk sahneye çıktığımda. Onun haricinde kreşe gidermişim. Ağzımda emzik, bezli bir çocukmuşumÖAğzımda emzikle sahneye çıktım. 'Pamuk Prenses 7 Cüceler'i oynamışım. Bana "Yap" demişler oynamışım.

-Şımarıklıkta varmış galiba sizde?

Vardı tabii, kuzenimi çöpe atmak istemişim doğduğunda. 5 yaşındaymışım o doğduğunda "Hadi onu çöpe atalım" demişim.

-Küçükken makyaj yapmayı çok seviyormuşsunuz aynaya bakmadan ruj sürüyormuşsunuz şu anda makyajla aranız nasıl?

Küçükken öyleydim ama şimdi eser yok. Sette o kadar çok makyaj yapıyoruz ki. Bütün gün makyajlıyız. O yüzden dışarıda makyaj yapmıyorum.
Kazandığım paraları biriktiriyorum

Dizilerden kazandığınız paraları ne yapıyorsunuz?

Biriktiriyorum, benim yurt dışında eğitim almak gibi bir hayalim var. Fatih Akın'la çalışmayı çok istiyorum, bir diğer hayalim de bu benim. Ama önce Almanca öğrenmem lazım.

-Kısa bir süre önce oyunculuğunuzu geliştirmek için, bir hafta süreyle yurt dışından gelen bir hocanın work shop'una katılmak istemişsiniz ama dizi çekimleri yüzünden setten size izin çıkmamış öyle mi?

Dizi setinin yoğunluğundan değil, ben hastanedeydim. Nereden çıktı bu haber bilmiyorum. Kimsenin benim eğitimime mani olmak gibi bir niyeti yok. Ne, kimsenin böyle bir derdi, ne de isteği var. Yurt dışına bir hafta gitmem gerekirse gideceğim. Bu işimi daha, iyi daha profesyonel yapmam için şart. Bunun için bazı özverilerde bulunacağım tabiî ki. Ben o work shop'a bir gün gidebildim, ertesi günde hastaneye kaldırıldım. Böbrek iltihabı oldum. ilk önce 'Bel Fıtığı' zannettim. Babamda da 'Bel Fıtığı' var, genetik yani. Şimdi iyiyim. Böbrek, Fıtık gibi, bir kere olunca devamlı dikkatli olmak gerek.

SESİM ÇOK GÜZELDİR

-Tango yaptığınız doğru mu?

Tango yapıyorum.

-Dans yarışmalarından teklif gelse kabul eder misiniz?

O kadar ortada gözükmek istemiyorum. Bu benim kişisel tercihim. 2-3 sene evvel liseye giderken ne yapıyorsam aynı şeyleri yapıyorum. Hayatımı hiç değiştirmedim. Okul yerine sete gidiyorum. Hayatımda bir değişiklik yok.

-Sesiniz güzelmiş öyle mi?

Evet, öyle diyorlar. Ortaokul ve lisede okulun müzik korosundaydım. İleride bir müzikalde rol almayı çok isterim.

-Bu yaz hangi konserleri izlediniz?

Jamiroquai'yı izledim en son. Üstelik en büyük fanlarından biriyim. Hatta birlikte fotoğraf bile çektirdik.

Vahide ablanın önünde diz çökerim

Vahide Gördüm'le anlaşamadığımız yazıldı çizildi. Bu dedikodu nereden çıktı bilmiyorum. Aslı astarı yok. Böyle bir şey asla yok. Üstelik ben Vahide Abla'ya 'Anne' diyorum, o bana 'Kızım' diyor. Kaldı ki Vahide Abla bana bağırsa çağırsa, "Aaay çok özür dilerim anne" deyip bir yere çömerim yani.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: