“Hazımsızlık” kabusunuz olmasın!

Kurban Bayramı’nda et ürünlerinin tüketimi artıyor. Kısa süreli de olsa, bu yönde değişen beslenme alışkanlıklarının, doğal olarak vücutta bazı olumsuz etkilere, özellikle de sindirim sorunlarına yol açması kaçınılmaz olabiliyor... Yemeklerden sonra tüketilecek yeşil çay, mate çayı ve tıbbı nane çayı bu sorunların azaltılmasına yardımcı oluyor.

Yaşam

“Hazımsızlık” kabusunuz olmasın! Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada; Kurban Bayramı’nda artan taze et tüketimine ve beraberinde getirebileceği sindirim problemlerine dikkat çekiyor; “Bu dönemlerde akılcı şekilde tasarlanan bitki çayı formülasyonları sorunların giderilmesinde etkin çözümler sağlayabiliyor”.

Kurban Bayramı’nda sindirim sisteminizi yeşil çay, mate çayı ve tıbbı nane çayı ile rahatlatın

Kurban Bayramında sindirimi daha güç olan “taze” et ürünlerinin tüketilmesi ile ortaya çıkabilecek sorunların hafifletilmesinde, öncelikle mide asidinin artmasını sağlayacak bitki çayları tercih edilmeli. Tabii ülser ya da reflü sorununuz yoksa. Artan mide asidi, et proteinlerinin sindirimini sağlayan enzimin çalışması için uygun ortamı yaratır. Yeşil çay, mate çayı ya da tıbbi nane çayı bu bakımdan uygun tercihler olarak bilinmektedir. Tıbbi nane ve yeşil çayın yanı sıra biberiye yaprakları, yağların sindirimi için gerekli safranın salgılanmasını sağlaması bakımından da önemli. Safra artışını sağlayabilecek seçeneklerden biri de zencefil köküdür. Çay karışımı içerisine zencefil ilave edilmesi etkisinin yanı sıra aromasını da destekleyecektir. Bu gibi çay bileşenlerine papatya çiçeği, rezene ve anason meyveleri gibi bitkisel ürünlerin ilave edilmesi sindirimin kolaylaştırılması bakımından yararlı olacaktır.

Bitki çayı tüketirken mutlaka dikkat edin

Tabi her zaman dikkatinizi çekmeye çalıştığım önemli nokta, kullanılacak bitkisel ürünlerin güvenilirlikleri! Yani; doğru bitkiler olup olmadığı, yeterli etkili bileşen oranına sahip olup olmadıkları, kimyasal atık, çevresel toksinler ve tarım ilaçları ya da sağlığa zararlı mikroplar taşıyıp taşımadıkları. Bu bakımdan mutlaka güvenilir marka ambalajlı ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmeli.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: