Hem dayak yediler hem gözaltına alındılar

Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, eşcinsellik propagandası yapan medya kuruluşlarına 1 milyon rubleye (Yaklaşık 30 bin dolar) kadar para, 90 güne kadar da kapatma cezası getiren bir yasaya onay verdi. Tartışmalı yasayı parlamento önünde protesto eden gey hakları savunucuları ise kalabalık bir grup tarafından dövüldü.

Yaşam

Hem dayak yediler hem gözaltına alındılar Duma'daki oylamaya katılan vekillerden 436'sı yasaya 'evet' derken, aleyhte oy çıkmadı.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren, çocuklar arasında eşcinselliği özendiren vatandaşlara 4-5 bin ruble, yetkili kişilere 40-50 bin ruble, tüzel kişilere ise bir milyon rubleye kadar para cezası uygulanacak. Eşcinsellik propagandası medya yoluyla yapılıyorsa, suçu işleyen kişiye 40-50 bin ruble, buna müsaade eden görevliye ise 100-200 bin ruble ceza kesilecek. Eşcinsellik propagandasının yer aldığı basın kuruluşuna ise bir milyon rubleye kadar para ve 90 güne kadar kapatma cezası verilecek.

“Geleneksel olmayan ilişkilerin propagandası”nı yapmayı yasaklayan düzenlemeye göre, geylerin haklarını savunan etkinlikler düzenlemek, geylerin heteroseksüellerle eşit haklara sahip olduğunu söylemek suç sayılacak.

Düzenleme gereği eşcinsellik propagandası yapan şahıslara 15 güne kadar hapis cezası da uygulanabilecek.


Homoseksüellik Sovyetler Birliği döneminde yasa dışıydı ancak 1993’de suç olmaktan çıkarılmıştı.

HEM DAYAK YEDİLER HEM GÖZALTINA ALINDILAR

Gey haklarını savunan yaklaşık 20 kişilik bir grup, oylama öncesi parlamento önünde "öpüşme eylemi" düzenledi. Aktivist grup, "Rusya Sodom değil" diyerek tezahürat eden ve Ortodoks ilahileri söyleyen yüzlerce kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldıranlar arasında çocukların da olduğu görülürken, yapılan linç girişiminin ardından gey hakları savunucuları polis tarafından gözaltına alındı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: