HER DAİM GENÇ KALIN!

Yetkili bir uzman doktordan alınan bilgiye göre, ‘fibrogell’ adlı yeni enjeksiyon tekniği sayesinde, hiç yaşlanmayan bir cilde sahip olmak artık mümkün.

Magazin

HER DAİM GENÇ KALIN! Ameliyatsız estetik yöntemler, kadınlar ve dış görünüşlerine meraklı erkekler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. Vücudun her bölgesine yapılan uygulamalardan alınan sonuçlar; gençlik, güzellik ve forma girme konusunda yüzlerin gülmesini sağlıyor. Plastik ve rekonstrüktif, bu uygulamaların arasında en yeni etkilerinden biri ‘fibrogell’ tekniği. Bu yöntemi zamanı durduran bir aşı olarak nitelendiren uzman doktor “bugüne kadar cilt altında oluşan yüz çizgileri için cildi destekleyen çeşitli dolgu malzemeleri kullanılıyordu. Bunların etki sürelerinin sınırlı olması, uygulamanın tekrarını gerekli kılıyordu. Yeni geliştirilen fibrogell tekniğiyle hem yan etkiler azaltıldı, hem de kalıcılık sağlandı” diyor.

Biyolojik saat geriye işliyor

Uzman doktor, yöntemin nasıl uygulandığını ise şu sözlerle anlatıyor: “Bu yöntemde hastanın, güneşten hasar görmemiş bir bölgesinden, tercihen de kulak arkasından küçük bir parça alınıyor. Cilt örneği gerekli işlemlerden geçirilerek, içerdiği fibroblast hücreler ayrıştırılıyor. Bu hücreler 3 hafta boyunca özel koşullarda çoğaltılıyor. Çoğalan hücreler 3. Haftanın sonunda Hyalüranik asitle, çok sık kullanılan dolgu malzemesi içinde küçük bir iğne yardımıyla kırışıkların yoğun olduğu bölgeye uygulanıyor.

Enjekte edilen asit, erken ve orta düzeyde bir dolgu etkisi yapıyor. Fibroblast hücreler, 2 ay sonra kollojen sentezini artırmaya başlıyor ve bu durum biyolojik saatin geriye doğru işlemesi anlamına geliyor.” Yüzün genç görünümünü kaybetmesinin asıl nedeninin cildin yumuşak dokusunun yer çekimi etkisiyle aşağı doğru sarkması ve yüzün sönmesi olduğunu belirten tiryaki, yüz gençleştirmede kullanılan bir diğer yöntemin ‘endo-lifting’ olduğunu söylüyor.

Vücuda da uygulanan bu yönteme ilişkin detayları ise şöyle sıralıyor: “endo-lifting, orta yaş ve üzerinde yüzü ve vücudu düzeltmek, genç insanlarda ise hatları keskinleştirmek ve dolgunluk sağlamak için kullanılır. Kaşlar, yanaklar, çene kenarı, boyun, burun, çene ucu, kalça ve memeler bu uygulamanın yapıldığı bölgeler. 20 dakika süren bir uygulama ile doku ve kaslar daha üst bir bölgedeki sabit bir noktaya dikilerek asılır.”

10 dakikada hokka gibi burun

Dikişle burun asma tekniğinin, burun ucu düşüklüğü gibi estetik ameliyat gerektirmeyen durumlarda başarılı sonuçlar verdiğini belirten uzman doktor, ekliyor: “dikişle burun asma tekniğinde, burun ucu kusurları ciltteki küçük deliklerden girilerek yukarı kaldırılıyor. Bu müdahalede, lokal anestezi altında iki ucu sivri iğne kullanılarak, burun kıkırdakları burnun kemik zarına dikey planda askılanıyor. Bu işlem, müdahale odasında lokal anestezi ile 10 dakika içinde gerçekleştirilebiliyor. Hasta, yapılan uygulamanın ardından aynı gün evine gidebiliyor.”

Yaşlanmayan ellerin sırrı zeytinyağı enjeksiyonu

Uzman doktor, ellerin insanın yaşını en çok ortaya çıkaran organlardan biri olduğunu söylüyor. Ellerin yıpranmasındaki ve yaşlanmasındaki temel nedenin, azalan kollajen üretimi ve bunun sonucunda cildin elastikiyetini kaybetmesi olduğunu belirten uzman doktor, bu sorunun çözümünü şu sözlerle açıklıyor: “günümüzde doku mühendisliğinin geldiği son nokta; kök hücreden zeytinyağı enjeksiyonu ile potansiyel hücreler yaratılması. Bu yöntem; hem cildi güzelleştirmeye, hem kemik dokuyu ve kas dokuyu beslemeye, hem de o bölgenin canlanmasını artırmaya yarıyor. Ayrıca bu yöntemin, yağ hücrelerinin kalıcılığını fazlalaştırma etkisi de var. Bu hücreler, morarma ve şişme etkilerini azaltıp, kısa sürede iyileşme sağlıyor. El üstünde lekelenme şikayeti olan hastalarda gençleştirme yöntemine, lazer ve peeling işlemi de dahil ediliyor. Kök hücreden zengin yağı nakliyle el gençleştirme işleminde, lokal anestezi ile karnınızdan ya da bacaklarınızdan bir miktar yağ dokusu alınıyor. Özel işlemlerden geçirilerek, kök hücreler açısından zenginleştirilip, el üstünde iğne deliği kadar bir alandan enjekte ediliyor. Uygulamadan sonra, bir hafta masaj öneriliyor. Bazen şişme ve kızarıklık görülebiliyor ama bu belirtiler en çok birkaç gün içinde ortadan kalkıyor.”

30'lu yaşların izlerini 2 saatte sildirin

Yüzdeki yaşlanma, yüzün orta bölümüne dolgunluk veren yağ yastıklarının erimesiyle başlıyor. Bunun sonucunda yüzün orta kısmı boş ve iskeletsi bir hal alıyor. Aşağı doğru inen yastıklar, burun ve dudak bölgesindeki çizgilerin derinleşmesine yol açıyor. Göz kapaklarının altında temel olan yastıklar çökerek, göz kapaklarını sarkıtıyor. 30'lu yaşların sonunda su yüzüne çıkmaya başlayan bu sorunları çözmek için yüzün orta kısmında boşalan yastıkların tekrar yağ ile dolgunlaştırılması gerektiğini belirten uzman doktor, bunun lipo-lifting yöntemi ile sağlanabileceğini söylüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

Sarkık yanaklar toplanıyor

Genel olarak yağ enjeksiyonu olarak bilinen bu teknikte, yaşlanmaya bağlı olarak sarkan ya da boşalan bölümler yüz, karın ya da kalçadan alınan yağ ile dolduruluyor. Bunlara en iyi örnekler yanaklar, elmacık kemiklerinin üst kısmı ve dudak çevresindeki kırışıklıklar.. Özel bir yöntemle, istenilen miktarda alınan canlı yağ hücreleri gerekli yerlere enjekte ediliyor. Bu hücreler, yerleştikleri yerde canlılıklarını sürdürdüklerinden, kısa bir süre sonra erime ya da yok olma gibi bir risk taşımıyor. Uygulamanın lokal anesteziyle ameliyathane şartlarında yapılması, hastanın ağrı duyma olasılığını ya da enfeksiyon riskini ortadan kaldırıyor. Hasta, uygulamadan 1-2 saat sonra evine ya da işine dönebiliyor. Operasyon sonrasında, geçici bir süre için ödem ve morluklar oluşabiliyor.”


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: