HERKESE GÖRE 3G CEP

3G'ye hazır mısınız?Cep telefonundan hızlı ve zengin içerikli veri akışına ve görüntülü konuşmaya imkan sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) hizmeti yarın başlıyor. Fiyatlar ne olacak, nasıl kullanılacak, neler yaşanacak. Tüm merak ettiklerinizi sizin için topladık. 3G destekli 30 cebi bir araya getirdik; üstelik en ucuzdan en pahalıya kadar...

Magazin

HERKESE GÖRE 3G CEP 30 Temmuz tarihi itibariyle tüm cep telefonları operatörleri 3G teknolojisini kullanıma sunacak. 3G'nin kullanıma açılmasıyla birlikte, cep telefonu kullanıcıları çok daha hızlı bir şekilde internete bağlanabileceği gibi, cep telefonlarıyla görüntülü görüşme yapabilmek de mümkün olacak.

Ancak 3G teknolojisiden faydalanabilmek için kullanıcıların öncelikle 3G teknolojisini destekleyen bir cep telefonuna sahip olması gerekiyor. Telefonunuzun 3G'yi destekleyip desteklemediğini kullanım kitapçığından öğrenebileceğiniz gibi, telefon modelinizi internet üzerinden aratarak da bu bilgiye ulaşabilmeniz mümkün.

Eğer yakın zaman içinde 3G destekli bir cep telefonu satın almayı düşünüyorsanız, öncelikle bu teknolojiyi destekleyen cep telefonlarını da yakından tanımanız gerekiyor.

Biz de bu bağlamda, 3G teknolojisini destekleyen 30 cep telefonunu masaya yatırdık. Düşük fiyatlı modellerden yüksek fiyatlara sahip olan telefonlara doğru oluşturulan sıralamada hemen herkes, kendine göre 3G teknolojisini destekleyen bir cep telefonu bulacak.YARIN BAŞLIYOR

Geçen yıl Aralık ayında ihalesi yapılan ve teknik adı “IMT-2000/UMTS” olan 3G hizmet ve alt yapılarına ilişkin A tipi lisansı alan Turkcell, B tipi lisansı alan Vodafone ve C tipi lisansı alan Avea yarın 3G hizmeti sunmaya başlayacak. 3G ile şu anki internet bağlantı hızının 10 katı hızda erişim mümkün olacak.

Uygulamaya göre, 3G için abonelik başvurusunda bulunulması gerekiyor. Kullanıcılar, kısa mesaj göndererek 3G hizmeti almaya başlayacak. 3G hizmeti almak için, Turkcell aboneleri, “3G” yazıp 2323'e, Vodafone aboneleri “3G” yazıp 3636'ya ve Avea aboneleri de “3G” yazıp 3334'e kısa mesaj gönderecek. Mevcut aboneler, herhangi bir abonelik ücreti veya vergi ödemeden 3G'ye anında geçiş yapabilecek.

Abonelerin, 3G şebekesindeki tüm servislerden yararlanabilmesi için çift kameralı 3G destekli cep telefonuna sahip olması gerekiyor. Kullanıcılar, yurt içinde ve yurt dışında, 3G dolaşım anlaşması yapmış tüm operatörlerin şebekelerinde 3G hizmetlerinden yararlanabilecek.

3G'DE NELER VAR?

3G'de görüntülü konuşma servisleriyle mesafe farkı olmaksızın görerek konuşma yapılabilecek. 3G, bunun yanı sıra, çok yüksek hızlarda internet erişimi imkanı da sunuyor. Böylece, aboneler diledikleri zaman 3G şebekesinin desteklendiği yerlerden yüksek hızlarda mobil bağlantı yaparak cep telefonundan kolayca internete bağlanabilecek. 3G aboneleri, cep telefonlarından televizyon izleyebilecek, müzik veya film indirebilecek ve online oyun oynayabilecek.

1500 TÜRK MÜHENDİSİNE İŞ OLANAĞI

3G imtiyaz sözleşmelerine göre, nüfusu bin ve üzeri olan yerler, 10. yıl sonunda aşamalı olarak 3G ile kapsanmış olacak. Sözleşmede yer alan bir başka düzenlemeye göre de her operatörün aşamalı olarak 500 Türk mühendisi çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Sözleşmeye göre, tesis edilecek sistemlerin yazılım ve donanım açısından en az yüzde 40 yerli olması gerekiyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: