HERMES İSTANBUL'UNA BUGÜN KAVUŞUYOR!

DÜNYADA FIRTINA GİBİ ESEN HERMES, NİHAYET İSTANBUL'DA..

Magazin

HERMES İSTANBUL'UNA BUGÜN KAVUŞUYOR! İstanbul'da moda ve lüks adına hareketli bir haftaya giriyoruz. "Ekonomi kötüye mi gidiyor" falan derken, sanki bunu yalanlar gibi birbiri ardına açılan lüks giyim markalarına bu hafta yenileri de ekleniyor. Bugün dünyada fırtına gibi esen Hermes, Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'nde açılıyor.

Hermes, adeta bir efsane. Onun çantasına sahip olmak istemeyecek kadın yok gibi. 'Kelly' ya da 'Birkin' fark etmez, Hermes çanta olsun yeter! Bu isimler size belki yabancı gelebilir ama bunlar ünlü Fransız markasının efsaneleşmiş çantalarının isimleri... 'Kelly' modelinin esin kaynağı Grace Kelly. Tek saplı olan bu model, (artık bu isimleri bilmekte fayda var) 1956 yılında Monaco Prensesi Grace Kelly'nin hamileliğini gizlemek için çantayı karnının üzerinde tutması ve bu fotoğrafın tüm gazetelerde yayınlanmasından sonra meşhur olmuş. Tabiki prensesin ismini de alarak. Bu model hâlâ üretimde ve bir prestij simgesi. Gelelim 'Kelly'den de meşhur olan 'Birkin' modeline... Bu model de ismini ünlü aktris Jane Birkin'den alıyor. Hikâyesi de oldukça ilginç. 1984 yılında bir seyahate çıkan Jane Birkin'in yanına uçakta Hermes'in CEO'su Jean-Louis Dumas oturur. Jane Birkin, Hermes Kelly çantasını karıştırırken, Dumas kendisine mükemmel bir kadın çantasının nasıl olması gerektiğini sorar. Ünlü aktrist de elindeki çantanın günlük kullanım için pratik olmadığını söyler. Aynı yıl, ünlü yıldızın istediği özelliklerle sahip 'Birkin' modeli tasarlanır ve satışa sunulur.

Her kadının rüyası

Hatta bu çantaya sahip olmak için sıra bekleyenler bile var. Üretimi tam 48 saat süren bu el yapımı çanta, sınırlı sayıda piyasaya sürülüyor, bu yüzden de mağazaya girip kendinize canınız isteyince bir 'Birkin' alamıyorsunuz, çantayı kolunuza takmak için en iyi ihtimalle bir yıl beklemeniz gerekiyor. Bu da demektir ki, Türkiye'de önünüze çıkan her Birkin 'gerçek' değil, rahat olun... Aslında ünlü marka sadece çanta üretmiyor; Hermes lüks bir modaevi. Hazır giyimden, deri aksesuvarlara, parfümeriden ev eşyalarına kadar lüks bir life style markası.

1837 yılında Thierry Hermes tarafından kurulan eyer ve binicilikle ilgili deri aksesuvar tasarımı yaparak işe başlayan firmanın müşteri portföyünde Avrupalı soylular yer alıyor. İlk zamanlar özel kemerler, dizginler ve soyluların at arabalarına binerken giydiği özel şapkalar tasarlayan marka, 1920'lerde fermuar patenti alarak, kadın çantası işine girdi. Ve tabiiki kadınların rüyalarını da o tarihten itibaren süslemeye başladı. Babadan oğula geçen firma, her yeni nesille biraz daha serpilip gelişti. Thierry Hermes‘in oğlu Charles Emile Hermes, babasından devraldığı işi Avrupa, Asya ve Amerika'da elit sosyeteye tanıttı. Charles Emile Hermes'in oğulları Adolphe ve Emile Maurice ise markayı Hermes Freres diye değiştirdi. Bu tarihten itibaren özel deri imalatlarına başlayan marka, birçok başarılı ustayı ve zanaatkârı bünyesine kattı. Eldiven, kemer ve kadın-erkek spor giyim ürünlerine yönelen markanın ürün yelpazesinde, ev tekstili, mobilya, gümüş ve porselen ev akseuvarları, bebek koleksiyonları da bulunuyor. Ürünlerini turuncu bir kutu içinde satan marka, ayakkabı ve mücevher tasarım direktörü Pierre Hardy'nin deyimiyle 'mutluluk' sembolü.

Markanın yükselişi

. 1922 - İlk deri çantaları üreten başarılı tasarım ekibi, yıllar geçtikçe farklı renkler, boyutlar ve kalıplarda yeni çantalar tasarladı.

. 1924 - Amerika'da ve Fransa'da iki özel butik açıldı.

. 1929 - Paris'te ilk haute couture koleksiyonu sergilendi.

. 1935 - Markanın en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen Kelly çantalar tasarlandı.

. 1937 - Jeu des Omnibus et Dames Blanches adı verilen özel el yapımı eşarplar üretildi. Hermes eşarplarının en önemli özellği; çok güçlü ve sağlam bir ipekten üretilmeleri...

. 1951 - İlk parfüm koleksiyonu çıkarıldı. 57 yıldır kadın ve erkek parfümleri üretiliyor.

. 1984 - Jane Birkin'in fikirlerine sadık kalınarak tasarlandı Birkin çanta tasarlandı.

. 1998 - Martin Margiela markanın tasarım direktörlüğünü üstlendi.

. 2000 - Barcelona, Tayvan, Moskova'da butikler açıldı.

. 2000 - Jean Paul Gaultier, markanın tasarım ekibinin başına geçti ve bayan giyim koleksiyonunu hazırladı. Jean Claude Ellena, parfüm koleksiyonunu, Veronique Nichanian ise erkek giyim koleksiyonunu hazırlayan tasarımcılar.

. 2006 - Hermes ailesinin beşinci jenerasyonu olan Jean-Louis Dumas-Hermes, aile şirketinden ayrıldı. Onun yerine Patrick Thomas geldi. Hermes önceleri bir aile şirketiyken Patrick Thomas gelince bu aile gelenek bozuldu. Ama Thomas, büyük bir mirasa sahip olan Hermes markasını çok iyi yerlere getirdi.

Neden bu kadar özel?

Hermes markasının medarı iftiharı olan Kelly ve Birkin çantaları kadar markanın özel el yapımı valiz ve seyahat çantaları da çok popüler. İşinde usta olan özel bir ekibin hazırladığı çantaların dikişleri el yapımı. Bu çantaların yapımı yaklaşık 48 saat sürüyor. Özel ve geleneksel tekniklerle hazırlanan çantaların her parçası büyük maliyetlerle ve özel işçilikle hazırlanmakta. Ayrıca klasikleşmiş bu çantaların modası hiç geçmiyor. Özellikle krokodil derisinden yapılan modeller gerçekten bir tasarım harikası. Ne eskiyen ne de modası geçen Hermes çantalar, yatırım yapılması gereken parçalar arasında gösteriliyor. Tabi minimum 3500 Euro'luk bir bütçeniz varsa!

Kimler kullanıyor?

Markanın özel müşterileri arasında Dük ve Düşes Windsor, John F. Kennedy, Jackie Kennedy, Sammy Davis, Ingrid Bergman, Lauren Bacall, Humphrey Bogart, Romy Schneider, Catherine Deneuve, ve Grace Kelly var. Günümüzde ise Paris Hilton, Nicole Kidman, Julianne Moore, Elle MacPherson, Elizabeth Hurley, Madonna, Sarah Jessica Parker, Kate Moss, Eva Longoria ve Victoria Beckham gibi ünlüler var.

Lüks aksesuvarlardan, deri parçalara hazır giyimden parfümlere kadar birçok sektörde adını duyuran Hermes markası moda dünyasında lüks, prestijli ve ayrıcalıklı olarak tanımlanıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: