Hollywood'da da kadınlar az!

Hollywood'da 2012 yılında çekilen toplam 250 filmden sadece yüzde 9'unun kadın yönetmenlere ait olduğu belirlendi.

Kültür-Sanat

Hollywood'da da kadınlar az! Sinema dünyasının kalbi Hollywood’da 2012 yılında çekilen toplam 250 filmden sadece yüzde 9’unun kadın yönetmenlere ait olduğu belirlendi.

Televizyon ve Film Dünyasında Kadınlar Merkezi tarafından yapılan çalışma, Hollywood’taki yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni ve kurgu yönetmenlerinin sadece yüzde 18’inin kadınlardan oluştuğunu ortaya çıkardı. Çalışma, kadın yönetmenlerin geçen yıl 2011’dekine oranla yüzde 4 artışla yaklaşık 25 filme imza attığına işaret etti. Sinema sektöründe çalışan kadınların genellikle belgesel, drama ve animasyon filmlerinde görev aldığına dikkati çeken çalışmaya göre, kadın senaryo yazarların sayısı geçen yıl yüzde 15’e yükselirken, kadın yapımcıların sayısı 2 yıldır yüzde 25 olarak hesaplanıyor.

Kadın kurgu yönetmenlerinin yüzde 20-21’lik oranında 1998-2012 yılları arasında herhangi bir değişiklik olmazken, kadın görüntü yönetmenlerinin oranında ise büyük bir düşüş olduğu belirlendi. Bu yıl en iyi film oscarı’na aday gösterilen 9 film arasında “Zero Dark Thirty” ile Kathryn Bigelow hariç kadın yönetmen yok. “The Hurt Locker” ile 2010’da en iyi yönetmen Oscar’ını kazanan ilk kadın olan Bigelow’un bu yıl yönetmen kategorisinde aday gösterilmemesi sürpriz olarak kabul edilmişti.

BAĞIMSIZ SİNEMADA ORAN YÜKSELİYOR

ABD’nin en önemli bağımsız film festivallerinden biri kabul edilen Sundance Film Festivali’nde son 10 yılda gösterilen filmleri inceleyen Annenberg İletişim ve Gazetecilik Akademisi araştırmacıları, kadınların 820 filmde görev alan 11 bin yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, senaryo yazarı ve kurgucunun yüzde 30’unu oluşturduğunu buldu. Çalışma, kadın yönetmenler tarafından çekilen filmlerin kamera arkasında da daha fazla kadının görev aldığını ortaya çıkardı. Cannes Film Festivali organizatörleri, geçen yıl Altın Palmiye’ye aday gösterilen 22 filmin hepsi erkek yönetmenlere ait olduğu için kadınların büyük eleştirisine maruz kalmıştı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: