Hünnap bakın hangi hastalıklara iyi geliyor!

Çin'de ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen Hünnap, bakın hangi hastalıklara iyi geliyor...

Yaşam

Hünnap bakın hangi hastalıklara iyi geliyor! Hünnap meyvesi, içerisinde A ve C vitaminlerinden bolca bulundurmasının yanı sıra; kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum yönünden de oldukça zengin bir meyvedir. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve, birçok hastalığa da iyi geliyor. Özellikle uyku problemi çekenler için sakinleştiricidir ve uykuya yardımcı özelliği vardır.

YATMADAN ÖNCE MUTLAKA İÇİN
Meyvenin içerisinde yer alan jujuboside A maddesi, beyindeki hipokampusu etkileyerek uykusuzluk ve anksiyetinin hafifletilmesini sağlar. Hünnap meyvesi aynı zamanda flavonoidler, saponinler ve polisakkaritler olarak bilinen bileşikleri de içerisinde bulundurur. Çalışmalar, hünnapta yer alan yüksek saponin içeriğinin, tüm sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Dinlendirici etkisi sayesinde yatmadan önce bir fincan hünnap çayı içerek rahat bir gece uykusu çekebilirsiniz.

KANSERDEN KORUR
Bu meyvenin bilinen en önemli özelliği, kansere karşı korumasıdır. Antioksidan ve C vitamini sayesinde kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olan bu meyvenin, birçok kanser türünde iyileştirici etkisi ortaya çıkmıştır. Öte yandan Hünnap, kabızlıkta bağırsak geçiş süresini azaltarak, dışkı nemini artırır. Böylece bu problemi engellemiş olur.

KAN BASINCINI SAĞLIKLI SEVİYELERDE TUTAR

Hünnap'ın bir diğer faydası da kan basıncını dengelemesidir. Bol miktarda fosfor içermesinden dolayı kemik sağlığı için oldukça etkili olan bu meyve, aynı zamanda yine içerisinde bulunan kalsiyum kemik gücünü artırarak kemikleri güçlendirir.

HASTALIKLARLA SAVAŞIR
Bağışıklığı artırmak için olmazsa olmaz bir vitamin olan C vitaminini vücudumuz kendi başına üretemez. Bu nedenle, beslenmenizde yeterli miktarda C vitamini tükettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. İşte bu noktada yüksek oranda C vitamini içeren hünnap devreye giriyor. Siz de bu meyveyi tüketerek bağışıklığınızı arttırabilirsiniz.

Gripten nasıl korunuz?

Gripten nasıl korunuz?

Bunlarda ilginizi çekebilir: