HÜRREM BEREKETİ!

Muhteşem Yüzyıl dizisinin ardından moda olan Hürrem Sultan’ın pidesi, saçı, çay seti, aynası, parfümü, keki, pilavı, tacı, tatlısı, balesi, kolyesi, yüzüğü piyasaya çıktı

Magazin

HÜRREM BEREKETİ! Muhteşem Yüzyıl’da Meryem Uzerli’nin canlandırdığı Hürrem Sultan’da adeta bereket fışkırıyor. Hürrem Sultan’ın her gün yeni bir ürünü çıkıyor. Hürrem yüzüğü ve kolyesiyle başlayan moda, Hürrem hamamı, Hürrem pidesi, Hürrem çay seti, Hürrem aynası, saçı, Hürrem keki, Hürrem pilavı, Hürrem tatlısı ve Hürrem Sultan Balesi’yle devam ediyor.

Hürrem parfümü: Hürrem’in parfümü doğal lavanta yağı ve çeşitli meyvelerin özleriyle yaratıldı. Hürrem’in kokusu meyve ağırlıklı olması nedeniyle kadınlar arasında büyük rağbet görüyor. 5 liradan pazarlarda satılıyor.

Hürrem hamamı: Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan adına Mimar Sinan’a 1556 yılında inşa ettirdiği tarihi Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Haseki Turizm tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yap-işlet-devret modeliyle 15 yıllığına kiralandı. 20 milyon liraya restore edilen hamam, gelin, damat, sünnet ve loğusa paketleriyle, geleneksel Türk hamamı özel eğlence ve paylaşım anlayışını günümüze taşıyor... Hürrem hamamında yıkanmak 70 Euro’dan başlıyor.

Hürrem pidesi: Pideci adlı restoran zincirinin Hürrem Sultan’dan esinlenerek yaptığı Hürrem pidesinin içinde tavuk göğüs eti, mantar, domates, közlenmiş patlıcan ve kaşar var. Fiyatı 10 lira...

Hürrem aynası: Hürrem Sultan’ın kullandığı el aynası piyasaya çıktı. ‘Hürrem aynaları’ internette ve mağazalarda yok satıyor. Aynanın gümüşten olanı 100, diğerleri ise 10 liradan satılıyor.

Hürrem Sultan balesi: İlk defa 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen Hürrem Sultan Balesi, 35 yıl aradan sonra Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin sahnelemesi ile İstanbul seyircisinin karşısına çıktı. 17 Mart’ta prömiyeri yapılan gösteri 30 ve 31 Mart tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

Hürrem keki: En çok okunan yemek bloglarından zeyneple.blogspot.com’un blogger’ı Zeynep Çeşmeci, Hürrem Sultan’dan esinlenerek kek yaptı. Tarifini verdiği kek hanımlar tarafından çok tutuldu. Kekin bariz özelliği Hürrem Sultan’ın çok düşkün olduğu kuru meyveler ve çerezlerden yapılmış olması.

Hürrem pilavı: Hürrem Sultan’dan esinlenerek yaratılan Hürrem pilavı, Türk mutfağı sunan tüm restoranların mönüsüne girdi. Bulgurlu, soğanlı pilavın üzerine tavuk veya et konuluyor. Fiyatlar 15-30 lira arasında değişiyor. Hürrem çay seti: Berf firmasının tasarladığı Hürrem çay seti bardak, tabak, kaşık, şekerlik ve tepsiden oluşuyor. 40 parçalık setin fiyatı 210 lira...

Hürrem tacı: Hürrem Sultan’ın dizide taktığı taç çok beğenildi ve kısa sürede yaygınlaştı. Tacın Swarovski taşlardan yapılanlarının fiyatları 30 liradan başlıyor 100 liraya kadar çıkıyor. Hürrem tatlısı: Kara Fırın Sultan Tatlıları altında Hürrem Sultan tatlısı yarattı. Firmanın yetkilileri tatlıyı “Hürrem Sultan kalemle çizilmiş gibi güzel olduğu için kaju fıstıklı, ince uzun tatlımız onun adını aldı” diye tarif ediyor. Hürrem kolyesi: Hürrem Sultan’ın dizide taktığı zümrüt yeşili zirkon taşlı kolyesi en çok rağbet gören ürünlerden. Altın olanının fiyatı 750 lira, gümüş olanı ise 50 liradan satılıyor.

Hürrem yüzüğü: Zümrüt yeşili zirkon taşından olan damla modeli yüzüğün altın olanının fiyatı 600 lira. Hürrem Sultan yüzüğünü her yaştan kadın tercih ediyor. Bu nedenle büyük boylarını orta yaşın üzerindeki hanımlar, küçük boylarını da genç bayanlar alıyor. Hürrem saçı: Hürrem Sultan’ın soğan kabuğu kırmızısı saçları da kadınlar arasında moda oldu. Hürrem saç modeli kuaförlerde çok istek alıyor. Fiyatları kuaförden kuaföre 50400 lira arasında değişiyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: