İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ UYARDI!

Meteorolojiden yeni kar uyarısı geldi. İBB Başkanı Topbaş, önlem alınması yönünde uyarılarda bulundu.

Magazin

İBB BAŞKANI KADİR TOPBAŞ UYARDI! Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, İstanbul'da halen yağmur ve sağanak şeklinde devam eden yağışın, saatte 40-60 kilometre esen kuvvetli poyraz ve hissedilir derecede sıcaklık düşüşüyle birlikte kar yağışına dönüşmesinin beklendiğini bildirdi. Yağışın özellikle bu gecce ve yarın sabah il genelinde yer yer kuvvetli olması beklendiği için ilgilileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte bu gecceden itibaren beklenen kar yağışı nedeniyle oluşacak trafiğe dikkat çekerek, yarın trafiğe çıkacakların toplu taşım araçlarını tercih etmelerini istedi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'da bu akşamdan itibaren beklenen kar yağışına ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili AKOM'da basın toplantısı düzenledi. Kentte bu gecceden itibaren tipi şeklinde kar yağışının beklendiğini anlatan Başkan Topbaş, "AKOM olarak, Büyükşehir Belediyesi olarak biz hazırlarımızı yaptık, bir problem yok. Yalnız şunu özellikle altını çizerek söylemek istiyorum; esasında belediyenin karla mücadelesi, trafik güvenliği için yapılan bir mücadeledir, toplu taşıma içindir diyebiliriz.

Özellikle biz yine trafiğe bireysel araçlarıyla çıkan sürücülerimizi uyarmak istiyoruz; kar lastiği mutlaka bulundursunlar. İnanıyorum ki gelecekte kış aylarında kar lastiği takma zorunlu hale gelecektir. Çünkü İstanbul'da trafikte yaşadığımız sıkıntıların temelinde lastik sorununun olduğunun altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

870 araç ve 2 bin 406 personelle İstanbul'un her noktasında önlem aldıklarını an latan Başkan Kadir Topbaş, vatandaşlardan da karla mücadele çalışmalarına destek vermelerini istedi. Topbaş, "Biz karla mücadeleyi yapıyoruz ama vatandaşımızın katılımı, beraber olmaları, bu mücadelede yardımcı olmaları bizi başarıya götürebilir ve kentte bir kar kaosu yaşamayız. Geçmişte bunu başardık. Yine gelen yağışın cumaya kadar devam edeceğinden bahsediliyor. Bu doğrultuda bize destek olunursa, toplu taşıma araçları daha çok tercih edilirse, bireysel araçlarda mutlaka kar lastiği olması koşuluyla dışarı çıkılırsa sıkıntı yaşamayabiliriz" dedi.

Başkan Topbaş, yarın karla birlikte beklenen fırtına nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar yaşanabileceğinin ve bunun da kara taşımacılığını yoğunlaştırabileceğini ifade ederek, "Bir iki gün daha dikkatli olmamız gerektiğinin altını çiziyorum. Bizim karla mücadelemiz esasında toplu taşım için ve trafik güvenliği için yaptığımız bir çalışmadır. Sadece belediyeleri görevli olarak görmemek gerekiyor. Vatandaşlarımızın da katılımı, bizimle birlikte olmaları başarıya götürür. İnşallah sıkıntısız, kazasız, belasız ve hayatımızı aksatmayacak, sekteye uğratmayacak bir dönemi geride bırakırız."

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, önceki kar yağışı sırasında yaşanan sıkıntıların hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Bizim yaptığımız tespitlerde geçen günlerde yağan karları dikkate aldığımız zaman kar lastikli araçlar hiç problem yaşamadan, bizim mücadele etmemize gerek duymadan araç sürebilirlerdi. Karla mücadelemizi biz yaptık. Ama trafikte kalanlar ve sıkıntıyı yaşatanlar maalesef lastikleri müsait olmayan araçların getirdiği veya karlı havada araç sürücülüğünün deneyim sahibi olmayanlar tarafından yapıldığından dolayı. Yarın mesai saati var, okullar var. Bunun ben kentte problem olacağını düşünmüyorum. Bu uyarılarımıza dikkat edilirse zaten hiçbir problem yaşanmaz. İstanbul'un her noktasında konuşlanmış ekibimiz 24 saat esaslı göre karla mücadeleyi yapmakta. Son karla mücadelemizde 3 bin kilometre toplamda ana ve ara arterlerde çalışma yaptık. Ara sokaklarda ilçe belediyeleri tarafından çalışma yapılmaktadır. Birçok gelişmiş ülkelerde, kentli kendi kapısının önündeki karla mücadeleyi yapmaktadır. Bizim de ilçelerde sadece belediyelere bırakmak değil, vatandaşlarımızın da yardımcı olması günlük yaşantımızı rahatlatır diye düşünüyorum."

Bunlarda ilginizi çekebilir: