İdrar kaçırma problemi nasıl tedavi edilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, idrar kaçırma hakkında konuştu.

Kadın

İdrar kaçırma problemi nasıl tedavi edilir? Gültekin, idrar kaçırmanın kadını hem sosyal hem de psikolojik olarak kötü etkileyeceğini belirterek "İdrar kaçırma, her yaş grubundan kadını etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Menopoz ve menopoza yakın dönemlerde görülme sıklığı artmaktadır. Birçok nedeni olmakla birlikte; en önemli nedenleri arasında zor vajinal doğumlar, obezite, diyabet, hipertansiyon ve yaşam şekli yer alır. Toplumda sık görülmesine rağmen kadınlar bu konuyu dile getirmekten veya başka birilerine sormaktan çekinirler ve tedavisi olup olmadığını da çoğunlukla bilmezler. Bu durum zaman içinde sosyal yaşamlarını etkiler ve evden dışarı çıkamaz hale gelebilirler. İdrar kaçırma sorunu depresyona kadar giden psikolojik rahatsızlıklara bile neden olabilir." dedi.

Op. Dr. Tamer Gültekin, idrar kaçırmadın tedavi edilebildiğini belirtip "Aslında idrar kaçırma tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en sık görülenleri; stres ile oluşan idrar kaçırma (öksürünce, hapşırınca, ağır kaldırınca, gülünce oluşan idrar kaçırma tipi), sıkışma ile oluşan idrar kaçırma (tuvalete yetişememe şeklinde idrar kaçırma tipi) ve bir de bunun ikisinin bir arada bulunduğu mikst tip idrar kaçırmadır. Bunların ayrımı; jinekolojik muayene, hasta öyküsü ve birtakım tetkikler yardımı ile yapılabilmektedir. Teşhis ardından hasta için en uygun tedavi şekli seçilmektedir. İdrar kaçırma medikal (ilaçla), cerrahi ve lazer yöntemleri ile tedavi edilebilir. Hasta için en uygun tedavi şekline ise muayenenin ardından hasta ile birlikte karar verilir." dedi.

Gültekin, "Lazer tedavisi, günümüzde medikal amaçla kullanılan yüksek teknolojik lazer cihazları ile anestezi, kesi ve dikiş uygulamadan yapılmaktadır. Özellikle stres ile oluşan yani öksürme, gülme ve benzeri durumlarda oluşan idrar kaçırma tipinde çok etkili bir tedavi şeklidir. Hastane yatışı gerektirmeyen, klinik koşullarında ortalama 45 dakikada uygulanan ağrısız bir işlemdir. Hasta işlemin ardından günlük yaşantısına hiç ara vermeden dönebilmektedir. Son derece konforlu ve etkili bir tedavi yöntemi olan lazerle idrar kaçırma tedavisi tüm dünyada yaygın olarak yapılmaktadır." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: