İDSO’dan Ocak ayının son konseri!

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Ocak ayının son konserini, klasik müzik severlerin beğenisine sunacak.

Kültür-Sanat

İDSO’dan Ocak ayının son konseri! Bu muhteşem konser Şef Orçun Orçunsel yönetiminde 25 Ocak Cuma günü saat 20.00’de başlayacak. Birbirinden değerli solistlerin katılımıyla gerçekleşecek olan konserde J.C. Bach’ın Çello Konçertosu Do minör, J. Lindpainter’in Üflemeli Çalgılar Beşlisi ve Orkestra için Konçertant, M. Ravel’e ait La Valse ile İspanyol Rapsodisi eserleri seslendirilecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) her hafta farklı konser programıyla sanatseverlerin takdirini kazanmaya devam ediyor. İDSO’nun Ocak ayı son konseri Şef Orçun Orçunsel’in yönetiminde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Saat 20.00’de gerçekleşecek.

Orçun Orçunsel, 8 yaşında başladığı kompozisyon çalışmalarının yanı sıra, 18 yaşına gelene kadar dört senfoni; “Fırtına” ve “Düş Oyunu” isimli iki opera, sekiz yaylı kuartet, altı piano, üç keman sonatı; yüzün üzerinde oda müziği ve solo çalgı eseri, büyük orkestra, solistler ve koro için altı eser bestelemiştir.

Konser programı İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda çello solisti olarak görev alan Hakkı Y. Öztürk’ün seslendireceği J.C. Bach’ın Do minör çello konçertosu eseriyle başlayacak. Bu konçerto, zamanında çellistler tarafından hemen benimsenmiş ve konserlerde çok sık seslendirilen bir eser haline gelmiştir. Johann Christian Bach’ın ismiyle kaydedilmiş olan konçertonun aslında o dönemde J. C. Bach tarafından bestelenmediği, Casadesus’a ait olduğu da öne sürülmüştür.

Program J. Lindpainter’in Üflemeli Çalgılar Beşlisi ve Orkestra için Konçertant eseriyle devam edecek. Bu eserde Bülent Evcil (Flüt), Sezai Kocabıyık (Obua), Ferhat Göksel (Klarinet), Ertuğrul Köse (Korno) ve Cavit Karakoç (Fagot) solist olarak görev alacak. Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu bu değerli solistler, yurtiçi ve yurtdışındaki başarılarıyla isimlerinden söz ettirmişlerdir.

İDSO’nun konser programı M. Ravel’in iki eseri La Valse ve İspanyol Rapsodisi ile devam edecek. Bestecinin La Valse adlı eseri, 1919’da barış antlaşması imzalamış olan Avrupa ülkelerinin geçirdiği yıkımının, besteci üzerindeki büyük etkisini ve onun olgunluğunu simgeler.

M. Ravel’in diğer eseri İspanyol rapsodisiyle İstanbul Devlet Senfoni Orkestra’sının 25 Ocak konseri sona erecek. Çocukluk çağlarında duyduğu, İspanyol ezgilerinin etkisi altında kalarak İspanyol Rapsodisi eserini besteleyen M. Ravel, bu eseri Paris Konservatuarı’nda piyano öğretmeni olan Charles de Beriot’ya ithaf etmiştir.

Bunlarda ilginizi çekebilir: