İftarda dikkat edilmesi gerekenler!

Ramazan ayı bedenimiz için çok önemlidir.

Yaşam

İftarda dikkat edilmesi gerekenler! Gün içindeki uzun açlık saatleri nedeniyle iftar ve sahur zamanı alınan yiyecekler çok daha verimli kullanılması gerekir. Bu şekilde sindirim kamçılanarak yiyeceklerin daha iyi sindirilmesi gerçekleşir. Aslında bu bir nevi arınma ve güçlenme dönemidir.

Bu şekilde beslenmeyen insan bedeni yaklaşık 3 günde uyum sağlar ve ilk 3 gün dışında hiçbir zorluk yaratmaz.

Hatta bazı kişiler çok daha hızlı uyum sağlayabilir

1- Orucunuzu açarken çorba ile başlamayın ideal olan bir zeytin veya hurma, badem, fındık veya ceviz yanında bir parça peynir veya 1 kaşık yoğurt ile orucunuzu açın.

Sonrasında sindirim sisteminin uyanması ve faaliyetini rahat gösterebilmesi için 10-15 dakika dinlendirin.

Orucunuzu açarken 1-2 bardak sudan fazla su içmeyin.

2- Kilo problemi yaşıyorsanız iftar sofrasına oturduğunuzda acele etmeyin hemen eliniz ekmeğe veya pideye gitmesin ana yemekten başlayarak sırası ile karnınızı doyurun.

Mümkün olduğunca çok çiğneyerek yavaş yiyin. Yiyeceğiniz her şeyi, meyve dahil sofradan kalkmadan yiyin ve çorbanızı mutlaka en son için. Böylece sindirimi çok rahatlatmış olursunuz.

3- İftar sofrasından kalktıktan sonra kesinlikle çiğnenip yutulacak katı bir yiyecek tüketmeyin.

İftar sofrasından sonra çay veya kahve yanında yenilen meyve veya börek kurabiye, tatlı gibi atıştırmalıklar sindirim sisteminiz yorar ve iftar yemeğinin tam sindirilmesini engeller.

4- İftardan 1 saat sonra hareket etmeye gayret edin.

5- Eğer uyumadan sahur yapacaksanız sindirim sisteminizi rahatlatmak için sahura kadar en azından 1-2 saat uzanır pozisyonda dinlenin ki otururken sindirim sisteminize yaptığınız baskı azalsın.

7- Sahur yapmadan sakın oruç tutmaya kalkmayın.

Bunlarda ilginizi çekebilir: