İhmal etmeyin!

Kendimize göstermediğimiz, vakit bulamadığımız enerjiyi çocuklar için harcamak zorundayız..

Kadın

İhmal etmeyin! Çocukların ve yetişkinlerin tüketmeleri gereken şeylen aslında aynı. Ama kendimize göstermediğimiz, vakit bulamadığımız enerjiyi çocuklar için harcamak zorundayız. Çünkü çocukken iyi beslenmeyen, bakılmayan çocuk ilerde sağlıksız bir yetişkin olmaya da aday…
Çocuğunuzun sütünü ihmal etmeyin!
Çocuklarınız 2-3 yaşından sonra tam yağlı süt yerine yağsız süt veya yüzde 2 daha az yağlı süt içmeye başlayabilirler. Günlük 3-4 porsiyon az yağlı süt ve süt ürünü tüketmelerine özen gösterin.
Çocuğunuzun su tüketimini aksatmayın!
Bu yaş grubunda fiziksel aktivite daha fazla olduğundan dokuların büyümesi için su tüketimi şart! Okul çantasından suyu eksik etmediğiniz gibi evde sizinle beraberken de çocuğunuza su içirin.
Gazlı, yağlı ve şekerli yiyeceklerin çocuğunuza hiçbir faydası yok!
Piramitte yağ ve şeker içeren yiyeceklerin oldukça dikkatli bir şekilde tüketilmeleri gerektiğine ayrıca dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Gazlı, şekerli içeceklerin ve aşırı yağlı, şekerli atıştırmalıkların çocuklarınızın beslenmesine herhangi bir katkısı olmadığı için evlerinizde bulundurmamaya çalışın.
1 yaşından önce çocuğunuza tuz ve şeker vermeyin, sonrasında da ölçülü olun!
Çocuk beslenmesinde tuz ve şekeri mutlaka sınırlandırın! Özellikle 1 yaşından önce kesinlikle tükettirmeyin. Tuz tüketimi 1 yaşından sonra iyotlu tuz formunda ve ölçülü bir şekilde planlanmalı.
Daha sağlıklı hamur işleri için beyaz yerine tam buğday unu, şeker yerine pekmez…
Poğaça, kek, börek gibi beyaz un, şeker ve katı yağ ile hazırlanmış besinler yüksek kalori içeriği ve düşük besin değeri ile çocuklarınızın beslenmesini olumsuz etkiliyor. Bu gıdaları daha sağlıklı hale getirmek için; beyaz un yerine tam buğday unu, beyaz şeker yerine, iyi bir demir kaynağı olan pekmez kullanabilirsiniz. Katı yağ yerine, mutfağınızın en sağlıklı yağı zeytinyağını ya da kaliteli yağ örüntüsüne sahip kuru yemişleri tercih edebilir, lezzetini arttırmak için taze meyveler ya da kuru meyvelerden yardım alabilirsiniz.
Unutmayın: Çocuklarınız için en değerli besin UYKU!
Gerçekten de çocuklarımız için en değerli besin uyku. Onların yeterli ve kaliteli uyumaları için gereken şartları oluşturmaya özen gösterin. Günde 8-10 saat arasında kaliteli bir uyku çocuğunuz için çok önemli.
Çocuğunuza önce siz örnek olun!
Sofrada mimiklerinize dikkat edin, çocuğunuza örnek olacak şekilde davranın. Çocuklar çok iyi birer gözlemcidirler. Yemek masasında da aynı gözlemci tavırlarıyla sizin yemek yeme alışkanlıklarınızı takip ve taklit ederler. Bu konuda ailenin tüm fertleri küçük afacanlara örnek olmalı ve “Yemek sofrada, birlikte yenir.” mesajı verilmeli.
Çocuğunuza yemek yedirmek için bunları yapmayın!
Çocukların beslenmesindeki 4 tip hatalı davranıştan lütfen uzak durun!
Ödüllendirici tip beslenmeKeyif aracı olarak beslenmeCeza aracı olarak beslenmeSuçlu hissettirme aracı olarak beslenme
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: