III. RICHARD’IN GÖSTERİMİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI!

III. Richard, Türkiye’deki ilk gösteriminin ardından dakikalarca ayakta alkışlandı..

Magazin

III. RICHARD’IN GÖSTERİMİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI! İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) ve İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından, The Bridge Project kapsamında sahnelenen III. Richard’ın İstanbul’daki ilk gösterimi 5 Ekim Çarşamba akşamı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Oscar ödüllü yönetmen Sam Mendes’in yorumu ve ünlü oyuncu Kevin Spacey’yi de barındıran güçlü oyuncu kadrosunun etkileyici performansıyla sahnelenen, William Shakespeare’in ünlü oyunu III. Richard, ilk gösterimine katılan sanatseverleri büyüledi.

III. Richard, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilen ilk gösteriminde izleyenlere tam anlamıyla bir tiyatro şöleni sundu. Kevin Spacey ve oyuncu kadrosu, 3 saat 15 dakika süren oyunun ardından dakikalarca ayakta alkışlandı. İlk gösterimi izleyenler arasında sanat dünyasından birçok ismin yanı sıra İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, FIBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ gibi iş dünyasının seçkin isimleri de yer aldı.

Sahnede ‘Gloucester Dükü Richard’ı canlandıran Kevin Spacey’e ‘Lady Anne’ performanslarıyla göz dolduran Annabel Scholey, ‘Buckingham Dükü’nü oynayan Chuk Iwuji, ‘Kraliçe Margaret’ rölünü Harry Potter ve Bridget Jones’un Günlüğü filmlerindeki performansını aratmayacak kalitede oynayan Gemma Jones ve ‘Kraliçe Margaret’i canlandıran, Roma dizisinin meşhur yüzü Haydn Gwyne gibi tanınmış İngiliz ve Amerikalı oyuncular eşlik etti. Oyuna, keyboard ve perküsyondaki üç müzisyen, canlı olarak eşlik etti.

William Shakespeare'in belki de en güçlü tarihi oyunlarından olan III. Richard, oyunun yönetmenliğini üstlenen Sam Mendes ve 2003 yılından beri Old Vic Tiyatrosu Sanat Yönetmenliği’ni yürüten Kevin Spacey’i 12 yıl sonra tekrar bir araya getiren proje oldu. İkilinin bu projeden önceki son işbirliği, Sam Mendes’in 1999 yılında çektiği Amerikan Güzeli / American Beauty adlı film, aralarında “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerinin de bulunduğu 5 dalda Oscar kazanmıştı.


Dünya prömiyerini 29 Haziran'da Londra'daki Old Vic Tiyatrosu’nda yapan ve dünya basınından büyük övgü toplayan III. Richard, özellikle başrollerdeki Kevin Spacey’nin etkileyici performansıyla tüm eleştirmenlerden tam not almıştı. İngiltere’nin ardından, turnenin İstanbul ayağından önce Atina, Hong Kong ve İspanya’da sahnelenen III. Richard, İstanbul’daki gösterilerin ardından Pekin, Singapur, Sydney ve 2012 yılında New York’ta Brooklyn Müzik Akademisi’ndeki (BAM) performanslarla turneye devam edecek.
III. Richard, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde 6-9 Ekim tarihleri arasında her akşam saat 20.30’da İstanbullu seyircilerle buluşmaya devam edecek. İstanbul’da gösterilere ek olarak, "Richard's Rampage" (Richard'ın Çılgınlığı) adı altında bir dizi atölye çalışması da gerçekleştirilecek. İstanbul Tiyatro Festivali ve Kevin Spacey Vakfı işbirliğiyle düzenlenen atölye çalışmalarının ilkinde 15-18 yaşları arasındaki 40’a yakın genç, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Kevin Spacey Vakfı ile bir araya gelecek. İkinci çalışmada ise yaşları 18-30 arasında değişen, Kevin Spacey Vakfı tarafından belirlenen genç profesyonel oyunculardan oluşan 16 kişi, Kevin Spacey’le beraber bir atölye çalışması yapacak.

Provalar için 2 Ekim’de İstanbul’a gelen 20 kişilik güçlü oyuncu kadrosuna, yaklaşık
25 kişilik büyük bir teknik ekip eşlik ediyor. III. Richard ekibinin provalarını yaptığı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, ekibin gelişinden üç gün önce çalışmalara başlayan teknik ekip, oyunun etkileyici dekorunu ve sahne ışıklarını sadece birkaç gün içerisinde kurmayı başardı.

III. Richard, İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yanı sıra Atina & Epidaurus Festivali, Centro Niemeyer İspanya, Hong Kong Sanat Festivali, Kay&Mc Lean Productions ve Singapur Repertuar Tiyatrosu partnerliğinde gerçekleştiriliyor. Üç yıl boyunca uluslararası seyirciyle buluşacak büyük ölçekli, klasik tiyatro oyunları üretmek amacıyla Londra'nın köklü tiyatrolarından Old Vic, Brooklyn Müzik Akademisi (BAM) ve Neal Street’in ortak yapımı olarak hayata geçirilen The Bridge Project’in sponsorluğunu Bank of America Merrill Lynch üstleniyor.
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde 6-9 Ekim tarihleri arasında her akşam saat 20.30’da sahnelenecek III. Richard’ın biletleri haftalar öncesinden rekor bir hızla tükenmişti. Sanatseverlerin gösterdiği bu yoğun ilgi üzerine 8 Ekim Cumartesi gününe, saat 15.00’te gerçekleştirilecek ek bir gösterim daha konuldu.


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: