İLGİNÇ KONSANTRE OLMA ŞEKLİ

'Bir Bulut Olsam' dizisinde Narin'i oynayan Melisa Sözen, dizinin şiddet sahneleri yüzünden eleştirilmesine tepki gösterdi..

Magazin

İLGİNÇ KONSANTRE OLMA ŞEKLİ Zaten bizim hikayemizin ruhu buna karşı! Ağır şiddet sahneleri de yok! Bazen insanlar sadece eleştirmiş olmak için eleştiriyor.

Çekimleri Mardin'in Hasankeyf ilçesinde gerçekleştirilen 'Bir Bulut Olsam' dizisinde rol alan Melisa Sözen, dizisini ve Mardin'deki yaşamını All dergisine anlattı. Amcasının oğlu Mustafa'nın deliliğe varan aşkında hapsolup kalan 18 yaşındaki Narin'i canlandıran Sözen, 'Narin'in yaşadığı acı yüzünden depresyona girmiyorum ama rolüm sayesinde kendi hakkımda bilmediğim yanlarımı keşfediyorum' diye konuştu. Sözen, dizisinin şiddet sahneleri yüzünden eleştirilmesine de karşı çıktı: 'Ben ağır şiddet sahneleri olduğunu düşünmüyorum. Zaten hikayemizin ruhu şiddete karşı! Bazen insanlar eleştirmiş olmak için eleştiriyorlar. Ama televizyonda eleştirilecek o kadar çok şey var ki!

'KARAKTERİ ÖZÜMSEDİM
* 'Bıçak Sırtı' adlı dizi bitince, NTV'de 'Dünyayı Kurtaran Kadın' adlı bir program yaptınız. Ama uzun süre dizi çekmediniz. Nasıl geçirdiniz o süreci?
Dinlendim, biraz tatil yaptım. Ardından da 'Bir Bulut Olsam' girdi hayatıma, rolüme hazırlandım. Biz yayın tarihinden çok daha önce çalışmaya başladık.

* Narin karakterine nasıl hazırlandınız?
Başlarken beş bölümlük senaryo vardı elimizde. Çekimden iki ay önce okumalara, ardından sahne provalarına başladık. Sonra da Mardin'e geldik. Gözlem yapacak zamanımız vardı.

* 'Bıçak Sırtı'ndaki Nisan karakteri için yazılar yazdığınızı, Nisan'ın gözünden resimler çizgini söylemiştiniz. Narin için de buna benzer bir çalışma yaptınız mı?
Kendime has birtakım çalışmalar yaptım ama daha çok yakın çevremle Narin hakkında sohbet ettim. Özellikle de Meral Abla'yla. Karakterin ruhunu özümsemeye çalıştım.

DEPRESYONA GİRMİYORUM
* Narin'in özellikle Mustafa'yla olan çatışmalarında değişmeyen bir ifadesi var. O ifade için ayrıca bir çalışma yaptınız mı?
Bu ifademin fark ediliyor olması mutluluk verici... Role hazırlanırken, karakter analizinden sonra benim çıkardığım bir ifade. Devamlılığı ise konsantrasyonla ilgili...

* Bu konsantrasyonu nasıl sağlıyorsunuz?
Poi (ipin ucuna bağlanmış ağırlık) çeviriyorum. Deneyen bilir. Poi tamaman konsantrasyon, ritim ve uyum işidir. Eğlenmek için yaptığım birşey ama eminim konsantrasyon konusunda da bana katkısı oluyordur.

* Narin'in hikayesi sizin psikolojinizi etkiliyor mu peki?
Narin'in yaşadığı acı yüzünden depresyona girmiyorum tabii. Oynadığınız rolün size yaraması, sizin de role yaramanız gerekiyor. Karakteri analiz ederken kendimle ilgili birşey buluyorum. Bu sayede bilmediğim şeyler keşfediyorum. İyi bir yanım veya farkında olmadığım bir zaafım da olabilir bu... İnsanın hayat görüşünü geliştiriyor oyunculuk... Ama rolün etkisinde kalmak değil bu!

* Dizi şiddet sahnelerinden dolayı çok eleştiriliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Dizide ağır şiddet sahneleri olduğunu düşünmüyorum. Zaten hikayemizin ruhu şiddete karşı! Bazen insanlar eleştirmiş olmak için eleştiriyor. Ama aslında televizyonda eleştirilecek o kadar çok şey var ki...

Set bitince sırt çantamı takarım, gezmeye çıkarım!
* Yaklaşık sekiz aydır Mardin'desiniz. Nasıl geçiyor hayat?
Set biter bitmez, sırtıma çantamı takıp, gezmeye çıkıyorum. Yorgunsam otelde dinleniyorum. Köşem Ocakbaşı'nda kebap yiyorum. Icemar Cafe'de zaman geçiriyorum. Hasankeyf'i seviyorum. Burada insanın huzur bulacağı çok yer var.

* İstanbul'u çok özlüyor musunuz peki?
Hiçbir şeyini özlemedim, tabii ailem ve arkadaşlarım dışında. Zaman zaman 'Boğaz'a gitsem, kahve içsem' diyorum ama o kadar. Burada kaldığım sürece tanışacağım çok insan, göreceğim birçok mekan var. Mutluyum.

* Burada olmak hayatınızda neleri değiştirdi?
Temelde kendinizi çok yalnız hissediyorsunuz. Geldiğimden beri hep sorguladığım ama İstanbul'da es geçtiğim konulara yöneldim. Şöyle başlıklar var kafamı kurcalayan; yalnızlık, inanç, iyilik kavramı, sevgi, merhamet ve hoşgörü gibi...

BAŞIM GÖZÜM ÜSTÜNE
* Huzur sizin için çok önemli değil mi?
Kimin için değil ki? Çok huzurluyum... Mardin ilham verici ve etkileyici... Baksana şu tepede iki saat sessiz otursan, manzarayı seyretsen, Nirvana'ya ulaşırsın. Burada hoşuma giden çok şey var. Mesela insanlar vedalaşırken hep 'Yolun açık olsun' diyorlar. Bir şey rica edince de 'Başım gözüm üstüne' diyorlar.

* Peki Mardin'de ne yiyorsunuz, ne içiyorsunuz?
Daha çok et ağırlıklı yemekler. Sebze insanıyım ama çok güzel et pişiriyorlar! Kahve içmeyi severim. Burası Cennet gibi bu yönden. Mırra var mesela; özel Arap kahvesi...

* İstanbul'un gecce hayatını özlemiyor musunuz peki?
Biz güzel anlaşan bir ekibiz. Icemar Cafe'de canlı müzik oluyor bazen, oraya gidiyoruz. Birlikte çok eğleniyoruz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: