İLKER İNANOĞLU'NDAN CİHANGİR ELEŞTİRİSİ

‘Arka Sokaklar’ın Engin komiseri İlker İnanoğlu, yeni filminde devrimci bir profesörü canlandıracak. İnanoğlu, “Kabiliyetli gençler adına çok üzülüyorum. Paket değil içinin önemli olduğunu fark etmemiz lazım. Sadece güzel olduğu için iş yapanlar var. Cihangir’de oturup, şile bezi gömlek giymekle oyuncu olunmaz!” diyor.

Magazin

İLKER İNANOĞLU'NDAN CİHANGİR ELEŞTİRİSİ Yeni filminiz için mi imaj değiştirdiniz?
Evet, ilk defa bu kadar çok sakal bıraktım. Saç sakal karışmış gezmek bana aykırı bir durum. Ama kendim dışında birini oynuyor olmak çok zevkli. Bir de mavi lens ve üzerine gözlük takıyorum. Normalde de gözlerim bozuk olduğu için zorlanıyorum, flu oynuyorum.

Canlandırdığınız karakterden bahsedebilir misiniz?
Devrimci bir profesörü oynuyorum. Kontrolünü kaybetmiş bir karakter. Bir Orhan Oğuz filmi olacak. Makedon oyuncuların yanı sıra Nilüfer Açıkalın da kadroda.

Filmin adı belli mi?
Değişmezse 'Haydi Bre' olacak.

'Arka Sokalar' yeni sezonda da devam edecek. Başarısını neye bağlıyorsunuz?
Dizinin beşinci, benim dördüncü yılım. Başarısında yapımcı firmadan yönetmenine, oyuncularına kadar herkesin katkısı var. Neredeyse prova yapmadan oynuyoruz, o da bir samimiyet getiriyor.

Oyunculuğunuzu nelerle besliyorsunuz?
Amerika'da oyunculuk eğitimi aldım ve öğretmenlik yaptım. Eğitim vermeye devam ediyorum ve kurslara katılıyorum.

Sizi 'Yumurcak' filmiyle tanıdık. Küçük yaşta oyunculuğa başlayıp uzun yıllar devam etmek zor değil mi?
Kendi isteğimle başlamasam da tutku haline geldi. Al Pacino'ları seyrederek oyuncu olmak istediğimi anladım. Hem oyuncu hem sinemacı olmak için Los Angeles'ta film okulu okudum ve bu alanda ilerledim. Dünyada da küçük yaşta oyunculuğa başlayıp devam eden çok az. Jodie Foster da bunlardan biri.

Uğurkan Erez'le bir araya gelmeniz nasıl oldu?
Dünyanın her yerinde böyle bir sistem var. Ben de Uğurkan Bey'le çalışmaya karar verdim. Ama Türkiye'de menajerlik sistemi tam oturmamış. Menajerler kendi egoları yüzünden oyuncularına bir sürü iş kaybettiriyor. Kabiliyetli gençler adına çok üzülüyorum. Sadece güzel olduğu için iş yapanlar var. Paket değil içinin önemli olduğunu fark etmemiz lazım. Cihangir'de oturup, şile bezi gömlek giymekle oyuncu olunmaz. Yalıda oturan birinin de kabiliyeti olabilir. Dizisi tutmuş iki ismi tekrar tekrar bir araya getirmek de çok saçma. Konu iyiymiş dizi tutmuş, yoksa oyuncuların ikisi de kazulet. Kötü bir senaryoyu Al Pacino, Robert De Niro bile iyi yapamaz. İyi çekilirse iyi olur.

“Kendimi ispatlamam gerekiyor”
Yapımcı Türker İnanoğlu ve oyuncu Filiz Akın'ın oğlu olmak avantaj mı dezavantaj mı?
Benim için çok dezavantaj oldu. Çocukluğumdan beri bu işi yapmama, Amerika'da eğitim almama rağmen devamlı kendimi ispat etmem ve mütevazı olmam gerekiyor. Herkesten daha çok çalışıyorum. 'Arka Sokalar'ın senaryosunu geceden alıyorum. Bir de çoğu insan hobi olarak yaptığımı zannediyor, “Sadece babasıyla çalışıyor” diye düşünüyor. Ben oyuncuyum herkesle çalışırım.

Her fırsatta annenizin en iyi arkadaşınız olduğunu söylüyorsunuz.
Arkadaşım, sırdaşım. Dünyada en sevdiğim insanın annem olduğunu söyleyebilirim.

Birlikte bir proje olacak mı?
Annem oyunculuk yapmayı istemiyor. Bir de hastalığından dolayı çabuk yoruluyor. Televizyon programı istiyor, birlikte bir talk şov yapabiliriz.

Sizin de bir oğlunuz var.
Evet, 14 yaşında ve benden 10 santim daha uzun. Kobe Bryant gibi oldu. Amcamın adını verdim Berker. Amerika'da yaşıyor, birkaç hafta önce birlikteydik. Uzakta olduğu için her sene tam 'kıvamına' geldiğimizde ayrılmak zorunda kalıyoruz. Benim içinde çok zor, özlüyorum. Geçen sene Türkiye'ye geldiğinde iki buçuk ay birlikteydik. Beraberken her dakika önemli bizim için.

Başınızdan üç evlilik geçti. Yeniden evlenmeyi düşünüyor musunuz?
Şu anda düşünmüyorum.

Hayatınızda biri var mı?
Kimse yok. Özel hayat sıfır.

Oyuncu Gözde Kansu'yla birlikte olduğunuz yazılmıştı.
Gözde çok eski arkadaşım. Alakası yok.


“Sırada kendi projem var”
Orhan Oğuz'la birlikte projelerimiz devam edecek. Kendi projelerimi de hayata geçirmeyi planlıyorum. İnşallah önümüzdeki yaz çekeceğiz. Hikayesini ben yazdım. Sokak serserisi bir çocuğun öyküsü olacak.

Röportaj: Senem Aydın
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: