"İnsan yetiştirirken en çok emeği kadın veriyor"

Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Türkiye’de önemli bir toplumsal sorun olarak varlığını sürdürüyor. Herkesi yakından ilgilendiren bu sorunu, yazar Gaye Elmas Ünver ile değerlendirdik.

Kadın

"İnsan yetiştirirken en çok emeği kadın veriyor" S: Her zaman olan ama son dönemde sıklığı ile herkesi çok etkileyen kadına şiddet haberleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

C: Maalesef bu konu herkes gibi beni de çok derinden etkiliyor. Bir kadın olarak o haberlere tanık olmak canımı acıtıyor. Bir şeyler yapmak istiyoruz, elimizden gelenler belli. Yetkili olmayan kişiler olarak ne yazık ki ötesine de geçemiyoruz. Umarım gerekli yerler çözüm yollarını bir an evvel hayata geçirirler ve artık yaşanmaz bu acılar…

S: Bu olayların artışını neye bağlı sizce?

C: Caydırıcı ve yeterli cezalar olmayışı ilk sırada tabii ki fakat, yetiştiriliş tarzı ve aile de derin bir sebep diye düşünüyorum.

S: Yetiştiriliş tarzı dediniz, aile ve toplumun erkeklere bu konuda farklı yaklaşımlarının olduğunu mu söylemek istediniz?

C. Evet. Erkek çocuklarının kızlara göre daha güçlü algılanıp, sınırsız yetiştirilmeleri toplumumuzda böyle yaralara sebep olabiliyor.

S: Erkeklerin şiddeti bir iletişim ve ilişki metodu olarak algıladıklarını söyleyebilir miyiz?

C : Yaşananlara bakacak olursak bu ortada zaten. Öfke de bir duygudur ve hepimizde vardır. Bunu da hissedebiliriz fakat kontrol edilebilir, iyi bir biçimde dışa vurumu olan öfke sağlıklıdır diyebiliriz.

Hayat içinde dikkat edin, her yerde erkeklerin kontrolde zorlandığı veya maalesef yönetemediği öfkelerinin sıkıntı ve acılarına sıkça tanık oluyoruz. Çocuklukta öfkeli ortamlarda ve öfkeli kişilerin bakımına maruz kalmak bu sorunu yaratabiliyor.

S: Peki kadınlar bu acı duruma maruz kaldıklarında, şiddet gördüklerinde ne hissederler? Ne yapmalılar?

C : Şiddet kadın veya her canlıya “ senin varlığın umrumda değil ve ben sana istediğim gibi davranma hakkını kendimde buluyorum. Ben ne istiyorsam öyle olacak! Olmazsa seni yok edebilirim “ demektir. Bu her canlı için, özellikle kadın ve çocuklar için çok onur zedeleyici. Can acıtan, çok da korkutan kötü bir hadisedir. O acıdan sonra hayat nasıl devam eder düşünmek bile çok zor…

S: Bazı kadınlar buna maruz kaldıklarında kendilerini korumaya almaya çalışıp, o erkekten uzaklaşabiliyorlar. Fakat bazı kadınlar bunu yapamıyor. Sizce neden olabilir?

C: Şüphesiz ki bunda kadının ekonomik yeterliliği ve çocuk konusu çok önemli bir nokta. Hayatını yeniden inşa edebilecek gücü, sığınabileceği bir yeri, imkanı olanlar uzaklaşabiliyorlar, ama olmayanlar? İşte bu noktada kız çocuklarımızın eğitim ve iş hayatında aktif olmaları, hiç değilse bir biçimde üretim halinde kalmaları için zemin hazırlamanın önemi ortaya çıkıyor.

S: Kadına şiddet konusunda toplumların, ailelerin, erkeklerin yapması gerekenler var evet. Peki kadınların?

Zincirin en başı da orası yani kadın aslında. İnsan yetiştirirken en çok emeği kadın veriyor. Annelik yapıyor, bakım veriyor. Bu noktada sağlıklı nesillerin oluşumunda herkesin katkısı var evet fakat en büyük pay annelerin. Erkek çocuklarını ve kız çocuklarını hayata hazırlarken hassas dengeler var, onları gözetmek lazım diye düşünüyorum. Bunları da sağlayan şey eğitim ve tüm öğrenilenlerin hayata geçirilmiş olmasıdır.

S: Son olarak toplumun şiddet gören kadına yaklaşımı nasıl ve kadın bu konuda toplum içinde kendini nasıl hissediyor?

C: Bir kesim olayın ciddiyetinin çok farkında ve ellerinden geleni tüm duyarlılıklarıyla yapabiliyorlar fakat yeterince önemsemeyen, yaşam içinde şahit olduklarında durup izleyen, video çeken bir kitle de var ne yazık ki…

Öyle yaşam hikayelerine şahit oluyoruz ki hayatta, gecce eşinden şiddet görüp , sabah makyajını yapıp, hiçbir şeyi belli edemeden işinin başına geçmiş nice kadınımız da var, sessizce içine ağlayan, “ ne yaparım, nereye giderim, evlatlarım ne olur, ayrılırsam bu adam beni rahat bırakır mı? elalem ne der? diye düşünüp evinde bir şekilde hayata tutunan ve ne yazık ki bunları aşarak onlardan kaçan ama canından edilenler de.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: