Instagram görme engelliler için büyük adım attı!

Instagram, görme engelli bireyler için iki önemli özelliğini kullanıma sundu. Bu özellikler sayesinde artık görme engelli bireylerin sosyal medya kullanımı daha da kolaylaştırılacak.

Yaşam

Instagram görme engelliler için büyük adım attı! Popüler sosyal medya platformu Instagram, görme engelli bireylere yapay zeka yardımıyla fotoğraf okuyacabileceğinin müjdesini verdi. Geliştirilen yapay zeka yardımıyla sosyal medya devi, ekran okuyucusu ve nesne tanımlama teknolojisi sayesinde görme engelli insanların platfrom üzerinde gezinmesini oldukça kolay bir hale getirecek.

Uygulamaya gelen bu yeni özellik sayesinde fotoğraflarına açıklama ekleyen kullanıcıların açıklamaları, ekran okuyucusu yardımıyla okunabilecek. Popüler sosyal medya platformu ise bu özelliğin hem ana sayfada, hem profil sayfalarında, hem de keşfet kısmından kullanılabilmesine de olanak tanıyacak. Eğer kullanıcılar paylaşımlarında herhangi bir açıklama yazmamışsa, yapay zeka devreye girecek. Burada da ekran okuyucusu yerine nesne tanıma teknolojisi, fotoğraftaki ayrıntıları görme engelli kullanıcılara betimleyecek. Böylece nesne tanıma teknolojisi tarafından algılanan nesneler, ekran okuyucusu sayesinde kullanıcılara yüksek sesli bir şekilde okunacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: