İNTİKAMIN YENİ ADI İNTERNET!

Günlük yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen internet, son dönemde sevgililerin ya da eşlerin birbirleriyle hesaplaştığı ve intikam aracı olarak kullandığı bir mecra olmaya başladı....

Magazin

İNTİKAMIN YENİ ADI İNTERNET! Eski sevgililer ya da eşler, birbirlerinin en mahrem fotoğraflarını internete koyarak intikam alıyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bünyesindeki İnternet Daire Başkanlığı'na, son aylarda başta facebook olmak üzere, internet sitelerine düşen mahrem fotoğrafların kaldırılmasını isteylen onlarca ihbar geliyor.

'YARGIYA BAŞVURUN'

TİB yetkililerini bile şaşkına çeviren ihbarlar, internetin eşlerin ya da sevgililerin birbirlerine olan nefretlerini dışa vurdukları bir ortam sunmaya başladığını gösteriyor. TİB yetkilileri, internete daha çok 'uygun'suz fotoğrafların konulduğuna da dikkat çekiyor. Yetkililer, mevcut mevzuat gereği internete konulan uygunsuz fotoğrafları kaldıramadıklarını ve bu durumun 'kişisel suç' kapsamına girdiğini vurgulayarak, mağdurlara da şu önerilerde bulunuyor: 'Bu anlamda mağdur olanlar, önce fotoğrafın bulunduğu siteden içeriğin kaldırılmasını istemeli. Site kaldırmazsa, internet servis sağlayıcılar (ISS) devreye sokulmalı. Bu da olmazsa, yargıya başvurulmalı. Yargı kararı üzerine söz konusu içeriği kaldırıyoruz.' İnternet Daire Başkanlığı, 23 Kasım 2007'de göreve başladı. TİB'in bilgi ihbar merkezine, 62 bin dolayında ihbar yapıldı. Bunların, yaklaşık 17 bini müstehcenliğe ilişkin şikâyetlerden oluşuyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: