iPhone satışları Apple'a rekor getirdi!

Apple, 2014 mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Güçlü iphone satışları, firmaya rekor çeyrek gelirini de beraberinde getirdi.

Yaşam

iPhone satışları Apple'a rekor getirdi! 29 Mart’ta sona eren çeyrekte Apple, 45,6 milyar dolar gelir elde etti; net kârı ise 10,2 milyar dolar oldu. Firmanın bir önceki yıl yüzde 37,5 olan kâr marjı 180 puanlık artış ise yüzde 39,9'a yükseldi. Karşılaştırmak için; Apple geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 43,6 milyar dolar gelir, 9,5 milyar dolar da net kâr açıklamıştı.

İkinci çeyrekte gerçekleştirdiği satışların yüzde 66'sını ABD dışı satışları oluştururken, operasyonlardan gelen nakit akışı 13,5 milyar dolar seviyesine çıktı. Yine çeyrek içerisinde 21 milyar dolar temettü veya hisse geri alımıyla yatırımcılara ödendi. Bu şekilde Apple, temettü programı kapsamında yatıırmcılara toplam 66 milyar dolar ödemiş oldu.

Son çeyrek sonuçlarıyla birlikte Apple’ın değeri 150,6 milyar dolara ulaştı.

iPhone satışları artarken, iPad ve iPod’da düşüş yaşandı

Apple ikinci çeyrekte gerçekleştirdiği tüm cihaz satışlarını da detaylandırdı. Apple ikinci çeyrekte 43,7 milyon iPhone, 16,35 milyon iPad, 4,1 milyon Mac ve 2,76 milyon iPod satışı gerçekleştirdi. Bu ürünlerin geçtiğimiz yılın aynı çeyreğindeki satış rakamları ise şöyleydi: iPhone 37,4 milyon, iPad 19 milyon, Mac 4 milyon ve iPod 5,63 milyon.

Apple CEO’su Tim Cook geride kalan çeyrekteki cihaz satışlarıyla ilgili yaptığı açıklamasında şöyle dedi:

“Güçlü iPhone satışı ve servislerden elde ettiğimiz rekor gelir başta olmak üzere, geride bıraktığımız çeyrekte sergilediğimiz performanstan gurur duyuyoruz. Artık sadece Apple’ın pazara sunabileceği yeni ürünler ve servisleri hayata geçirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Apple üçüncü çeyrekte 36 ile 38 milyar dolar arasında gelir elde edeceğini öngörüyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: