İstanbul'da gergin 1 Mayıs...

Taksim Meydanı saat 03.00’da çevresine bariyer döşenerek araç trafiğine kapatıldı. Polisler sabah erken saatlerde görev yerlerinde konuşlanırken, işçiler de DİSK önünde toplanmaya başladı. Saat 07.45'de Beşiktaş'ta toplanan bir gruba polis müdahale etti.

Yaşam

İstanbul'da gergin 1 Mayıs... İSTANBUL'DA METROBÜS, METRO VE VAPUR SEFERLERİ YAPILMIYOR

SON DAKİKA... 11:43


Gazdan etkilenen Gürsel Tekin hastaneye kaldırıldı: Polisin Taksim'e gitmek isteyen 1 Mayıs göstericilerine müdahalesi, CHP'li yönetici ve vekilleri de vurdu. Beşiktaş'ta, CHP ilçe Başkanlığı önünde gazlı müdahaleye maruz kalan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, çareyi yakınlardaki bir binaya sığınmakta buldu. Gazdan etkilenen Gürsel Tekin hastaneye kaldırıldı. Müdahale sonrası telefonla Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Tekin, polisin değil, polise bu müdahale talimatını verenlerin suçlanması gerektiğini söyleyerek, "Apoletli Kenan Evren gitti, apoletsiz Recep Tayyip Erdoğan geldi" dedi.

SON DAKİKA... 10:53


Ünlü aktör Genco Erkal yaralandı: İstanbullu avukat Efkan Bolaç, ünlü aktör Genco Erkal'ın Taksim'de polisin attığı gaz bombalarına hedef olup yaralandığı şeklinde bir tweet attı. Oflaç, "Genco Erkal'ı kalablığın içinde bir anda kaybettik" dedi. Sonra da kendisini sığındığı bir apartman girişinde bulduklarını belirterek, "Durumu iyi ama ağır bir gaz bombasına maruz kalmış" diye yazdı.
Oyuncular Sendikası kortejinde Disk'in hemen arkasında Genco Erkal'ı kalabalığın içinde kaybettik. Lütfen görenler bir şekilde irtibat kursun

Genco Erkal'a ulaştık durumu iyi ama ağır bir gaz bombasına maruz kaldı. Bir apartmana sığınmış, şu an arkadaşlar oraya gidiyor

Genco Erkal'i merak edenler. Simdi @memetalialabora ile konustum. Genco Erkal guvende bir yerde ve gorece daha iyi durumdaymis.


SON DAKİKA... 10:35


Panzer ezdi, geçti: Çok sayıda yaralı var: Şişli DİSK binası önünde toplanan ve Taksim'e yürümek isteyen korteje polis müdahale etti. Kortejin en önündekilerin ellerinde taşıdığı 1 Mayıs çelengini de polis panzeri ezdi geçti. Şişli'de polisin DİSK kortejine müdahalesi sırasında çok sayıda işçinin yaralandığı iddia edildi. Yaralıların DİSK binasına sığındığı belirtiliyor. Avukat Efkan Bolaç da Twitter'daki hesabından bir fotoğraf paylaştı ve altına da ''İnsanlar Disk'e sığındı. Çok sayıda yaralı var'' notunu düştü.

video...

SON DAKİKA... 10:25


Unkapanı ve Galata köprüleri yayalara da geçit vermiyor: Unkapanı ve Galata Köprüleri açılarak araç trafiğine kapatıldı. İstanbul Valiliği'nce alınan 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle alınan önlemler kapsamında bu köprülerin trafiğe kapatılması yer almıyordu. Köprülerin trafiğe kapatılmasıyla, her iki yaka kalan, aralarında turistlerin de bulunduğu birçok kişi başka yollar aradı, bazıları da hergün binlerce kişinin geçtiği, köprünün araç ve insandan yoksun fotoğrafını çekti. Karaköy iskelesinde kalan amatör balıkçılar da olta atarak balık tutmayı sürdürdü. Süleyman KAYA/İSTANBUL, (DHA)

SON DAKİKA... 10:14


Mustafa Sarıgül: Sivil sıkıyönetim uygulanmakta: Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Şu anda bütün ulaşım araçları durdurulmuş vaziyette. Şu anda sivil bir sıkıyönetim uygulanmakta. Sivil bir sıkıyönetimin mantığını da kesinlikle doğru bulmuyorum" dedi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Sarıgül, "Şu anda sivil bir sıkıyönetim uygulanmakta" dedi. Sarıgül, Kazancı Yokuşu'nun bulunduğu noktaya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Sarıgül, "Yıllar geçti hala bu meydanda işçi arkadaşlarımız özgür bir şekilde alınteri ve emek bayramını kutlayamıyor. İleri demokrasi diyorsak, ileri demokraside yasaklayıcı bir mantığın olmaması lazım. Bu meydan ok rahat bir şekilde yurttaşlarımızın görüş ve düşüncelerini aktarabilecekleri, işçi arkadaşlarımızın taleplerini özgür bir şekilde aktarabilecekleri bir ortam sağlanbilirdi. Düşünüyorum neden ülkemizde acaba bir konsensus sağlanmıyor? Neden ülkemizde bir uzlaşma sağlanmıyor. Bu da 21. yüzyılda Türkiye'de barış rüzgarlarının estiği bir ortamda bu şekilde tedbirlerin alınması gerçekten düşündürücü. Şu anda bütün ulaşım araçları durdurulmuş vaziyette. Şu anda sivil bir sıkıyönetim uygulanmakta. Sivil bir sıkıyönetimin mantığını da kesinlikle doğru bulmuyorum. Bir kez daha bu meydanların bütün alınteri ve emeğe açılmasını arzu ediyorum" dedi. Sarıgül, "Özellikle 03.00'ten bu saate kadar emniyet mensubu arkadaşlarımızın neler çektiğini bire bir kendi bölgemizden de yaşıyorum. Türkiye'nin birçok noktasından emniyet mensubu arkadaşlarımız buraya hareket ettirildi. Emniyet mensubu arkadaşlarımızın çektiği bu sıkıntıdan dolayı da üzüntü içerisindeyim. İşçi arkadaşlarımızla emniyet mensup arkadaşlarımızın karşı karşıya getirilmesi mantığını doğru bulmuyorum. Emniyette çalışan arkadaşlarımızın da halkarı ve hukukları var. Onların da bir gün sendikal hakları olacak" diye konuştu. Pınar ÇITAK KOYGUN - Serpil KIRKESER - İdris TİFTİKÇİ / İSTANBUL, (DHA)

SON DAKİKA... 10:09


1 Mayıs sloganı polisten: Dağılın, yoksa dağıtacağız: 1 Mayıs için İstanbul'da yollar kapatılıp yoğun güvenlik önlemleri alınırken saat 07.45'de Beşiktaş'ta toplanan bir gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Şişli'de de DİSK binası önünde toplanan ve Taksim'e yürüyen DİSK kortejine polis müdahale etti. İstanbul'daki son durumu özetleyen slogan işçiler değil polisten geldi. Megafondan anons yapan polis “Dağılın yoksa dağıtacağız” diyor.

SON DAKİKA... 09:57


Galata ve Unkapanı köprülerinin kapakları açıldı: 1 Mayıs güvenlik önlemleri kapsamında Galata ve Unkapanı köprüleri açılarak araç trafiğine kapatıldı. Taksim'e geçişi engellemek için İstanbul Valiliği, metrobüs, metro, tramvay, vapur seferleri ve Taksim otobüs seferlerini kaldırmıştı. Son olarak ise Galata Köprüsü resmi adıyla Atatürk Köprüsü ve Unkapanı Köprüsü'nden geçişi engellemek için köprünün kapakları açıldı. Taksim'e doğru ilerlemek isteyen bir grubun Galata köprüsü üzerinde kaldığı görüldü.

SON DAKİKA... 09:43


Şişli karıştı! Polis göstercilere müdahale etti: Harbiye'de müdahale başladı! Polis, Şişli Harbiye'de göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. 1 Mayıs kutlamaları için Taksim'e yürüyen gruba Şişli'de polis müdahale etti. Yoğun gaz bombası kullanıldı.

SON DAKİKA... 09:16


İŞÇİLER DİSK ÖNÜNDE BEKLİYOR: 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı kutlamak için işçiler DİSK binası önünde toplanmaya başladı. Polis ekipleri de görev yerlerinde konuşlanmaya başladı. Taksim çevresindeki bazı caddeler de polis tarafından kapatıldı.


Esnaftan önlem: Abide-i Hürriyet Caddesi'nde üzerinde bulunan bir tekel bayi sahibi, çıkması muhtemel olaylara karşı iş yerinin zarar görmemesi için cam vitrini alüminyum levhayla kapattı. İsmini vermek istemeyen iş yeri sahibi, "Cadde trafiğe açıldıktan sonra levhaları sökerek dükkanımı tekrar faaliyete sokacağım. Camların kırılmaması için böyle bir önlem aldım" dedi. İhsan YALÇIN/İSTANBUL, (DHA)

SON DAKİKA... 08:46


DİSK Başkanı Kani Beko'dan çağrı: Özgür ALTUNCU - Ünsal ÇAKİN - İSTANBUL DHA - DİSK Başkanı Kani Beko, Şişli'deki DİSK genel merkezi önünde açıklama yaptı. Beko, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya Taksim'i işçilere açmaya çağırdı. Beko "Eğer bu ülkede kardeşçe 1 Mayıs kutlanacaksa herkes taşın altına elini koysun. Bizim Taksim'deki ısrarımızın nedeni 1977 yılında 37 arkadaşımız katledilmesi. Bu arkadaşlarımızı adına mücadelemiz devam edecek. Bu ülkede demokrasi istiyorsanız Taksim'de katledilen arkadaşlarımızın katilleri yakalanmalı.Biz Taksim'e yürüyeceğiz, kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Bariyerleri kaldırın" dedi.

SON DAKİKA... 08:42


Programda yoktu ama kapatıldı: İşçi sendikaları, "1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" derken İstanbul Valisi, "Taksim'e çıkmak kesinlikle yasak" cevabı verdi. İki taraf da çok kararlı görünürken, "Sokağa çıkma yasaklarına" ve bir dönem uygulanan OHAL benzeri önlemler açıklandı. Deniz otobüsünden, metroya, metrobüsten otobüs seferlerine kadar pek çok toplu ulaşım aracı 1 Mayıs'ta çalışmayacak. Bunların yanında son olarak da şehir hatları vapurları valilik emriyle sabah 06:00'dan itibaren iptal edildi.. Son olarak kapatılacak alanlar arasında geçmemesine rağmen Beşiktaş Barbaros Bulvarı da trafiğe kapatıldı. Yine kapatılacağı açıklanmamasına rağmen Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçişte motor seferleri de iptal edildi.

Bugün için İstanbul'da iptal edilen ulaşım hatları şöyle:

- Tüm şehir hatları vapurları valilik emriyle ikinci bir duyuruya kadar sabah 06:00'dan itibaren iptal edildi.
- 1 Mayıs'ta 05.00'ten itibaren tüm metrobüs seferleri iptal.
- Saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim finüküler sistem, saat 06.00'dan itibaren Şişhane-taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferleri iptal edildi.- Saat 06.00'dan itibaren İDO' nun anadolu yakasından avrupa yakasına yolcu seferleri (Avrupa yakasından Anadolu yakasına yolcu seferleri hariç) yapılmayacak.

TAKVİYE POLİSLER HAVAYOLU İLE GELDİ


1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla İstanbul polisine takviye için bir çok ilden çevik kuvvet polisi uçaklarla İstanbul’a getirildi. Sabah saatlerinde Gaziantep, Erzurum ve Adana’dan uçaklarla İstanbul’a getirilen polisler Atatürk Havalimanı’nda kendileri için tahsis edilen otobüslerle görev yapacakları noktalara götürüldü.

PROGRAMDA OLMAMASINA RAĞMEN BARBAROS BULVARI KAPATILDI

Barbaros Bulvarı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün duyurduğu kapatılacak yollar arasında bulunmamasına rağmen trafiğe kapatıldı. Çırağan Caddesi Beşiktaş istikameti de trafiğe kapalı bulunuyor.

Yolcuzade İskender Caddesi'nden gelen akım Şişhane Meydanı'ndan Okçumusa Caddesi/Bankalar Caddesi istikametine yönlendiriliyor.

Abide-i Hürriyet Caddesi yönündeki araçların, Hürriyettepe ışıklarından Cevahir Otel istikametini kullanmaları sağlanıyor. Darülaceze'den Hürriyettepe ışıklar istikameti ile Bomonti Dere'den gelen akım da Cevahir Otel önünden tekrar Darülaceze Caddesi veya Bomonti yönüne veriliyor.

Halaskargazi Caddesi trafiğe kapatılırken, bu yöndeki sürücüler, Esentepe istikametine yönlendiriliyor.

Şişli yönündeki trafik akışı da Ergenekon Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve Dolapdere'ye aktarılıyor.

Dolmabahçe'den Gümüşsuyu ve Küçükçiftlik'e akım verilmiyor. Bu istikametteki sürücüler, sahilden Karaköy'e yönlendiriliyor.

Adilbaba (Maçka taksi) yönünden gelen akım ise Teşvikiye Caddesi'ne veriliyor. Teşvikiye Caddesi'nden Mete Caddesi'ne çıkan tünel kapalı tutuluyor.

Tarlabaşı Bulvarı trafiğe kapatıldı. Kasımpaşa'dan gelen sürücüler, Unkapanı ve Perşembe Pazarı'na mecburi olarak yönlendiriliyor.

Dolapdere'den Yedikuyu-Divan istikameti araç trafiğine kapalı tutuluyor. Araçlar, Dolapdere Kavşağı'ndan "U" dönüşü yapacak.

Dolapdere Caddesi'nden Ömer Hayyam Caddesi'ne de araç geçişine izin verilmiyor.

Boğazkesen Caddesi trafiğe kapatılırken, bu yöndeki araçlar da Karaköy istikametini kullanıyor. Mebusan Yokuşu'nda araç geçişine izin verilmezken Karaköy istikameti mecburi yön olarak veriliyor.

Sıraselviler Caddesi'nden gelen araçlar ise Cihangir Firuzağa Meydanı'ndan Boğazkesen istikametine yönlendiriliyor.

Atatürk Bulvarı Ragıp Gümüşpala ayrımı-Ragıp Gümüşpala Caddesi Unkupanı ayrımı-Kadıköy İskelesi önü Galata ayrımı-Ragıp Gümüşpala Caddesi, Galata Köprüsü ayrımı da ihtiyaç halinde kapatılacak.

E-5 Kuzey ve Güneyden Mecidiyeköy giriş katılımlarında da ihtiyaç halinde trafik akışı kesilecek.

Öte yandan, Mecidiyeköy Ortaklar'dan itibaren Halaskargazi, Cumhuriyet, Yedikuyular, Sıraselviler, Gümüşsuyu, Taşkışla, Rumeli, Abdulhak Hamit caddeleri ile Taşkışla Tüneli ve Tarlabaşı Bulvarı da trafiğe kapatıldı.

Taksim İlkyardım ve Alman Hastanelerine gelen ambulans ve hastalar da Karaköy Firuzağa yönünü kullanacak.

HALİÇ VE GALATA KÖPRÜLERİ KAPALI

Haliç ve Galata Köprüleri de Taksim'e çıkış istikametinde kapatıldı.

METROBÜS, İDO VE VAPUR SEFERLERİ YOK

Şehir Hatları seferleri ile İDO'nun iç hat seferleri yapılmıyor. Metrobüs seferleri de 05.00'dan itibaren gerçekleştirilmiyor.

Kabataş-Taksim Finüküler Sistemi, Şişhane-Taksim ve Taksim-Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim hattında 06.00'dan itibaren sefer düzenlenmiyor.

METROBÜS DURDU, VATANDAŞLAR GERİ DÖNDÜ

İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs nedeniyle alınan önlemler kapsamında metrosüs ve Taksim-Hacıosaman metro seferleri durdu. Mecideyeköy'de metrobüs ve metroyu kullanmak isteyen vatandaşlar geri döndü.

VAPUR SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ, VATANDAŞLAR İSKELELERDEN DÖNDÜ

İstanbul’da 1 Mayıs nedeniyle vapur seferlerinin iptal edilmesi hayatı olumsuz etkiliyor. Dün alınan kararlardan habersiz olan bazı İstanbullular Avrupa yakasına geçmek için geldikleri iskelelerin kapalı olduklarını görünce hayal kırıklığı yaşarken bazı vatandaşlar da bu duruma tepki gösterdi. İşe gidemeyeceklerini belirten İstanbullular, “Şimdi biz nasıl işe gideceğiz? Daha önce böyle bir uygulama yoktu" diyerek tepkilerini dile getirdi. Bazı vatandaşlar da, "Yapacak bir şey yok eve geri dönüyorum" dedi.

TAKSİM MEYDANI'NDA OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve emekçiler Bayramı'nı Taksim'de kutlama taleplerine İstanbul Valiliğince izin verilmedi. Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve emekçiler Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlamak için ısrar etmesi üzerinne geniş güvenlik önlemleri alındı. Sabah erken saatlerden itibaren Taksim Meydanı'na çıkan bütün yollar kapatıldı. Barıyerlerle çevrilen Taksim Meydanı'nda çok sayıda polis görev yaptı. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitmek isteyen ve önce polis engeli ile karşılaşan bazı vatandaşlara ise daha sonra izin verildi.
Bariyerlerle çevrilen Taksim Meydanı'nda, çok sayıda polis görev yapıyor. Çevredeki bazı yüksek binaların çatılarına da polis ekipleri konuşlandırıldı.

Emniyet yetkililerin inceleme ve bilgilendirme yaptığı bölgede, Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ve ambulans bekletiliyor.

Bu arada Cumhuriyet Anıtı'nın, çelenk sunumu için tamamen bariyerlerle çevrilmediği görüldü.

Çok sayıda canlı yayın ekibi, Taksim Gezi Parkı'nın bulunduğu alanda yayın yapıyor.

SON DAKİKA... 08:40

Şu anda Taksim'de durum: Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı Taksim'de kutlama taleplerine İstanbul Valiliğince izin verilmedi. Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve emekçiler Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlamak için ısrar etmesi üzerinne geniş güvenlik önlemleri alındı. Sabah erken saatlerden itibaren Taksim Meydanı'na çıkan bütün yollar kapatıldı. Bariyerlerle çevrilen Taksim Meydanı'nda çok sayıda polis görev yaptı. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitmek isteyen ve önce polis engeli ile karşılaşan bazı vatandaşlara ise daha sonra izin verildi. Bariyerlerle çevrilen Taksim Meydanı'nda, çok sayıda polis görev yapıyor. Çevredeki bazı yüksek binaların çatılarına da polis ekipleri konuşlandırıldı. Emniyet yetkililerin inceleme ve bilgilendirme yaptığı bölgede, Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ve ambulans bekletiliyor. Bu arada Cumhuriyet Anıtı'nın, çelenk sunumu için tamamen bariyerlerle çevrilmediği görüldü. Çok sayıda canlı yayın ekibi, Taksim Gezi Parkı'nın bulunduğu alanda yayın yapıyor.

SON DAKİKA... 08.12


POLİS MÜDAHALE ETTİ...

Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde toplanarak Taksim'e doğru yürümek isteyen gruba, polis müdahale etti.

Sabah erken saatlerden itibaren Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde toplanan grup, Taksim Meydanı'na doğru yürümek istedi.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis, grubu dağılmaları yönünde uyardı.

Uyarıya rağmen dağılmayan gruptakilere polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Yüzü kapalı bazı kişiler de polise taş ve şişeler atarak karşılık verdi.Gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

İŞÇİLER TOPLANIYOR

1 Mayıs nedeniyle bir grup DİSK'in Şişli'deki genel merkezi önünde toplandı. Kalabalığın sayısı her geçen dakika artarken grup sloganlar atarak bekleyişini sürdürüyor.

İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs nedeniyle alınan önlemler kapsamında metrosüs ve Taksim-Hacıosaman metro seferleri durdu. Mecideyeköy'de metrobüs ve metroyu kullanmak isteyen vatandaşlar geri döndü.

İlk arbade Beşittaş'ta yaşandı. 1 Mayıs'ı kutlamak için Beşiktaş'ta toplanan bir gruba polis müdahale etti.

Bazı işçi sendikaları ile partilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıklamasının ardından, İstanbul Valiliği de yenileme çalışmaları nedeniyle 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını yasaklamıştı.

Valilik kararı gereğince bugün saat 05.00’dan itibaren metrobüs seferleri saat 06.00'dan itibaren de İDO'nun Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na yolcu seferleri, Kabataş-Taksim finüküler sistemi, Taksim ile Şişhane, Hacıosman, Levent metro istasyonları arasındaki seferler durduruldu.

POLİS TAKVİYESİ YAPILDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için İstanbul polisine takviye amacıyla çeşitli illerden gönderilen çok sayıda polis, sabah erken saatlerde Atatürk Havalimanı’na indi. Hazırlıklarını havalimanında yapan polisler Gaziantep, Erzurum ve Adana’dan uçaklarla gelen polisler görev yapacağı yerlere götürüldü.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: