İSKENDER PAYDAŞ: DEDEM NAZİ SUBAYIYDI!

Müzisyen İskender Paydaş, "Dedem, 2. Dünya Savaşı'nda Yugoslavya'da Nazi subayıymış" dedi ve ekledi: Kimseye eziyet etmemiş ama öldürülmüş!

Magazin

İSKENDER PAYDAŞ: DEDEM NAZİ SUBAYIYDI! Son dönemde 'Kolpaçino Bomba' filmi için hazırladığı müzikler, Atiye, Keremcem ve Nil Karaibrahimgil'le yapığı çalışmalarla gündeme gelen İskender Paydaş, "Türkiye'de hem şarkı söyleyip hem dans eden bir tek Atiye var. Yeteneğini çok iyi sergiliyor, disiplinli ve uyumlu" dedi. Prodüktör, aranjör, besteci, müzik yönetmeni, davulcu, söz yazarı ve klavyeci sıfatlarıyla tanınan İskender Paydaş'la müzik hayatını ve hakkında merak edilenleri konuştuk...

İKİLİYMİŞ GİBİ ÇALIŞIRIM
Çalıştığınız müzisyenlere sihirli bir değnekle dokunduğunuz söyleniyor. Bunun sırrı ne?
Ben birlikte çalıştığım insana gönülden inanırsam, onunla ikiliymiş gibi çalışırım. Bazıları bunu bir süreliğine kabul ediyor, bazıları kabul edermiş gibi görünüyor, bazıları hiç kabul etmiyor. Benim daha çok parladığımı, onların bunun gölgesinde kaldığını itiraf eden kişiler de oldu.

KEREMCEM SERTLEŞTİ
Son dönemde oldukça yoğundunuz. Nil Karaibrahimgil'in single'ını, Atiye ve Keremcem'in de albümlerini bitirdiniz.
Su gibi geçti, bu sefer zorlanmadan yaptık. Her birinin aranjmanını bir günde yaptım diyebilirim. Bunun sebebini de rahat çalışma ortamına bağlıyorum.

Nasıl geçti çalışmalar?
Keremcem'in albümü ilginç oldu. Tarz değişikliğine gittik, daha pop-rock bir albüm oldu. İçine biraz arabesk bile kattık. Keremcem sertleşti biraz...

En kolay kimle çalıştınız?
Özgün ve Atiye ile...

Size göre Atiye'yi diğerlerinden ayıran özellik ne?
Atiye'nin yaşı çok genç. Fakat bu genç yaşına rağmen yeteneğini çok iyi sergileyebilen, müthiş disiplinli ve uyumlu biri... Bu, bir dünya standartıdır zaten. Bizim şarkıcılarımız yeteneklidir ama biraz tembeldirler. Kararsızlıkları vardır, sürekli sıkıntılıdırlar, "Sesim kısık" derler. Atiye, Avrupalı ama Türk kanı taşıdığı için çok iyi uyum sağladı. İnsan olarak çok iyi, başarılı oldukça şımarmak yerine daha da motive olup çalışıyor. Yaptığı işi de çok iyi yapabilen biri... Çok hızlı bir şekilde üretip çok hızlı bir şekilde çalışabiliyor. İnsanları kolay yönetebilmeyi de öğrendi.

ALTERNATİFİ YOK
Ben şu an için çok tanınmadığını düşünüyorum...
Bence yolu çok açık, bu albümle çok tanınacak diye düşünüyorum. Atiye'nin benim gözümde, alternatifi yok! 23 yaşında çok hızlı ve sağlam şekilde ilerliyor. Tarzı, şarkı söyleyişi ve hayata bakışı çok farklı... Dikkatinizi çekiyorum, asla seksi kullanmıyor, kullanmamaya da çok kararlı. Dans edip şarkı söyleyebilen başka ikinci birini tanımıyorum Türkiye'de. Yani ya dans edemezler ya şarkı söyleyemezler.

Dans edip şarkı söyleyenler var ama...
Onları ciddiye bile almıyorum. Çünkü ya müsamere gibi dans ediyorlar, ya da dans edip hiç şarkı söyleyemiyorlar. Bu ikisini sahnede yapabilen, hem de iyi duran, hem de iyi fotoğraf verebilen bu kadar genç biri yok.

YENİ BİR ŞEY KATAMAM
Size albüm yaptırmak isteyen herkesle çalışır mısınız?
Vaktim yok öyle bir şeye...

Mesela Demet Akalın ya da Hande Yener gelse...
Yok! Bunun, onları beğenip beğenmemekle bir ilgisi yok. Onların oturmuş bir tarzı var. Ben onlara yeni bir şey katamam. Zorlu bir deney olur, gereği yok böyle bir şeyin. Yoksa Hande Yener iyi bir şarkıcı... Sadece nedense Türkçe'yi bu aralar başka bir dilmiş gibi kullanıyor. Eskiden daha iyiydi. Onların bir tarzı var, devam etsinler.

TAKLİT EDENLER MÜZİĞİ BIRAKTI
En çok kimin ses rengini beğeniyorsunuz, kimin tarzı size "Süper" dedirtiyor?
Bu anlamda Atiye'yi çok beğeniyorum. İbrahim Tatlıses tartışmasızdır, Türkiye'de hatta dünyada çok önemli bir sestir. Ümitle iyileşmesini bekliyorum. O dünya için çok önemli bir değer. Onun taklidi bile olamaz. Taklit etmeye kalkanlar, hep gölgesinde kaldı. Filmci falan olmaya başladılar, müziği bıraktılar. Onu taklit etmek imkansızdır, o insana hayat tarzını değiştirtir.

NAZİ SUBAYI OLAN DEDEM KİMSEYE EZİYET ETMEMİŞ!
Baba tarafından dedeniz Nazi subayıymış, doğru mu?
İkinci Dünya Savaşı'nda Yugoslavya'da Almanlar'la işbirliği yaparak çalışmış. Sonradan öğrendiğimiz şöyle bir şey var; Türk hükümeti, o dönemde orada yaşayan Türkler'e "Almanlar'a destek olun" diye talimatlar yollamış. O sebepten Almanlar'ın yanında yer almışlar. Sonradan Almanlar savaşı kaybedince, işler değişmiş. Dedem orada yakalanıp öldürülmüş.

Siz bunu nasıl öğrendiniz?
Benim Almanya'nın Nazizm hareketine karşı büyük merakım vardı. Bu kadar medeni bir toplumun, duyarsız bir şekilde teröre karışması beni çok şaşırtıyordu. Neden olduğunu anlayamıyordum. Yaşananlar, babamda travma yaratmıştı. Belki de onun davranışlarının bana verdiği etkiyle araştırdım. Tabii ki, dedemin insanları soykırımdan geçirdiğini düşünmüyorum ama sonuçta ona da bir Nazi üniforması giydirilip o rütbe verilmiş. Bütün bunlarla ilgilenirken karşıma böyle bir sürprizin çıkması enteresandı. Bildiğim kadarıyla insanlara eziyeti, öldürmesi yok...

DENİZİN ORTASINDA HİÇBİR ŞEY YAPMADAN DURURUM
Bir gününüz nasıl geçer?
Benim çok düzenli bir programım yok. Kalkıp stüdyoya gidiyorum, o gün yapılacak kayıtlarımı, görüşmelerimizi yapıyorum, akşam 8.00 gibi bitirmeye çalışıyorum. Ama kreatif bir şeyler yapıyorsam, şarkı besteliyorsam, önemli bir şeyle uğraşıyorsam yine akşam saatlerinde yapmaya çalışıyorum. Günde 10-14 saat müzik yapıyorum genellikle.

Sıkıldığınız olmuyor mu?
Bazen çok fena bunalıyorum ama sonuçta bir saat sonra kafamda yine müzik çalmaya başlıyor.

Peki nasıl rahatlıyorsunuz?
Genellikle yazın ya da kışın blok tatiller yaparak... Buradan Yunan Adaları'na tekneyle gidip hiçbir şey yapmadan, denizin ortasında durarak 15 gün geçirip rahatlayabiliyorum. Hiçbir şey yapmamak, bomboş bir şekilde durmak benim en sevdiğim rahatlama biçimlerinden biridir. Bir de kayak yapmayı seviyorum.

TARKAN'IN HER YAPTIĞININ GOL OLMASINI BEKLİYORUZ
Megastar Tarkan için ne düşünüyorsunuz?
Biraz evvel Atiye'yi anlatırken, Tarkan'la kıyaslayacaktım. Tarkan, bir günde 10 şarkılık albümü hemen bitirebilir. Bu kadar iyi bir şarkıcı olmasına rağmen her şarkıyı üç günde söyler, kelime kelime uğraşır. "Daha iyisini nasıl yaparım?" diye kafa patlatır. Anormal çalışır ve hak ettiği başarıyı da o şekilde yakalıyor.

Hiç eleştiriniz yok mu?
Tarkan, yaptıklarıyla olay yaratmış bir sanatçı... Bu yüzden de onun her işinden olay çıkmasını bekliyoruz. Son single'ı 'Sevdanın Son Vuruşu' çok güzel ama olay bir parça değil! Tarkan'ın her yaptığının gol olması gerekiyor, bu da onu strese sokuyor. Bu stresini hissediyorum. Halbuki çok iyi müzisyen, yaptığı her şey kaliteli... Bence bir değişiklik yapsa, iyi olur ama o değişikliğin ne olduğu konusunda bir fikrim yok! Ama şunu biliyorum ki; o tartışmasız yarışma dışı olmak zorunda, onunla kimse rekabet etmemeli.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: