İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 3 canlı bomba patladı: 43 ölü, 239 yaralı var!

Atatürk Havalimanı'nda Dış Hatlar Terminali'nde dış hatla gidiş, dış hatlar geliş ve havalimanının otoparkı olmak üzere 3 ayrı noktada patlama meydana geldi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada 43 kişi hayatını kaybetti, 239 kişi yaralandı.

Yaşam

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 3 canlı bomba patladı: 43 ölü, 239 yaralı var! Türkiye'yi yasa boğan hain saldırıdan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dün akşam İstanbul Atatürk Havalimanı'nda üç canlı bombanın düzenlediği saldırı Türkiye'yi sarstı. İstanbul Valiliği saat 13:00 itibariyle 41 kişinin hayatını kaybettiğini, 239 yaralıdan 109 kişinin taburcu edildiğini bildirildi. Hayatını kaybeden 43 kişinden 37’sinin kimliği tespit edildi. Yaşamını yitirenlerin 19'u yabancı uyruklu. Teröristlerin saldırıyı nasıl gerçekleştiği bugün ortaya çıktı. Hain saldırıda yaşamlarını yitirenlerin isimleri de belli oluyor.

Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısından yaklaşık 5 saat sonra, terminallerdeki işleyiş normale dönmeye başladı.

1 günlük milli yas ilan edildi

1 günlük milli yas ilan edildiDünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve terör saldırısı nedeniyle uçak içinde bir süre bekletilen yolcular, Dış Hatlar Terminali'nden çıkış yapmaya başladı. Türk Hava Yolları'nın (THY) üç tarifeli uçağı, saat 04.00'ten itibaren havalimanına iniş yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım saldırının ardından ilk kez konuştu!

İşte Başbakan'ın açıklamalarında satır başları;

*Saldırıda şu ana kadar 36 kişi hayatını kaybetmiştir. Çok sayıda da yarılı vardır.

*Bu saldırı sivil insanları hedef alan alçakça bir terör saldırısıdır.

*Komşularımızla normalleşme sürecine girdiğimiz bu günlerde bu saldırıların yapılması manidardır.

*Eylemin IŞİD tarafından gerçekleştirdiği yönünde ciddi emareler var.

*Saldırıyı gerçekleştiren teröristler havalimanına taksi ile gelmişlerdir.

*3 terörist öldü. Kaçan bir teröristin olduğu düşünülüyor.

*Saldırganların silahlı olması can kaybının artmasına neden olmuştur.

*Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yaralılara şifa diliyorum.


AP: İstanbul'daki saldırıyı IŞİD üstlendi

Amerikan haber ajansı AP, üst düzey Türk yetkilisine dayandırdığı haberinde, saldırıda 50 kişinin hayatını kaybettiğini ve saldırıyı terör örgütü IŞİD'in üstlendiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı'ndan Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı'ndan Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyla ilgili açıklama
Facebook, Twitter ve YouTube'a erişim koptu

Facebook, Twitter ve YouTube'a erişim koptu
Ünlüler Atatürk Havalimanı'ndaki patlamanın ardından neler paylaştı?

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


SALDIRI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Saldırının nasıl gerçekleştiğine ilişkin yeni iddialar da var. Al Jazeera’nin haberine göre ilk saldırgan dış hatlar terminalinin ana giriş kapısından içeri girdi. Bu noktada X-ray cihazına yakalanmadan daha ileri geçemeyeceğini bilen saldırgan, üzerindeki uzun namlulu silahla bu noktada etrafa ateş etmeye başladı. Arama bölgesinin vatandaşlarla dolu olması nedeniyle polis teröriste müdahalede zorlandı. Ateş ederek içeriye doğru ilerleyen teröristin içeri ilerleyişini havalimanında görevli bir polis memuru engelledi. Polis memuru vatandaşlara ateş eden teröristi vurdu. Yaralanıp yere düşen saldırgan üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi.

İKİNCİ TERÖRİST

İlk saldırganın daha fazla ilerleyememesinin ardından ikinci canlı bomba harekete geçti. İkinci terörist de içeriye doğru ilerleyemedi. X-Ray cihazının önündeki bölgede ateş etmeye başlayan canlı bomba ilk saldırganın vurulmasının hemen ardından üzerindeki bombayı patlattı.

ÜÇÜNCÜ SALDIRI

Üçüncü saldırı ise alandan çıkan vatandaşların kendilerini bekleyen araçlara bindiği noktada gerçekleştirildi. Üçüncü saldırgan önce sağa sola ateş etmeye başladı. Çevredeki polisler ile çatışmaya girdikten bir süre sonra da üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi.


RTÜK patlamadan sonra yayın yasağı getirdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından, Başbakanlığın talebi üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.


GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Havalimanındaki bir görgü tanığı, “Annemi uçağa bindirecektim. Bir anda patlama oldu. Otoparka indim. Herkes bir tarafa koşuştu. Özel harekatlar içeriye girdi. Yatırdılar bizi yere. Sonra bizi ayağa kaldırıp dışarıya çıkardılar. Çok şiddetli patlama oldu. Dışarıda oldu patlama. Sonra silah sesleri duyuldu. Ortalık kan revan içerisindeydi” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanlığınca, Atatürk Havalimanında meydana gelen patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, patlama sonrası, saat 21.55'te üç ambulansın olay yerine intikal ettiği bildirildi. Toplam 23 ambulansla olay yerinde yaralılara müdahale edildiği ifade edilerek, olay yerinden tüm yaralıların 112 ambulanslarıyla hastanelere nakledildiği kaydedildi.


Kaynak: hurriyet.com.tr

Bunlarda ilginizi çekebilir: