İstanbul Film Festivali

Bu yıl 36. kez gerçekleştirilen festivalde 61 ülkeden 207 yönetmenin 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filmi gösterilecek.

Kültür-Sanat

İstanbul Film Festivali Film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetlerden konserlere, özel etkinlikler festival kapsamında sinemaseverlerle buluşacak. Festival, 15 Nisan'da sona erecek.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve sinemaseverlerin yıl boyunca heyecanla beklediği İstanbul Film Festivali'nin (İFF) 36'ncısı önceki akşam TİM Show Center'da düzenlenen açılış töreniyle başladı. Cem Davran'ın sunuculuğunu üstlendiği açılış töreni, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İFF Direktörü Kerem Ayan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sinema ve kültür sanat dünyasından pek çok davetlinin katıldığı gecede, ilk olarak festivalin gerçekleştirilmesine en fazla katkıda bulunan kurumlara teşekkür plaketleri verildi. "Dünya Festivallerinden" bölümün tema sponsoru SABAH adına Turkuvaz Medya Grubu Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, "Yıllara Meydan Okuyanlar" bölümü tema sponsoru atv adına Turkuvaz Medya Grubu Pazarlama Müdürü Gözde Güleryüz plaket aldı. Gecede festivalin onur konuğu Ian McKallen da Onur Ödülü'nü festival direktörü Kerem Ayan'ın elinden aldı. British Council işbirliğiyle İstanbul Film Festivali'nin onur konuğu olan Sir Ian McKellen, festival kapsamında yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek Richard III'ün Atlas ve REXX sinemalarındaki gösterimlerine katılarak sinemaseverlerle buluşacak.

Törende alternatif müziğin sevilen isimlerinden Kalben de kısa bir dinleti sundu. Açılış töreninin ardından 36. İstanbul Film Festivali'nin Galalar bölümünde de gösterilecek, Tassos Boulmetis'in yönettiği Lodos/ Notias filmi izleyicilerle buluştu. Filmin yönetmeni Tassos Boulmetis ile oyuncuları Yiannis Niarros ile Chara Mata Giannatou da gösterime katıldı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: