İSTANBUL'A UYARI: 'LOKAL KUVVETLİ YAĞIŞ VAR!'

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevrelerinde lokal kuvvetli yağış bekleniyor.

Magazin

İSTANBUL'A UYARI: 'LOKAL KUVVETLİ YAĞIŞ VAR!' Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “meteorolojik uyarıda”, bugün saat 20.00'ye kadar İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova dolaylarında aralıklı ve lokal olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak beklendiği bildirildi. Vatandaşlar, su baskını, ulaşımda aksamalar, heyelan ve yıldırım riskine karşı uyarıldı.

YAĞIŞ ANADOLU YAKASINDA ETKİLİ OLDU

İstanbul'da, meteorolojik uyarıların ardından beklenilen yağış, Anadolu Yakası'nda etkili oldu.

Kısa süren sağanak yağış, saat 00.30'dan itibaren Anadolu Yakası'nda etkili olurken, Beykoz Kavacık Mahallesi'nde su baskınları yaşandı. Öge Sokak Numara 51'deki Yıldırım apartmanının bodrum katındaki marangoz atölyesini su bastı. Atölye sahibi Ruhi Ateş, daha önceki yağmurlarda da atölyesinin sular altında kaldığını söyleyerek, belediyeden çözüm bulunmasını istedi. Çiftlik Caddesi üzerindeki Minik Kalpler anaokulunu da su bastı. Anaokulunun sahibi emekli öğretmen Salih Gökçe, sağanak yağmurlarda sürekli su baskınlarının yaşandığını söyledi.

METEOROLOJİDEN KUVVETLİ YAĞIŞ VE YÜKSEK SICAKLIK UYARISI

Yağışların, İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde aralıklı ve lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu arada Meteoroloji yüksek sıcak uyarısında bulundu. Hava sıcaklıklarının, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerinde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde yağışların görülmesi tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde aralıklı ve lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı yurdun iç ve doğu bölgelerinde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Sıcaklıklar; Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz'in kıyı kesimleri ile doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde aralıklı ve lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (su baskını, ulaşımda aksama, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekiyor.

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI

Hava sıcaklıklarının, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklendiğinden sıcak havanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Anadolu yakası başta olmak üzere, akşam saatlerine kadar aralıklı ve lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. (26)

ANKARA: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (31)

İZMİR: Az bulutlu ve açık (33)

ADANA: Az bulutlu ve açık (33)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık (31)

SAMSUN: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı (28)

ERZURUM: Az bulutlu ve açık (32)

DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık (41)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde aralıklı ve lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık , zamanla kuzey ve iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık , zamanla kuzey kesimleri parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Ankara ve Çankırı çevreleri kısa süreli ve yerel sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevreleri öğleden sonra kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu, Samsun çevreleri öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçe
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: