İstanbul'da sokağa çıkma yasağı var!

İşçi sendikaları, "1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" derken İstanbul Valisi, "Taksim'e çıkmak kesinlikle yasak" cevabı verdi.

Yaşam

İstanbul'da sokağa çıkma yasağı var! İki taraf da çok kararlı görünürken, "Sokağa çıkma yasaklarına" benzer önlemler açıklandı.

Deniz otobüsünden, metroya, metrobüsten otobüs seferlerine kadar pek çok toplu ulaşım aracı 1 Mayıs'ta çalışmayacak.

Yarın İstanbul'da iptal edilen ulaşım hatları şöyle:

1 Mayıs'ta 05.00'ten itibaren tüm metrobüs seferleri iptal.

- Saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim finüküler sistem, saat 06.00'dan itibaren Şişhane-taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferleri iptal edildi.

- Saat 06.00'dan itibaren İDO'nun anadolu yakasından avrupa yakasına yolcu seferleri (Avrupa yakasından Anadolu yakasına yolcu seferleri hariç) yapılmayacak

Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve Emekli Bayramı'nı Taksim'de kutlayacaklarını açıklamasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden kapatılacak yollar ile iptal edilen seferler yazılı açıklama ile duyuruldu.

BU CADDELER TRAFİĞE KAPATILDI
Yapılan açıklamada, trafiğe kapalı olan caddeler ise şöyle sıralandı. Mecidiyeköy Ortaklardan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi, Abdulhak Hamit Caddesidir.

METROBÜS SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Açıklamada, yarın 05.00'ten itibaren tüm Metrobüs seferleri iptal edildiği belirtildi.
Ayrıca, Çarşamba günü saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim Finüküler Sistemi, Şişhane-Taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferlerinin iptal edildiği dile getirildi.

Açıklamada ayrıca İDO A.Ş, Genel Müdürlüğünce Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakasına yolcu seferlerinin de iptal edildiği belirtildi. Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakasına yolcu seferlerinin ise yapılacağı kaydedildi

ALTERNATİF YOLLAR
Açıklamada alternatif yollar şöyle belirtildi:
- Yolcuzade İskender Caddesinden gelen akım Şişhane Meydan’ dan Okçumusa Caddesi/ Bankalar Caddesi istikametine yönlendirilecek.
- Abide-i Hürriyet Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Hürriyettepe Işıklardan Cevahir Otel istikametine yönlendirilecek.
- Darülacizeden Hürriyettepe Işıklar istikametine gelen akım ve Bomonti Dereden gelen akım Cevahir Otel önünden tekrar Darülacize Caddesine veya Bomonti yönüne yönlendirilecek.
- Mecidiyeköy’den Halaskargazi Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Esentepe istikametine yönlendirilecek.
- Şişli yönüne giden akım, Ergenekon Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve Dolapdereye yönlendirilecek.
- Dolmabahçe’den Gümüşsuyu’na ve Küçük Çiftlik’e akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım sahil yönünden Karaköy’e verilecek.
- Adilbaba (Maçka taksi) yönünden gelen akım Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek, Teşvikiye Caddesinden Mete Caddesine çıkan tünel kapalı tutulacak.
- Perşembe Pazarından ve Unkapanı’ndan gelen akım Şişhane’den kesilip Kasımpaşa yönüne yönlendirilecek, Tarlabaşı Bulvarına akım verilmeyecek.
- Kasımpaşa’dan gelen akım Unkapanı ve Perşembe pazarına mecburi olarak yönlendirilecek, Dolapdere’den Yedikuyular-Divan istikametine akım verilmeyecek, Dolapdere kavşağından (U) dönüşü yaptırılacak.
- Dolapdere Caddesinden Ömer Hayyam Caddesine akım verilmeyecek, Teşvikiye Caddesinden gelen akım Nişantaşı Kavşağından Rumeli Caddesine verilmeyip, Valikonağı alt başa yönlendirilecek.
- Süleyman Seba Caddesinden gelen akım Bayıldım Caddesine verilmeyip sağa Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek.
- Boğazkesen Caddesi trafiğe kapatılacak, gelen akım Karaköy istikametine mecburi yön yapılacak.
- Mebusan Yokuşu trafiğe kapatılacak, Karaköy istikametine doğru mecburi yön yapılacak.
- Ayrıca Atatürk Bulvarı Ragıp Gümüşpala ayrımı-Ragıp Gümüşpala Caddesi Unkupanı ayrımı-Kadıköy İskelesi Önü Galata ayrımı- Ragıp Gümüşpala Caddesi Galata Köprüsü ayrımı ihtiyaç halinde kapatılacaktır.
- E-5 Kuzey ve Güneyden Mecidiyeköy giriş katılımları ihtiyaç halinde kapatılacaktır.

İSTANBUL’DA ULAŞIM ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ORTADAN KALDIRMAK HALK SAĞLIĞI SORUNU YARATACAKTIR

İstanbul Tabip Odası'nca yapılan açıklamada, " İstanbul’da ulaşım ve seyahat özgürlüğünü ortadan kaldırmak-kısıtlamak sadece anti demokratik bir tutum değil aynı zamanda ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratacaktır" denildi.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Valiliği’ne hatırlatıyoruz: Dev bir metropol haline gelmiş olan İstanbul’da tüm ulaşım yollarını durdurmak, toplu ulaşım araçlarını iptal etmek ve fiilen İstanbul’da ulaşım ve seyahat özgürlüğünü ortadan kaldırmak-kısıtlamak sadece anti demokratik bir tutum değil aynı zamanda ciddi bir HALK SAĞLIĞI sorunu yaratacaktır. İstanbul’daki özel-kamu yüzlerce hastanede kesintisiz hizmet sunmakta olan sağlık çalışanlarının nöbetten çıktıktan sonra evlerine nasıl gidecekleri, nöbetleri devralacak olan hekim ve sağlık çalışanlarının nöbetlere nasıl gideceği ve yine rahatsızlanacak binlerce yurttaşımızın hastane ve sağlık kurumlarına nasıl ulaşacakları ciddi bir sorun olarak durmaktadır. Aynı sorunun yaşamsal bir çok alanda ciddi sorunlar doğuracağını hatırlatmak isteriz.

Tüm bu kısıtlamalar ve fiili 'sokağa çıkma yasağı', Taksim’de yapılmak istenen 1 Mayıs kutlamalarının yurttaşları inşaatların olumsuz etkilerinden korumak için yasaklanmış olduğuna dair valilik açıklamalarını anlamsızlaştırmaktadır.

İşçilerin Mücadele-Birlik-Dayanışma günü 1 Mayıs’ın İstanbul’da Taksim meydanında barış ikliminde ve coşkuyla kutlanması önündeki engellerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Can güvencesi bahane edilen insanlara bir çeşit kimyasal silah olarak kabul edilen 'biber gazı' bombaları atılmamasını ve demokratik bir hak olan 'gösteri yapma' hakkının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullandırılmasının demokrasinin turnusolü olduğunu hatırlatırız." DHA
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: