İşte 10 Diyet Hatası

Tartıda sabit kalıyorsanız veya verdiğiniz kiloyu hemen geri alıyor görünüyorsanız dikkatle okuyun..

Kadın

İşte 10 Diyet Hatası 1- Hızlı diyetlere başvurmak: 10 kiloyu hızlı şekilde vermek için hızlı bir diyet programı yapabilirsiniz. Günlük aldığınız kalori miktarını 1000'e düşürürsünüz ve tabu ki kilolarınız eriyip gider. Ancak ne kadar az kalori tüketirseniz, metabolizmanız o kadar yavaşlar. Diyet sona erdiğinde verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

2- Kahvaltıyı atlamak: Kahvaltıyı atlamak kalorileri azaltmanın kolay bir yolu gibi görünebilir, fakat sonucunda tüm gün boyunca durduramayacağınız mide kazınması size eşlik eder. Bu durum ofiste planlanmamış atıştırmalar veya öğle yemeğinde yenen mega boy yiyeceklere dönüşerek fazla kalori almanıza yol açar. Ancak lif ve protein oranı yüksek bir kahvalüyla güne başlamak gün içindeki açlık ataklarım bastırır.

3- Ara öğün takibini kaybetmek: Büyük paket kraker veya bir dilim pasta... Tüm bu planlanmamış abur cubur eklentileri, yolunda giden diyetinizi sabote edebilir.

4- Ara öğün yememek: Atıştırmalıklar bel bölgesine yağ olarak geri dönüş sağlarken, planlı ara öğünler tersini yapar. Gün içinde zaman zaman atıştırmalık tüketen kişiler açlığı daha fazla kontrol edip, daha kolay kilo verebilir.

5- "Düşük yağlı" ürünler tüketmek: Az yağlı ürünler diyette önemli rol oynar. Ancak unutmamanız gereken bir şey var ki o da, az yağlı yiyecek az kalorili olanla aynı olmayabilir. Eğer tabağınızda kocaman bir "az yağlı" pasta duruyorsa normal pastanın ince bir dilimini yiyerek alacağımız kaloriden daha fazlasını alabilirsiniz.

Kalsiyumu sakın kesmeyin

6- Çok fazla kalori yudumlamak: Kalori hesabı yapıyorken, çoğumuz içeceklerde ne olduğunu her zaman göz ardı etme eğilimindeyizdir. Bazı aromalı kahveler ve alkollü içeceklerin 500 kaloriden fazla olabileceğini göz önünde bulundurursak, bu kesinlikle büyük bir hatadır. Hatta meyve suları ve gazlı içeceklerdeki kaloriler de buna dahildir.

7- Çok az su içmek: Su, kalori yakmak için en gerekli içecektir. Eğer vücudunuzu susuz bırakırsanız, metabolizmanız sürüklenir ve bu kilo vermenin yavaşlaması manasına gelir. Araştırmalar günlük sekiz bardak su içen yetişkinlerin, içmeyenlere göre daha fazla kalori yaktığını göstermektedir.

8- Süt ürünlerini kesmek: Tam yağlı süt, peynir ve dondurma birçok diyet için tabudur, fakat süt ürünlerini kesmek tam ters tepki getiriyor olabilir. Bazı araştırmalar vücudun kalsiyum aldığı zaman daha fazla yağ yakıp kalsiyumu kestiğinde daha fazla yağ ürettiğini göstermektedir.

9- Her gün tartılmak: Her gün kendi kendinize tarülmak bir hayal kırıklığı sebebidir. Tartanlarınızı her hafta düzenli olarak yapmak daha uzun vadeli sonuçlar alabilmeniz açısından önemlidir.

10- Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek: Eğer kendinizi ilk hafta 5 kilo gibi bir rakam kaybetmeye programlarsanız, bu hedef muhtemelen başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Eğer diyetinizi düzgün bir şekilde yapar ancak bir haftada sadece 2 kilo kaybederseniz, hedefe ulaşamadığınız için hayal kırıklığı yaşarsınız.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: