İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Hava sıcaklığı yarın tüm yurtta 6 ile 10 derece düşecek. İç ve doğu bölgelerdeki yağışların kara dönüşmesi bekleniyor.

Magazin

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan “Meteorolojik Uyarı”ya göre, Türkiye, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havaya ilave olarak bu gecceden itibaren Balkanlar'dan gelecek soğuk havanın etkisine girecek. Hava sıcaklığı yarın tüm yurtta 6 ile 10 derece düşecek, iç ve doğu bölgelerdeki yağışlar kara dönüşecek.

Tahminlere göre, yarın Marmara'nın doğusu (İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bilecik), kuzey Ege'nin iç kesimleri (Afyonkarahisar ve Kütahya), orta ve doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle Isparta ve Antalya'nın doğu kesimlerinde yağış bekleniyor.

Yağışlar, Marmara'nın kuzeydoğusu, Karadeniz kıyıları, orta ve doğu Akdeniz kıyı kesimleriyle Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, iç kesimlerde kar şeklinde görülecek. Kar yağışının özellikle orta ve doğu Karadeniz'in iç kesimleri, iç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun batısında yoğun olması öngörülüyor.

Yağışların yarın Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Sivas, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl'ün yanı sıra orta ve doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

ABANT VE KARTALKAYA'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Bolu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı ve Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Kartalkaya'da kar yağışı başladı. Kurban Bayramı'nın birinci gününde Abant Tabiat Parkı'na gelen tatilciler, kar yağışının altında yürüyüş yaparak, fayton ve ata binerek, göl etrafında fotoğraf çekerek tatilin keyfini çıkarıyor.

Abant'taki oteller, bayram tatilinde yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet veriyor. Abant'ta kar kalınlığı yüksek kesimlerde 3 santimetreye ulaşırken, göl çevresinde zeminde de birikmeye başladı. Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Kartalkaya'da da kar yağışı etkili oluyor. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle merkezde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

Kayak merkezinde bulunan oteller de sezonu açarak, tatilcileri ağırlamaya başladı. Kar kalınlığının istenen seviyeye gelmesiyle kayak sezonunun da açılacağı bildirildi.

Bayramda Uludağ'daki kar kalınlığı 3 santimi geçemedi

Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ'da Kurban Bayramı'nın ilk günü kar kalınlığı 3 santimetreyi geçemedi.

Uludağ Meteoroloji İstasyonu'nun alınan bilgilere göre sabah saatlerinde gerçekleşen kar yağışı, öğle saatlerinde sise dönüştü. Meteroloji yetkilileri, hava sıcaklığının yeterli ısıya düşmemesi nedeniyle kar yağışının gerçekleşmediğini, Kurban Bayramı tatili süresince de kar yağışı beklemediklerini bildirdi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: