İŞTE AMERİKA'NIN KABUSU IRENE!

Hızı bir ara saatte 130 kilometreye kadar ulaşan kasırganın yeni rotası Kuzey Amerika!

Magazin

İŞTE AMERİKA'NIN KABUSU IRENE! ABD'yi etkisi altına alan Irene kasırgasının, ülkenin Atlantik Okyanusu sahilinin orta kesimine doğru ilerlediği bildirildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nden yapılan açıklamada, saatteki hızı 130 kilometreye kadar çıkan kasırganın, saatte 28 kilometre hızla kuzey-kuzeydoğu yönüne doğru ilerlediği belirtildi.

Kasırganın merkezinin, New York kentinin 315 kilometre güney-güneybatısında olduğu bildirilmişti.

LONG ISLAND'DA ŞİDDETİ ARTABİLİR
Hava durumu uzmanları, daha serin sulara doğru ilerlemesine karşın, Irene kasırgasının yine de bugün öğle saatlerinde New York kentinin Long Island adası yakınında karayla yeniden temas edene kadar kasırga seviyesinde esmeye devam edeceğini kaydediyor.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinden New Jersey eyaletine kadar 1,8 milyon kişinin elektriksiz kalmasına yol açan kasırga nedeniyle açıklanan uyarı alanı, Massachusetts eyaletine bağlı Nantucket adasına kadar genişletildi.

ÖLÜM SAATTE 120 KİLOMETRE HIZLA KARAYA ÇIKTI
Tahminlere göre Irene, New Jersey'de karayla yeniden temasa girerek New Jersey kıyılarını saatte 120 kilometre hızla vurdu. Şu anda ise Irene'in New York'un 160 kilometre güney ve güney batı bölgesinde bulunduğu belirtiliyor.

Buna karşılık New York'ta halk kasırga nedeniyle gelen hafif yağmurlar sonrasında New York sokaklarını eğlence yerine çevirdi. New York Belediye Başkanı Bloomberg'ün, "Irene, New York'a ulaştı, artık dışarıda olmak güvenlik değil" uyarısı sonrasında genelde sokaklar boş olsa da gençlerin boş caddelerdeki oyunları ile New YorK'un karanlığa gömülen görüntüsü gün boyunca kameralara böyle yansıdı.

New York'tan görüntüler için tıklayınız

Bir NASA uydusu ise Irene'in uzaydan görünüşünü fotoğrafladı.

GLORIA'DAN SONRAKİ EN GÜÇLÜ KASIRGA
Bu arada Irene'in New York şehrini J.F. Kennedy havalimanından saatte 93 kilometre hızla vurmaya başladığı bildiriliyor. Irene'in 1985 yılında Gloria kasırgasından sonra New York'un maruz kaldığı en güçlü kasırga olabileceği belirtiliyor. Irene'in sadece New York kentinde yol açabileceği hasara yönelik tahminler ise 6.5 milyar dolar, toplamda ise 20 milyar dolara ulaşıyor.

NEW JERSEY'DE 9 ÖLÜ
ABD'nin New Jersey eyaletini bu sabah vuran Irene kasırgasında ölenlerin sayısı 8'e çıktı.

Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerine şiddetli yağmur bıraktıktan sonra New Jersey'e ulaşan kasırga yüzünden en az 2 milyon ev elektriksiz kaldı.

Ulusal Kasırga Merkezi, Irene'nin New York kentinin 160 kilometre kadar güneyinden kuzeye doğru ilerlediğini bildirdi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: