İşte dolar kurunda sonra durum!

Güne 6.33 TL seviyesinden başlayan dolar, Merkez Bankası'nın hamlesinin ardından 6.29 TL'nin altına düştü. Dolar kuru şu dakikalarda 6.45 TL'de hareket ederken, Euro kuru ise 7.52 TL'de bulunuyor.

Yaşam

İşte dolar kurunda sonra durum! ABD ile Türkiye arasındaki gelişmelerin takibinde olan piyasalar, dolar kurunda güne 6.33 TL seviyesinden başladı. Merkez Bankası'nın hamlesinden önce 6.33 TL seviyelerindeki dolar, Merkez Bankası'nın açıklamaları sonrasında 6.29 TL'nin altını gördü. Dolar kuru gün içinde en yüksek 6.4741 TL'yi görürken, saat 14.09 itibarıyla 6.4573 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise gün içerisinde 7.5614 TL'ye yükselirken, şu dakikalarda 7.5279 TL bulunuyor. Sterlin ise 8.2782 TL seviyelerinde seyrediyor.


MERKEZ BANKASI'NDAN YENİ HAMLE

Piyasalardaki tansiyon, TCMB ve BDDK'nın önceki hafta spekülatif talebi önlemek adına attığı adımlar sonucunda düşmüş durumda. İlk olarak swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını yüzde 25'e indiren BDDK, sonrasında sınırlama kapsamına, bankaların vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki türev işlemlerini de dahil etti.

TCMB ise yüzde 17.75 seviyesindeki haftalık repo ihalesi yapmayarak politika faizinin 150 baz puan üzerinde yüzde 19.25 seviyesindeki faiz koridorun üst bandına doğru yönlendirmeye devam etmekte.

(Kaynak: http://bigpara.hurriyet.com.tr)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: