İşte kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının sebepleri!

Bilimsel olarak kadınların ortalama yaşam süresi 80,8 yıl iken; erkeklerde bu süre 75,3 yıl.

Yaşam

İşte kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının sebepleri! Dünyanın her yerinde kadınlar erkeklerden ortalama beş yıl daha uzun yaşıyor. İşte bunun nedenleri...

KADINLAR DAHA SIK DOKTORA GİDİYOR
Doç. Dr. Barış Erdoğan, kadınların erkeklerden daha sık doktora gittiğini ve ilaç kullanmada daha istekli olduğunu belirtti. “Bu nedenle kadın hastalara erken teşhis konabilmekte ve ölümcül hastalıklara karşı korunabilmekteler." diye ekledi.

İŞ KAZALARI DAHA AZ
Kadınların can güvenliğini tehlikeye atan meslekleri tercih oranı erkeklere göre çok daha az. Erdoğan bununla ilgili “Bu da mesleki hastalıklara bağlı ölüm ve iş kazalarına kadınların daha az maruz kalmalarına neden olmaktadır." dedi.

"ERKEK ADAM AĞLAMAZ" ÖMÜR KISALTIYOR
Erdoğan, erkeklere toplumca dayatılan 'erkeklik kültürü'nün ömrü kısalttığını söylüyor. “'Erkek adam ağlamaz, canı yanmaz, cesur olmalıdır' öğretisiyle büyüyen erkekler ilerleyen yaşlarda sıkıntı ve acılarını bir doktora dahi anlatmakta ve danışmakta zorluk çeken yetişkinler oluyor." diyerek bu durumun altını çizdi.

SİGARA VE ALKOL
Alkol ve sigara alışkanlığının erkeklere oranlar kadınlarda daha az olduğunu söyleyen Erdoğan, “Örneğin TÜİK verilerine göre, Türkiye’de kadınların yüzde 13’ü düzenli olarak sigara kullanırken, erkeklerde bu oran yüzde 26’nın üzerinde.Erkek ölümlerinin yüzde 31’I sigaraya bağlı hastalıklardan oluşurken kadınlarda bu oran sadece yüzde 12. Alkol tüketimi de erkeklerde kadınlara göre yaklaşık dört misli daha fazla.” diyerek bilimsel kanıtlar sunuyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: