İŞTE OSCARDA BEKLENEN ADAYLAR

Bu yıl 24 Şubat'ta düzenlenecek olan 80'inci Akademi Ödülleri için geri sayım başladı. Henüz adaylar açıklanmasa da, muhtemel olanlar üzerinde tartışmaya başlandı bile. Eleştirmenler, Us dergisi için dört dalda aday olabilecek isimleri tahmin etti..

Magazin

İŞTE OSCARDA BEKLENEN ADAYLAR George Clooney

Reuters'ın sinema eleştirmeni Bob Tourtellotte, Oscarlı George Clooney'nin 'Avukat' (Michael Clayton) filmiyle, adaylık şansını yüksek buluyor. Öte yandan Boston Globe'un eleştirmeni Ty Burr, 46 yaşındaki Clooney'nin bir sinema yıldızından çok televizyon starı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: Yakışıklı olması Oscar için bu kez yetmeyebilir.

Keira Knightley

'Kefaret' filmiyle Keira Knightley'nin bu yıl 'En İyi Kadın Oyuncu' kategorisinde Oscar'a aday olması bekleniyor. Us dergisi sinema eleştirmeni Thelma Adams, yıldızın Cecilia Tallis rolünde çok başarılı olduğunu düşünüyor. Öte yandan Reuters'un sinema eleştirmeni Bob Tourtellotte, 'Oynadığı rol yardımcı rol gibi' diyerek, güzel yıldıza pek fazla şans tanımıyor.


'En İyi Kadın Oyuncu' dalında muhtemel adaylar:

Angelina Jolie

Geçtiğimiz yılın çok konuşulan filmlerinden 'A Mighty Heart'taki rolüyle Jolie'nin aday olması ihtimali yüksek. Filmdeki Fransız aksanıyla dikkat çeken yıldızın önündeki tek engel, filmin gişede beklenen başarıyı yakalayamaması.

Julie Christie

Variety dergisinin sinema eleştirmeni Anne Thompson, '66 yaşındaki Julie Christie 'Away Her'de canlandırdığı, eşini unutan Alzheimer hastası kadın rolünde olağanüstü' derken; bazı eleştirmenler Akademi'nin gençlere öncelik tanıyacağını düşünüyor.

Marion Cotillard

Boston Globe'un sinema eleştirmeni Ty Burr, Fransız aktris Marion Cotillard'ın 'La Vie En Rose'da canlandırdığı Edith Piaf rölüyle Oscar'a yakın olduğunu söylüyor. Ancak Hollywood'da pek fazla tanınmaması, işini zorlaştırıyor.

Ellen Page

Oscar'a aday olması beklenen en genç isim, 20 yaşındaki Ellen Page. 'Juno' filmindeki rolüyle eleştirmenlerden tam not alan genç yıldız için, 'Onda star ışığı var' yorumu yapılıyor. Öte yandan bazı eleştirmenler, beyazperde deneyimi az olan Page'i, şanssız buluyor.'En İyi Erkek Oyuncu' dalında muhtemel adaylar:

Johnny Depp

Daha önce iki kez Oscar'a aday olan Johnny Depp, bu kez 'Sweeney Todd'la yine adaylık koltuğuna oturabilir. Bu filminde ilk kez şarkı da söyleyen Depp'i zorlayacak en önemli şey; diğer adayların çok güçlü isimler oluşu.

James Mcavoy

'Kefaret' filmindeki performansıyla beğeni kazanan James Mcavoy, bu filmle Oscar'a aday olabilir ancak 28 yaşındaki genç aktörün oyunculuğu için Thelma Adams, 'Güç fark edilecek bir yeteneğe sahip, akademi onu göz ardı edebilir' şeklinde konuşuyor.

Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis'e bu yıl Akademi kayıtsız kalamayacak gibi görünüyor. Ty Burr, 'Yeni filmi 'There Will Be Blood'daki rolüyle 2.5 saat süren filmi taşıyor' derken, bazı eleştirmenler filmi çok fazla 'kan'lı buluyor.

Denzel Washington

Ünlü aktör, 'American Gangster' adlı filminde hem acımasız bir katili hem de ailesine çok düşkün olan bir adamı canlandırıyor, yine çok başarılı ve Oscar'a yakın duruyor. Ancak bu filmdeki rolü, diğer filmlerine benzediği için Oscar adaylığı şansı az görünüyor.'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' dalında muhtemel adaylar:

Javier Bardem

TY Burr, ünlü aktörün 'No Country for Old Men'deki oyunculuğunu Oscar'a yakın buluyor. Ancak oyunculuğundan çok özel hayatını öne çıkarması adaylık şansını azaltıyor.

Sacha Baron Cohen

'Borat' filmiyle üne kavuşan ünlü aktör, bu kez 'Sweeney Todd'da Borat'tan çok daha fazlasını yapabildiğini kanıtlıyor, ancak bazı eleştirmenler oyunculuğu yeterli bulmuyor.

Casey Affleck

Casey Affleck, 'The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford' filmiyle, rol arkadaşı Brad Pitt'i gölgede bırakıyor. Adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Philip Seymour Hoffman

Thelma Adams, Hoffman'ın, 'Charlie Wilson's War'daki rolüyle, adaylık koltuğuna oturmasını bekliyor ancak 2006 yılında 'Capote'yle Oscar alması işini bu yıl zorlaştırıyor.


'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' dalında muhtemel adaylar:

Jennifer Garner

Variety'den Anne Thompson, 35 yaşındaki Garner'ın 'Juno'daki rolüyle adaylığına kesin gözüyle bakarken, Thelma Adams, 'Rolü hiç çarpıcı değil, adaylığı çok zor' diyor.

Amy Ryan

'Kızımı Kurtarın' adlı filmindeki rolüyle Oscar'a aday olması beklenen Amy Ryan'ın oyunculuğu, bazı eleştirmenler tarafından tatmin edici bulunmuyor.

Cate Blanchett

Oscarlı yıldız, 'I Am Not There' filmindeki Bob Dylan rolüyle zoru başardı. Bir erkeği canlandıran 38 yaşındaki yıldız için eleştirmenlerin çoğu, 'Adaylığı kesin' diye konuşuyor.

Tilda Swinton

47 yaşındaki oyuncu 'Avukat' filmindeki rolüyle göz dolduruyor ancak Swinton'ın oynadığı roller, filmlerin gişesine etki etmediği için adaylık şansı az.YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: