İşte yılbaşı geccesi dikkat etmeniz gerekenler!

Diyetisyen Tuğçe Kırcılar, yılbaşı geccesi yemekleri için tavsiyelerde bulundu.

Yaşam

İşte yılbaşı geccesi dikkat etmeniz gerekenler! Kırcılar, öğün atlanmamasını söyleyip "Akşam çok yemek yenileceği düşünülerek bütün gün aç kalmayın. Uzun süreli açlık hem metabolizmanızı yavaşlatacak hem de normalden fazla yemek yemenize sebep olacaktır." dedi. Sağlıklı tercihler yapılmasını öneren Diyetisyen Tuğçe Kırcılar, "Ana yemek olarak kızarmış yağlı yiyecekler tercih etmeyin. Bunun yerine ızgara, fırın, haşlanmış veya buğulanmış yiyecekler tercih edebilirsiniz. Meze seçerken mümkün olduğunca kızartılmış olanları değil, yoğurt gibi daha hafif ve sağlıklı malzemeleri tercih edin. Tatlı yerine meyve tercih edin. Eğer tatlı tercih edilecekse de şerbetli tatlı yerine sütlü tatlı veya az şekerle/ bal/pekmez ile tatlandırılan kabak tatlısı seçilebilir." dedi.

Su tüketiminin önemini vurgulayan Kırcılar, "Yılbaşı yemeklerinde alkol tüketmek susama hissini azalttığı için su tüketimi yetersiz olabilmektedir. O nedenle alkolun ertesi gününüzü berbat etmemesi için, alkol alınan gün ve sonraki gün bol miktarda su içilmesine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte yeterli su tüketiminin iştah kontrolüne de yardımcı olduğu unutulmamalıdır." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: