İzmir’in kalbi Paris’te atıyor

Son dakika: İzmir ikinci tur oylama sonucunda elendi.

Yaşam

İzmir’in kalbi Paris’te atıyor Expo 2020 sonuçlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kala Türkiye’nin adayı İzmir, sosyal medya dünyasında zirveye çıktı. Bu arada ilk tur oylama işlemi bitti. Dubai 77, Ekaterinburg 39, İzmir 33 oy aldı. İlk tur sonucu elenen Sao Paolo oldu. İzmir'in sunumunu Defne Samyeli yaparken, Dubai adına sunumu aynı zamanda projenin yöneticilerinden olan Reem Al Hashimy yaptı.

İzmir, sosyal medyayı sallıyor

Expo 2020 sonuçlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kala Türkiye’nin adayı İzmir, sosyal medya dünyasında zirveye çıktı. İzmir'in ikinci kez aday olduğu dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun 2020 yılında hangi şehirde düzenleneceğinin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı, Paris'teki OECD binasında devam ediyor.


DHA muhabiri Turaç Top, oylamanın yapıldığı salondan biraz önce bu fotoğrafı facebook'taki sayfasından paylaştı.

2020 Expo için Dubai ile yarışan İzmir oylama devam ederken sosyal medyayı salladı. İzmir, Twitter’da dünya genelindeki trend topic listesine iki konu başlığı ile girdi. Twitter kullanıcıları İzmir’e desteklerini gönderdikleri binlerce tweetle göstererek sosyal medya aracılığı ile seslerini dünyaya duyurdular.

twitter'de gündem

#EnGüzelDershaneHatıram
#ExpoİzmireYakışır
#SemihVarolTakipçileriyleHaftaİçiFullSeriTakip
Fenerbahçeli Unfollowsuz Seri Takipte
#başbakanimizdan_bedelliaskerlik_talep_ediyoruz
#CankutYıldırımVeİzmirHalkıSeriTakip
GüleGüle MelihKöçek
ÇukurAdam Kamer
CHP
İstanbul

Heyecan dorukta...

20 dakikalık sunumda İzmir’in avantajları anlatıldı. Oylama Türkiye saati ile 15.30'da başladı. Sonuçların 17.00 - 17.30 gibi belli olması bekleniyor. Dubai ve İzmir favori olarak gösteriliyor.

Türkiye heyetinde Ulaştırma, Sağlık ve Kültür ve Turizm Bakanları, İzmir Büyükkşehir Belediye Başkanı ile THY Genel Müdürü yer alıyor. Ekip, İzmir'in kazanması için sıkı bir faaliyet yürütüyor. Bu kare de Türkiye'nin EXPO'yu kazanmak için ne denli kenetlendiğini bir göstergesi... Bu arada İzmir'in çeşitli noktalarına da 'Yakışır İzmirime' yazılı afişler asıldı.

TOPLANTI BAŞLADI
İzmir'in ikinci kez aday olduğu dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO'nun 2020 yılında hangi şehirde düzenleneceğinin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı, Paris'teki OECD binasında başladı.


SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
167 üye ülkeden delegelerin katıldığı genel kurulda sıkı güvenlik önlemleri dikkati çekti. Sınırlı akreditasyon nedeniyle yaka ve kimlik kartları kontrol edilen ziyaretçiler genel kurulun yapılacağı bölüme alınırken diğer ziyaretçiler lobi bölümünde bekletiliyor.

DÜN GEcCE DELEGELERE RESEPSİYON VERİLDİ
Organizasyon deneyimlerine göre aday ülkelerin son resepsiyonları büyük önem taşıyor. Dün geceki İzmir’in ev sahipliğindeki resepsiyon oldukça başarılı olarak değerlendirildi. Resepsiyona BIE üyelerinin büyük çoğunluğu olan 130 ülke delegesi katıldı.

İki yıldır 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık' ana teması ile EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir’in ev sahipliğindeki davette Sertap Erener konseri ise geceye damga vurdu. İzmir ekibiyle delegeler eğlenceye doydu.

AFRİKA ÜLKELERİNE YOĞUN MARKAJ
Bu arada lobi faaliyetleri de devam ediyor. Özellikle Afrika ülkelerine yoğun bir markaj var.

Özellikle Dubai’ye dönük oy verme ihtimali olan Afrika ve Arap ülkeleriyle Rusya’ya oy verebileceği düşünülen Orta Asya ülkelerine yönelik çalışmalar halen sürüyor.

Bir de aşamalı ikinci oylamaya yönelik çalışmalar var. Kulis çalışmaları bu yönde yoğunlaştı.

Geri sayım başladı... Dubai ve İzmir favori...

OYLAMA 15.30'DA
EXPO’ları düzenleyen 167 ülkenin üye olduğu BIE Genel Kurul toplantısı, Paris’teki OECD binasında yapılıyor. EXPO 2020’nin hangi şehirde yapılacağının belli olacağı oylama ise Türkiye saati ile 15.30’da başlayacak.

İLK SUNUMU DUBAİ, SON SUNUMU İZMİR YAPTI
Oylamadan önce 11.30’dan itibaren aday ülkeler sunumlarına başladı. İlk sunumu Dubai yaptı. Dubai’nin ardından Sao Paulo, Ekaterinburg ve en son da İzmir sunum yaptı.

'Layık olan şehir İzmir'

MİNİ CANLI KONSER
Dubai, Sao Paulo ve Ekaterinburg, sunumlarında kentlerinin avantajlarını, EXPO'yu neden istediklerini, konuşmalar ve video gösterileriyle anlattı. Sao Paolo'nun sunumu sırasında, mini bir canlı konser de delegelere verildi.


İZMİR 20 DAKİKALIK SUNUM YAPTI
Sunuculuğunu Defne Samyeli’nin yaptığı 20 dakikalık sunumda İzmir’in avantajları, sağlık temasının önemi ve adaylık çalışmaları anlatıldı.

Sunumda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülü mesajı yayınlandı.

Erdoğan mesajında şunları söyledi:

"Sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. EXPO 2020 İzmir, başta Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkaslar olmak üzere bölge açısından da büyük önem taşıyor. İzmir, 48 ülkeye, 1,5 milyar insana sadece üç saatlik mesafede olması hasebiyle de EXPO 2020 için son derece ideal bir konumda bulunuyor. Hükümet olarak bizler EXPO 2020 için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Şundan emin olunuz ki, 8 bin 500 yıllık tarihi, kültürel zenginlikleri ve harikulade iklimiyle Ege'nin incisi olan İzmir, sizleri asla unutamayacağınız bir misafirperverlikle en iyi biçimde ağırlayacaktır. Sizlerden tek bir ricamız var. İzmir'den desteğinizi esirgemeyin. Herkes için sağlık idealini gelin birlikte gerçekleştirelim."

Sunumda ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu ile dünyada beyin araştırmalarıyla tanınan İzmir doğumlu Ordinaryüs Profesör Ogün Güntürkün konuşma yaptı.

HER TURDA EN AZ OY ALAN ŞEHİR ELENECEK

Sunumlardan sonra yapılacak oylamada ilk iki turda oyların üçte ikisini alan şehir kazanacak. Her turda en az oy alan şehir elenecek. Üçüncü ve final turunda ise çoğunluğu alan şehir ve ülke EXPO 2020’yi düzenlemeye hak kazanacak. Genel Kurul salonunda dört ayrı sandık kurulacak, delegeler kabinlerde kapalı şekilde oylarını kullanacak.

KOCAOĞLU: EN DENEYİMLİ ADAY İZMİR

Sunum öncesi açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir'in 2005 yılından bu yana EXPO'ya hazırlandığını, adaylar arasında en deneyimli ekip olduklarını belirtti.

"İzmir hangi kritere bakarsanız bakın daha avantajlıdır" diyen Kocaoğlu, kent güvenliği, doğal güzellikler, tarihi zenginlik, insanların EXPO organizasyonuna yatkınlığı ve EXPO felsefesine uyum konusunda diğer adaylardan daha iyi olduklarını söyledi.

Kocaoğlu, "İzmir'in en iyi aday olduğunun BIE delegelerince de onaylanmasını bekliyoruz. Bunun için çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyoruz, vicdanen müsterihiz, elimizden geleni yaptık" dedi.

Dün düzenlenen resepsiyona katılımın çok iyi olduğunu, aldıkları geri dönüşlerin moral verdiğini de anlatan Kocaoğlu, bugünü zaferle tamamlamak istediklerini kaydetti.

'YAKIŞIR İZMİRİME'


EXPO 2020 için Paris'te bugün yapılacak oylama öncesi Türkiye'de nefesler tutuldu. Tarihi Saat Kulesi çevresinde "Yakışır İzmirime" sloganlı afişler yer alıyor. kaynak: hurriyet.com.tr
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: