K-Pop

K-Pop, milyonlarca defa izlenen klipleri, bebekler arasında bile popüler olan dans figürleri ve karakteristik absürdlükleriyle artık bir fenomen

Diğer Haberler

K-Pop K-Pop, Güney Kore’den bütün dünyaya çaktırmadan yayılan bir müzik türü. Milyonlarca defa izlenen klipleri, bebekler arasında bile popüler olan dans figürleri ve karakteristik absürdlükleriyle artık bir fenomen. Daha önce kimsenin pek alakasının olmadığı Güney Kore kültürü bile bu ‘trend’ etkisiyle yaygınlaşıyor.

İnternetle birlikte Güney Kore’yi aşıp bütün dünyaya yayılan K-Pop’un Japonya’daki J-Pop akımıyla birçok ortak noktası var. Bu iki müzik türünün belki de en ilginç özelliği, ‘fan’ kavramını yeniden yaratacak kadar çılgın hayranlarının olması. Her topluluğun hayran grubunun, çoğu zaman topluluğun adıyla uyumlu ayrı bir adı var mesela. Hayranlar işi bazen abartıyorlar, öyle ki, aralarında para toplayıp sevdikleri grubun solistine doğum günü hediyesi olarak araba alabiliyorlar. Aslına bakılırsa K-Pop, sadece müzik değil. Bazen inanılmaz absürdlükte olabilen video kliplerinden ayrı düşünülemeyen bir ‘konsept’. Bu kadar büyük bir trend haline gelişinin arkasında o tuhaf danslı, konulu, kısa film tadındaki videoları var. Videoların absürdlüğü kadar melodiler de oldukça akılda kalıcı. Pek çoğumuz PSY grubunun geçen seneye damgasını vuran ‘Gangnam Style’ını ilk defa dinlediğimizde muhtemelen gülüp geçtik. Ama daha sonra nasıl olduğunu anlayamadığımız bir biçimde dilimize dolandı. Sonra fark ettik ki, bütün dünya bizimle aynı durumda ve ne anlama geldiğinden pek haberdar olmadığı bu tekerleme ayarındaki şarkı sözlerini bir şekilde biliyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: