Kadın Filmleri Festivali başlıyor

Bu sene 16.sı düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yarın başlıyor

Kültür-Sanat

Kadın Filmleri Festivali başlıyor Sinemada kadın emeğini görünür kılmak için başlatılan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yarın 16. kez sanatseverlerle buluşacak. “...Rağmen: Dayanışma, Direniş, Devinim” temasıyla gerçekleştirilecek. Festivalde aralarında Türkiye’nin yanı sıra Norveç, İran, Gürcistan, Japonya, Filistin ve İsviçre’nin de bulunduğu 40 ülkeden 90 yönetmenin 98 filmi izleyiciye sunulacak. Uzun metrajlı film gösterimlerinin Kızılırmak Sineması’nda yapılacağı festivalde, Alman Kültür Merkezi ise kısa metraj ve belgesel film gösterimlerine ev sahipliği yapacak. Festivalin, “Her Biri Ayrı Renk” başlıklı bölümünde, 12 film gösterilecek ve bu filmlerden birine Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ödülü verilecek.


“...Rağmen: Dayanışma, Direniş, Devinim” başlıklı bölümde ise kadınların tüm zorluklara rağmen direnişleri ve dayanışmaları üzerine yapılmış filmler yer alacak. “Pembesiz Mavi”, “Olay Yeri: Aile”, “Kuzeyin Cadısı: Mai Zetterling”, “Dikkat, Monika Treut”, “Aynı Çatı Altında”, “Ekoloji”, “Gala”, “İran’dan; Akbari Kardeşler”, “Belgeseller”, “Kısa Olmazsa, Olmaz” ve “Canlandırmalar” başlıkları festivalin diğer bölümlerini oluştururken, “Türkiye’den Filmler” bölümünde ise yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun “Araf”, Elfe Uluç’un “Azize Ayşe”, Pelin Esmer’in “Gözetleme Kulesi”, Belmin Söylemez’in “Şimdiki Zaman” ve Filiz Alpgezmen’in “Yabancı” filmleri gösterilecek.


Festivalde, bu yıl da sinemaya emek veren kadınlar çeşitli başlıklar altında ödüllendirilecek. Sinema oyuncuları Perihan Savaş ve Zeynep Aksu’ya onur ödülü, Yıldız Kenter’e tema, Suzan Kardeş’e ise Bilge Olgaç Başarı Ödülü verilecek. Festivalde ayrıca genç kadın oyuncuları yüreklendirmek amacıyla oluşturulan Genç Cadı ödülü de sahibini bulacak. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner, 15 yıl önce bir avuç insanla yola çıktıklarını, bugün ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra pek çok kurum, kuruluş ve gönüllülerin desteğiyle uluslararası itibarı olan bir etkinlik gerçekleştirdiklerini anlattı. Güner, “Kadınlar sinemada grup grup, akın akın geliyor. Bu çorbada tuzumuz olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de kadın yönetmenlerin sayısının artmış olması bizim hedef ve amacımıza ne kadar yaklaştığımızı gösteriyor” dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: