Kadınlar ayaklanıyor!

"One Billion Rising" etkinliğinin İstanbul ayağı Beşiktaş'ta yapılacak!

Kültür-Sanat

Kadınlar ayaklanıyor! Kadına şiddeti protesto amacıyla 14 Şubat Perşembe günü tüm dünyada 1 milyar insanın aynı anda dans edeceği "One Billion Rising" etkinliğine Beşiktaş Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi destek veriyor. Etkinliğin İstanbul ayağı ünlü isimlerin de katılımı ile Beşiktaş'ta yapılacak. Katılımcılar için Beşiktaş Belediyesi Hizmet binasında her gün ücretsiz dans eğitimi veriliyor.

Dünyada ve Türkiye'de çok ciddi bir sorun olan kadına karşı şiddet 14 Şubat Perşembe günü çok farklı bir etkinlikle protesto edilecek. Dünyanın farklı metropol kentlerinde toplam 1 milyar kişinin katılması hedeflenen etkinlikte, kadına şiddete karşı olan kadınlar ve erkekler protestolarını dans ederek ortaya koyacaklar. "One Billion Rising" (Bir Milyar Ayaklanıyor) adlı etkinlik İstanbul'da da Beşiktaş Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin desteği ile Beşiktaş'ta yapılacak. 14 Şubat Perşembe günü saat 13.00’da tüm dünyayla aynı anda Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda gerçekleşecek etkinliğe çok sayıda ünlünün de katılması bekleniyor.

Beşiktaş Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi; Girne Amerikan Üniversitesi Dans Akademisi işbirliğiyle Beşiktaş ve İstanbul'daki gönüllüleri etkinliğe hazırlamaya başladı. Girne Amerikan Üniversitesi Dans Akademisi dans eğitmenleri tarafından ücretsiz olarak verilen derslere kadın veya erkek demeden, kadına şiddete hayır diyen herkesi katılmaya davet eden Beşiktaş Belediyesi bunun için Belediye Hizmet Binasının kapılarını açtı. Dans eğitimleri hafta içi her gün 12.00-14.00 arası, haftasonları ise 15.00 ile 18.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Bir milyar insan dans edecek!

"One Billion Rising" etkinliği, kadına karşı şiddete dikkat çekmeyi hedefliyor. Dünyada her üç kadından biri taciz ediliyor, tecavüze uğruyor veya öldürülüyor. Etkinlik , kadına şiddetin en az açlık kadar üzerinde durulması gereken bir sorun olduğunu hatırlatmayı amaçlıyor. Genel olarak kadınlardan oluşan harekete, katılmak isteyen erkeklerde kabul ediliyor.

Katılmak isteyenlerin sayısı şimdiden milyonlara ulaşan etkinlik için dünyanın birçok kentinde katılımcılara ücretsiz dans dersleri veriliyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: