KADINLAR GÜLBEN ERKEKLER KENAN DEDİ!

Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, 15 ile 35 yaş arası Türk gençlerinin kimleri örnek aldığını araştırdı. Türk gençliğinin rol modelleri; Kenan İmirzalıoğlu ve Gülben Ergen olarak kayda geçti

Magazin

KADINLAR GÜLBEN ERKEKLER KENAN DEDİ! Türkiye'de en çok ünlülerin sözü geçiyor. Hayranları, onların giyim tarzlarını ve yaşam biçimlerini örnek alıyor. Peki hangi yaş grubu, hangi ünlüleri kendine örnek alıyor?

CEM YILMAZ'I HERKES BEĞENİYOR!

Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, 'En beğendiğiniz ve davranışlarını kendinize örnek aldığınız ünlü kim?' araştırması için 19 Ekim- 15 Kasım 2009 tarihleri arasında 15-35 yaş grubunda toplam 747 kişi ile görüştü. Araştırmanın en tepesinde Kenan İmirzalıoğlu yer aldı. Listenin üst sıralarında yer alan kadın ünlülerin kadınlar tarafından, erkek ünlülerinse yine özellikle erkekler tarafından takip edildiği görüldü. Kenan İmirzalıoğlu, erkek katılımcılardan yüzde 49, kadınlardan ise sadece yüzde 5 oy aldı. Öte yandan listenin ikincisi Gülben Ergen; kadınlardan yüzde 43 oranında bir oya sahip olurken, erkeklerden tek oy alamadı. Listenin dördüncü sırasında yer alan Cem Yılmaz'ın ise hem kadınlar hem de erkekler tarafından beğenildiği ortaya çıktı. Araştırmanın tamamı MediaCat dergisinin aralık sayısında yer alıyor.

GENÇLERİN ROL MODELİ OLDULAR
1. KENAN İMİRZALIOĞLU: İlk çıkışını 'Deliyürek' isimli diziyle yapan Kenan İmirzalıoğlu, şu anda Show TV'de yayınlanan 'Ezel' isimli dizinin başrolünde oynuyor ve dizinin hayran kitlesini peşinden sürüklüyor.

2. GÜLBEN ERGEN: Uzun yıllardır televizyonda yer alan Gülben Ergen; albümleri, Mustafa Erdoğan ile evliliği ve çocuklarıyla adından söz ettiriyor.

3. BEYAZIT ÖZTÜRK: Önce radyoda, ardından televizyonda yaptığı programlarla adını duyuran Beyazıt Öztürk, konuklarıyla alay etmiyor, küçük düşürmüyor.

4. CEM YILMAZ: Leman Kültür Merkezi'nde yaptığı stand-up şovunu daha büyük sahnelere taşıyan Cem Yılmaz, kadın-erkek demeden herkesi güldürüyor.

5. NECATİ ŞAŞMAZ: Oktay Kaynarca'nın oynadığı karakterin ölümünden sonra 'Kurtlar Vadisi' dizisinin tüm yükünü sırtlayan Şaşmaz, hiçbir polemiğe girmiyor.

6. ORHAN GENCEBAY: Araştırmanın 26-35 yaş grubundaki katılımcıları tarafından en çok örnek alınan ünlü olan Gencebay, yıllardır çizgisini bozmuyor.

7. KADİR İNANIR: Oynadığı filmlerle Yeşilçam'ın tozunu attıran Kadir İnanır, 30 yıldır örnek alınıyor.

8. EBRU GÜNDEŞ: Yıldızı 90'lı yılların başında parlayan Ebru Gündeş, gerek 'delikanlı' gerekse 'harbi' tavırlarıyla dikkat çekiyor.

9. SEDA SAYAN: Samimiyetiyle bilenen Seda Sayan, 80'lerin sonlarından bu yana ününü koruyor.

10. RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Başbakan Erdoğan, gerek topluluğa karşı yaptığı konuşmalar gerekse aniden sorulan sorulara verdiği yanıtlarla listeye 10'uncu sıradan girdi.

11. SEZEN AKSU: Yaptığı besteler ve yazdığı sözlerde her kesimden kitleye hitap eden Sezen Aksu, samimi diyalogları ve kendiyle dalga geçen üslubuyla listenin 11'inci sırasında....

12. SERDAR ORTAÇ: Radyoda DJ iken kendi albümünü çıkaran ve o zamandan bu yana da müzik kariyerini aralıksız sürdüren Serdar Ortaç, her albümünden hit parçalar çıkarıyor.

13. SİBEL CAN: 16 yaşında girdiği eğlence dünyasında sağlam bir yer edinen Sibel Can, ağıbaşlı ve mahçup tavırlarıyla dikkat çekiyor.

14. OKTAY KAYNARCA: 'Kurtlar Vadisi' dizisiyle şöhreti yakalayan Oktay Kaynarca geçtiğimiz sezondan beri Adanalı isimli dizide oynuyor.

15. İKBAL GÜRPINAR: Samanyolu TV'de yıldızı parladıktan sonra, TRT ve Kanal 7'de çalışan İkbal Gürpınar şöhretini masal kitapları ve şiir albümleri çıkararak değerlendiriyor.

16. KIVANÇ TATLITUĞ: Basketbol kariyerini genç yaşta yaşadığı sakatlık yüzünden bitiren Kıvanç Tatlıtuğ, fiziğiyle genç kızların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

17. TÜRKAN ŞORAY: Türk Sineması'nın Sultanı Türkan Şoray, mütevazı tavırlarıyla yeni nesil oyuncuların da örnek aldığı bir yıldız.

18. İBRAHİM TATLISES: İnşaat işçisiyken 'Ayağında Kundura' türküsüyle şöhreti yakalayan İbrahim Tatlıses, 30 yıldır hâlâ gündemde.

19. UĞUR IŞILAK: 1998 yılında çıkardığı 'Dönen Alçak Olsun' isimli albümüyle ünlenen Uğur Işılak, Anadolu değerlerine bağlılığıyla tanınıyor.

20. YILMAZ ERDOĞAN: 'Bir Demet Tiyatro' isimli diziyle ünlenen Yılmaz Erdoğan, BKM Mutfak ekibinin projeleriyle uğraşıyor. Erdoğan, sektörden kazandığını yine sektöre yatırmasıyla biliniyor.

HANGİ YAŞ ARALIĞI, KİMİ BEĞENİYOR?
15-19 YAŞ: NECATİ ŞAŞMAZ
Kenan İmirzalıoğlu ve Gülben Ergen özellikle 15-19 yaş arası grupta öne çıkıyor. Onları üçüncü sırada Necati Şaşmaz takip ediyor. Orhan Gencebay, Seda Sayan, Recep Tayyip Erdoğan ve İkbal Gürpınar, 15-19 yaş arası grupta tam tamına yüzde sıfır oy almış.

20-25 YAŞ: KENAN İMİRZALIOĞLU
Kenan İmirzalıoğlu bu yaş grubunda da öne çıkıyor. Beyazıt Öztürk de aynı oy oranını kazanmış. Bu grupta en düşük orana sahip ünlüler ise Orhan Gencebay, Kadir İnanır ve Serdar Ortaç.

26-35 YAŞ: ORHAN GENCEBAY
Bu grup Orhan Gencebay ve Kadir İnanır'ı örnek alıyor. Serdar Ortaç ve Kıvanç Tatlıtuğ ise bu grupta sıfır çekmiş.

BEĞENME NEDENLERİ
Gençlerin ünlüleri, kendilerine örnek alma nedenleri arasında ilk sırada işlerinde başarılı olmaları geliyor. Yüzde 20 ile ikinci sırada ünlülerin kişilik özellikleri öne çıkıyor. Ünlünün saygılı oluşu beğenilme nedenleri arasında yer alıyor. Yüzde 18 ile üçüncü sıradaki neden ise ünlülerin kaliteli, düzgün ve seviyeli hareketleri olarak gösteriliyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: