KADINLAR ŞİDDETE KARŞI KANATLANDILAR!

Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart 1977 tarihinde Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının ilan edilmesi ile birlikte Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) 2011 yılında Yapım ve Genel Koordinatörlüğü Zuhal Ceran tarafından yürütülen ünlülerin katılım ve destekleriyle toplumda şiddete karşı duyarlılığı arttırmak ve toplumu bilinçlendirerek konuya dikkatleri çekmek üzere “34 Kadın 34 Portre” adı ile özel bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi

Magazin

KADINLAR ŞİDDETE KARŞI KANATLANDILAR! Geçtiğimiz yıl medyada büyük yankı uyandırarak, ulusal ve yerel kanallar, 48. uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali olmak üzere gerçekleştirilen çalışmalarla tüm yıl boyunca kadına yönelik şiddet konusunda yapılmış en dikkat çekici sergi ve sosyal sorumluluk projesi olmuştur.

Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’de yapılan araştırmaların sonuçlarına göre kadınların %28-68’i fiziksel şiddete uğruyor ve kadın aile içinde her türlü şiddete (dövme, küçümsenme, istismar, tecavüz) maruz kalıyor.

8 Mart "Dünya Kadınlar Günü"nde ikincisi kamuoyu ile paylaşılacak proje, “Kanatlandılar” temasıyla ulusal ve uluslararası alanda birçok önemli projede yer almış 32 ünlü ismi bir araya getirerek farkındalık yaratmaya devam ediyor. Sanat dünyasının ünlü kadınlarının kanatlanarak “kadına yönelik şiddete dur” diyeceği çalışmanın Yapım ve Genel Koordinatörlüğü Zuhal Ceran tarafından gerçekleştirildi. Çekimleri ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya imza atmış yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu tarafından gerçekleştirilen projenin, styling çalışmalarını moda tasarımcısı Murat Aytulum yaptı. Memorial Sağlık Grubunun desteğiyle hayata geçen sosyal sorumluluk projesinde geriye sayım başladı!...Sanat ve medya dünyasından her biri kendi alanında birçok başarıya imza atmış ünlü isimler, projenin en ilham verici kısmını fotoğraf ve mesajlarıyla topluma ulaştırmak adına bir araya geldiler.

Projeye destek veren Ayça Bingöl, Arzu Yanardağ, Akasya Aslıtürkmen, Belcim Bilgin, Beren Saat, Büşra Pekin, Cansu, Demet Tuncer, Deniz Türkali, Derya Alabora, Ece Vahapoğlu, Feride Çetin, Görkem Yeltan, Günce Koral, Hale Caneroğlu, Hale Soygazi, Jehan Barbur, Jülide Kural, Melike Güner, Meltem Cumbul, Nihal Yalçın, Ömür Gedik, Rojda Demirer, Seda Akman, Sibel Tüzün, Sinem Kobal, Songül Öden, Şenay Gürler, Tuğçe Kazaz, Yeşim Salkım, Yoncalodi ve Zeynep Beşerler “Kanatlandılar” teması ile şiddete karşı duyarlılıklarını fotoğraflarıyla dile getirdiler.

Sergi 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde medya mensupları, sanatçıların katılımları ile düzenlenecek kokteylde Birleşmiş Milletler yetkilileri ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque ve Şişli Belediye Baskanı Sn. Mustafa Sarıgül tarafından sanatçılara BM Teşekkür Sertifikası ve plaketleri taktim edilecektir. “Kanatlandılar” fotoğraf sergisi, projenin destekçilerinden Memorial Grubu’nun Şişli Hastanesi’nde 9-16 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Başkent Ankara ve diğer illerin ardından sergi yurtdışında da açılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: