Kanserde korkutan tehlike!

Dünya Sağlık Örgütü alkol, sigara ve şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini vurguladı.

Yaşam

Kanserde korkutan tehlike! Kanser vakaları üzerine bir rapor hazırlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), insanlığın büyük bir kanser dalgasıyla karşı karşıya olduğu yönünde uyarı yaptı. Özellikle kanserin önlenmesine yönelik çalışmalara yoğunlaşılması yönünde çağrıda bulunan WHO, bu anlamda sigara kullanımı, obezite ve alkol tüketimiyle mücadelenin şart olduğunu belirtti. Örgüt, kanser vakalarının 2035’e kadar yılda 24 milyonu bulabileceğini fakat bu vakaların yarısının önlenebileceğini belirtti.

Ölümle sonuçlanıyor

Dünya Kanser Araştırma Vakfı da beslenme şeklinin kansere yakalanma riskinde önemli bir rol oynadığını belirterek ülkelerin önlem alması gerektiğini açıkladı. Küresel anlamda kanser vakalarının sadece 4 yılda 2.7 milyon arttığını belirten WHO, vakaların yarısından çoğunun ölümle sonuçlandığını da ekledi. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Bürosu Müdürü Dr. Chris Wild, “Kanser tedavisinin maliyeti, yüksek gelirli ülkelerde bile kontrolden çıkmış durumda. Kanserin önlenmesi kesinlikle kritik öneme sahip fakat bir şekilde ihmal ediliyor” diye konuştu.

KANSERE NEDEN OLAN MADDELER

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 Kanser Raporu’na göre önlenebilir kansere neden olan maddeler şöyle:
- Sigara içmek.
- Alkol kullanmak.
- Obezite, aşırı şişmanlık ve hareketsizlik.
- Enfeksiyon ve bununla birlikte mikrop kapma.
- Güneş ve tıbbi tarama cihazlarının neden olduğu radyasyon.
- Hava kirliliği ve çevre faktörleri.
- Geç ve az sayıda çocuk sahibi olmak ve yeterince emzirmeme.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: