KAR YAĞIŞI İSTANBUL'U ESİR ALDI!

İstanbul’da dün etkili olan kar yağışı, hayatı durma noktasına getirdi. Trafikte uzun kuyruklar oluşurken, vatandaşlar evlerine saatler sonra ulaşabildi...

Magazin

KAR YAĞIŞI İSTANBUL'U ESİR ALDI! İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan açıklamaya göre, kentte dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, gece yarısından sonra azalarak etkisini kaybetti. Hava sıcaklığı gece eksi 4 ile eksi 6 dereceye kadar düştü, öncelikle köprü ve viyadüklerde buzlanmalar meydana geldi.

1107 TRAFİK KAZASI

İstanbul'da kar yağışının başlamasından sonra sabah saatlerine kadar 1107 trafik kazası meydana geldi.


Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kimsesiz ve sokaklarda yaşamlarını sürdüren vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından spor salonlarında misafir ediliyor. Sarıyer Metin Oktay Spor Salonu'nda dün geceden itibaren 244 vatandaşın tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

MARAMARA BÖLGESİ: ÇOK BULUTLU

Meteoroloji'nin tahminlerine göre, bugün yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu (İstanbul'un Anadolu Yakası, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bilecik), Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile bu sabah saatlerinde Isparta Burdur ve Konya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Güneydoğu Anadolu, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Erzincan, Tunceli, Bitlis, Muş, Bingöl ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Ege kıyıları ile Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında orta kuvvette, iç ve batı kesimler ile Doğu Anadolu'da kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İstanbul beyaza büründü...

Hava sıcaklığının yurt genelinde hissedilir derecede olmak üzere (5 ila 7 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, iç ve batı kesimlerde kuzeyli, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

AKOM'da kar alarmı kalktı

İstanbul'da dün öğle saatlerinde alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM), hava şartlarının normale dönmesiyle alarm kaldırıldı.

AKOM'da görev yapan personel rutin çalışmalarına devam ediyor. Meteoroloji'den alınan bilgiler doğrultusunda akşam saatlerinde buzlanmalar meydana gelebileceği belirtildi. Yol Bakım ve Onarım ekipleri önemli noktalarda tuzlama çalışmalarına devam edecek. Çalışmalar yarın sabaha kadar sürecek. Yağışın durması ve hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle önce viyadükler ve yollarda don olayı meydana geliyor. Sürücülerin dikkatli araç kullanmaları ve hız yapmamaları can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor.

KAR BURSA'YI TESLİM ALDI

Bursa'da dün akşam saatlerinde başlayıp sabaha kadar aralıklarla devam eden kar yağışı şehri teslim aldı.
Şehir merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşırken, gece eksi 6 dereceye düşen sıcaklık sebebiyle sokaklar buz tuttu. Şehirlerarası yollarda gece ulaşım aksarken, şehir içinde buzlanma sebebiyle birçok cadde ve sokak kullanılamaz hale geldi. Bazı ana arterlerdeki buzlanma sebebiyle toplu ulaşım vasıtaları belli bölgelere giremeyince ulaşım aksadı. Sabah saatlerinde Bursa'nın bütün şehirlerarası ulaşımı açıldı.

Bursa-Yalova yolu Süpürgelik mevkiinde araçlara zincir taktırılırken, Engürücük mevkiinde de buzlanma yüzünden çok sayıda araç yoldan çıktı. İnegöl-Bozüyük arasındaki Mezitler mevkii de gece yapılan çalışmalarla ulaşıma açık tutuldu.

Valilik, kar yağışına rağmen okulları tatil etmedi ancak veliler servislerin gelmemesi ve derslerin tamamlanması yüzünden çocuklarını okula göndermedi. Bazı okullarda da öğretmenlerin derse gelemedikleri görüldü. Sınıfların doluluk oranı yüzde 30 ile 50 arasında değişti. Çocuklar, sokak aralarında kardan adam yapıp kar topu oynadı.

BUZLANMAYA KARŞI 24 SAAT HİZMET VERİLİYOR

Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediyeleri dün akşam saatlerinde etkisini artıran kar yağışı ve buzlanmaya karşı mücadelesini aralıksız sürdürüyor. 24 saat esasına göre görevlendirilen karla mücadele ekipleri, vatandaşların sıkıntı çekmemesi için tuzlama ve kaldırım temizleme çalışması yapıyor. Bazı kaldırımları çarşı esnafının temizlediği görülürken, Büyükşehir tuzlama ekipleri çalışmalarını 25 kamyonla geceden bu yana sürdürüyor. Şantiyede bekleyen bazı yedek araçlar da sabah tuzlama çalışmalarına takviye olarak gönderildi.
Osmangazi Belediyesi, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verileri doğrultusunda kar yağışı ve buzlanmaya karşı aldığı tedbirleri kar yağışının başlamasıyla birlikte gece uygulamaya başladı. İlçe genelinde 55 personel, 11 iş makinesi, 1 tuzlama aracı ve 8 kamyon ve kamyonetle çalışmaların dün geceden beri sürdüren ekipler, bilhassa ilçenin yüksek kesimleri Çekirge, Alacahırka, Pınarbaşı, İvazpaşa, Doburca, Mollafenari ve Maksem Mahallelerinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde buzlanmaya karşı yoğun mücadele yürüttüklerini söyledi. Dündar, ilçede yoğun kar yağışı ve buzlanmaya karşı Osmangazi Belediyesi olarak gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti. Şehir içi trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde buzlanmaya karşı mücadele başlattıklarını açıklayan Dündar, Bursalıların hayatının olumsuz etkilenmemesi için ekiplerin 24 saat hizmet verdiklerini aktardı. Dündar, "İlçe merkezinin yanı sıra yüksek kesimlerde de hayatı olumsuz etkileyen buzlanmaya karşı özel hassasiyet gösteriyoruz. Vatandaşımızın güvenliğini korumak maksadıyla gece gündüz demeden çalışarak kar yağışının sebebiyet verdiği olumsuzlukları asgariye indirmeye çalışacağız" dedi.

CADDELER BOŞ KALDI

İlçenin dört bir yanına yayılan ekipler, yüksek kesimlerdeki mahallelerde çalışmaya devam ediyor.
İl Özel İdaresi de kapalı köy yolu bulunmadığını duyurdu. Özellikle dağ ilçelerinde pazartesi sabahından bu tarafa aralıksız sürdürülen çalışmalar sayesinde Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan'da bir sıkıntı olmadığı belirtildi. Şehir merkezi ile Gemlik arasında ulaşım güçlükle yapıldı. Pazartesiyi salıya bağlayan gece birçok araç sürücüsü İstanbul'a gitmekten vazgeçerek Bursa'ya döndü.
İDO seferlerinde ise bir aksama olmadı. Şehir içerisinde çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi. Araçlardaki kar lastikleri de zemin buzlandığı için fayda etmedi. Öğle saatlerine doğru hava sıcaklığının 3 dereceye çıkması ve zeminin yumuşaması ile dolmuşlar ve taksiler rahat yol almaya başladı. Çok sayıda vatandaşın toplu ulaşım araçlarını tercih etmesi dikkat çekti. Gün içinde yoğun olan caddeler boş kaldı.
Çarşıda kardan dolayı az müşteri bulunması üzerine esnaf kaldırımları temizledi. Belediye ekiplerinin de dik yerlerde kaldırım ve merdivenleri temizlememesi yayaların işini kolaylaştırdı.

Tunceli'nin Pülümür ile Erzincan'ın İliç ilçesinde eğitime 1 gün ara verildi

Pülümür Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle ilçedeki okullarda eğitime bir gün daha ara verildiğini belirterek, ''İlçemizde birkaç gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle dün eğitime bir gün ara vermiştik. Kar yağışının aralıksız olarak devam etmesi nedeniyle eğitime verdiğimiz arayı 18 Ocak'a kadar uzattık'' dedi.

Böke, ilçede kar yağışının devam ettiğini, ulaşımda aksaklıkların yaşanmaması için ekiplerin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü kaydetti.

Bu arada Erzincan'ın İliç ilçesinde de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi. İlçe merkezinde kar kalınlığının 40 santimetre, köy yollarında ise 60 santimetreye ulaştığı belirtilirken, ilçeye bağlı 50 köy yolu da ulaşıma kapandı.

Karla mücadele ekiplerinin kapalı köy yollarının açılması için çalıştığı, ilçede kar yağışının etkisini sürdürdüğü kaydedildi.

Sakarya'da 168 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor

Sakarya'da dün akşam saatlerinde başlayan ve aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle, 168 köy yolu ulaşıma kapandı.

Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Hendek ilçesinde 26, Geyve'de 21, Taraklı'da 19, Kocaali'de 16, Karasu'da 15, Akyazı'da 15, Ferizli'de 12, Sapanca'da 11, Kaynarca'da 9, Pamukova'da 7, Serdivan'da 5, Karapürçek'te 4, Adapazarı'nda 4, Söğütlü'de 3 ve Erenler ilçesinde 1 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. İl Özel İdaresi'ne bağlı 11 ekip kapalı köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

magazin

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, gece boyunca kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı. Kar sabah saatlerinde şehir merkezinde vatandaşlara ve sürücülere zor anlar yaşattı. Özellikle Karaman, Camili ve Korucuk Mahalleleri'nde işe gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar, yokuşlarda küreme ve tuzlama çalışması yapılmamasından dolayı zor anlar yaşadı. Pek çok sürücü karla kaplanan yolda araçlarını çıkarmak için mücadele verdi. Öğrencilerde okullara gitmekte güçlük yaşadı. Bazı veliler yolların geçit vermemesi üzerine çocuklarını traktörle okula götürdü. Toplu taşıma araçları, işçi ve öğrenci servisleri açılan ana arterler üzerinden çalıştı. Kapanan köy yollarında kalan araçlar traktörlerle çekilmeye çalışıldı. Sürücülere ve yayalara zorluklar yaşatan kara en çok çocuklar sevindi. Çocuklar sokaklarda kayarak kar topu oynadı.

BUZLANMA VE DON UYARISI
Sakarya Meteoroloji İl Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, kar yağışı bugün de aralıklarla devam edecek. Gece buzlanma ve don görülecek. Hava sıcaklıkları gündüz en düşük 4, gece eksi 4 derece olacak. Parçalı bulutlu bir havanın beklendiği yarın da kar yağışı aralıklarla kendisini gösterecek.
Meteorolojinin son ölçümlerine göre kar kalındığı şehir merkezinde 10, Karasu ilçesinde 25 santimetre ve Camili Mahallesi'nde 13 santimetre olarak ölçüldü.

METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü, Türkiye'nin soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdiğini belirterek üreticileri zirai don konusunda uyardı.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yurdumuz Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında bulunmaktadır. Bu nedenle 16-17 Ocak gecesi, Ege'nin kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli, Akdeniz'in iç kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette; 17-18, 18-19 ve 19-20 Ocak geceleri, Ege ve Akdeniz Bölgeleri'nin kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli don olayı beklenmektedir. Tarımsal faaliyetin sürdüğü bu bölgelerimizde hasat dönemindeki narenciye ve muz üreticilerimiz, çiçeklenme dönemindeki yenidünya, badem vb. meyve ile sebze ve serada üretim yapan yetiştiricilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir."
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: