KARA HAREKATI BAŞLADI

Genelkurmay Başkanlığı dün saat 19.00 itibarıyla Kuzey Irak'a kara harekatının başlatıldığını duyurdu. Ankara'nın harekat konusunda Irak ve ABD'yi bilgilendirdiği açıklandı.

Magazin

KARA HAREKATI BAŞLADI Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan açıklamada; Hava Kuvvetleri ile desteklenen sınır ötesi kara harekatının başladığı kamuoyuna duyuruldu.

Açıklamada, 'Türk Silahlı Kuvvetleri, 21 Şubat 2008 günü saat 10.00-18.00 arasında, belirlenen hedefleri karada konuşlu uzun menzilli silahlar ve Hava Kuvvetleri'ne mensup uçaklar ile etkili bir şekilde vurmuştur. Başarıyla icra edilen ateşle taarruzdan sonra, aynı gün saat 19.00'dan itibaren Hava Kuvvetleri ile desteklenen bir sınır ötesi kara harekatı başlatılmıştır' denildi.

Genelkurmay, hava operasyonlarının devamı niteliğindeki kara harekatının hedefinin PKK olduğunun altını çizdi ve sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne düşmanca harekette bulunmayan 'yerel unsur'ların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterileceğini kaydetti.

Açıklamada, 'Irak'ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına özel bir önem veren Türk Silahlı Kuvvetleri, planlanan hedeflere ulaşılmasından sonra, en kısa zamanda yurt içine dönecektir' ifadesi kullanıldı.

Harekatın amacı; bölgenin teröristler için kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasının önlenmesi olduğunun altı çizildi. Bunun, Irak'ın istikrar ve iç barışına katkı sağlayacağının değerlendirildiği bildirildi.

Genelkurmay, basın mensuplarına da operasyon bölgelerine girmemeleri çağrısında bulundu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: