Karaca, insana verdiği değerle geleceği şekillendiriyor!

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından 26’ncı kez düzenlenen PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nde, “Bugün, Yarın ve Gelecek” temasıyla insan kaynaklarının geleceği masaya yatırıldı. Kongrenin konuşmacıları arasında yer alan Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca, katıldığı panelde marka olma süreci ve bu serüvende aştıkları zorlu dönemleri anlattı.

Yaşam

Karaca, insana verdiği değerle geleceği şekillendiriyor! Türkiye’de yemek yeme kültürünün değişmesine öncülük eden Karaca, insan kaynaklarının geleceğe dair öngörülerini PERYÖN Kongresi’nde paylaştı. 300 mağazası ve 2 bin 500’ün üzerindeki satış noktası ile müşterilerine hizmet sunan Karaca, 2 bini aşkın çalışanıyla farklı yaklaşım değerleri oluşturmayı başardı. Odağına iş ve insanı alan etkinlikte de, Karaca’nın tasarım ve markalaşma çalışmalarının insani değerlerle bir bütün halinde geliştirildiği aktarıldı.

Kongrenin panelistleri arasında yer alan Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca, markalaşma yolunda kendileri için en önemli dönemecin 2008 krizi olduğuna değindi. Krizde düşüşe geçen TV reklam maliyetlerini fark ederek o dönem hayata geçirdikleri bir kampanyayı reklamlarla eş zamanlı kullandıklarını bununla birlikte de marka bilinirliğinde önemli bir sıçrama kaydettiklerini anlattı. 20 milyon dolar ciro ile yola çıkan Karacayı bugün 300 milyon dolara taşımalarındaki en büyük etkenin “insanları dinlemek” olduğuna değinen Fatih Karaca, “Önce tüketicileri çok iyi analiz ettik. Beklentilerini iyi anladık. Ancak asıl sesine kulak verdiklerimiz çalışanlarımız oldu. Markalaşmanın içerden dışarı yayılan bir dalga olduğunu hiç unutmadık. Çalışanlarımızın fikirlerine değer verdik ve önerilerini göz önünde bulundurduk. Bu sayede yola çıktığımızda 50 olan çalışan sayımızı 2.000’e çıkardık. Yaptırdığımız kurum içinde ve tüketiciler üzerinde yaptırdığımız etnografik araştırma gösterdi ki aynı değerler etrafında bir araya gelerek ilkleri gerçekleştirmek ve her zaman daha iyiyi yapmaya ve sunmaya odaklanmak beraberinde başarıyı da getiriyor” dedi.


Karaca’nın marka olma yolunda çok değerli danışmanlardan destekler aldıklarını da belirten Fatih Karaca, gelecek vizyonları için ise şöyle konuştu. “Bundan sonraki süreçte yurt içinde kendimizi sürekli daha da iyiyi yapmaya odaklarken bir yandan da yurt dışında büyümek istiyoruz. Neden bir gün Amerika’da William Sonama’ya rakip olmayalım? Şu anda yurt dışında 30 mağazamız var ve bu sayıyı artırarak Almanya’da, Ortadoğu’da yeni mağazalar açmayı hedefliyoruz” dedi.

Kongrenin “İsmim Marka Oldu” oturumunda Fatih Karaca ile birlikte konuşmacılar arasında Radyo Programcısı Jozi Zalma da (Geveze) yer aldı. Geveze, Karaca ile markalaşma süreçlerinin benzediğini söyleyerek en büyük ortak özelliklerinin ise değerlere sahip çıkmak olduğunu anlattı.

Karaca Hakkında:

1973 yılından günümüze sofra, mutfak ve ev tekstili sektöründe hizmet veren Karaca Grup bünyesinde 5 şirket bulunuyor. Karaca; Karaca Home, Emsan, Jumbo ve Cook Plus olmak üzere perakende, toptan, yurt dışı, franchise ve online satış kanalıyla yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteriyor. Karaca Grup mağazacılık ağında 278 mağaza ve 2 bin 500’ün üzerinde satış noktası mevcut. Karaca Grup olarak 2014 yılında başlayan yurt dışı hikâyesi, bugün 14 ülkede mağazacılık, 28 ülkede ihracat ile devam ediyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: