Karadeniz’den Park Fora’ya Uzanan Lezzet; Kalkan

Balığın İstanbul’ da ki adı Park Fora denizin tüm bereketini mevsiminde balık tezgahında buluşturmaya devam ediyor. Klasik lezzetlerden dünya mutfaklarına uzanan zengin menüsüyle konuklarını boğazın kıyısında ağırlayan Park Fora Karadeniz’in hediyesi Kalkanı boğaza karşı kurulan sofralarına taşıyor.

Diğer Haberler

Karadeniz’den Park Fora’ya Uzanan Lezzet; Kalkan Mevsim kış olup deniz suyunun en soğuk olduğu zamanda Karadeniz’in sunduğu hediyedir kalkan. İmparatorların sultanların ziyafet sofralarında baş köşede olan bin yıllık lezzet mevsiminde Park Fora yorumuyla İstanbullular la buluşuyor. Denize ve balığa dair lezzetleri kırk yıllık tecrübesiyle yorumlayan Park Fora kalkan balığını en lezzetli hali ile sunuyor.

Park Fora da Kalkan zamanı

Park Fora misafirleri denizin en lezzetli hediyesi olan kalkanın lezzetini farklı pişirme yöntemleriyle yeniden keşfediyor. Tava , ızgara, buğulama, tandır ve kiremitte şarap soslu hali ile kalkan balığı Park Fora misafirleriyle buluşuyor.

Kalkanın tandır hali

Karadeniz’ in en taze kalkanları mevsiminde Park Fora mostrasında yerini alıyor. Karadeniz kıyılarından gelen günlük kalkan temizlendikten sonra tandır halini almadan önce ön ve arka yüzleri ızgara da çevrilir. Izgaradan çıkan kalkan özel tepsisiyle tandıra girer ve Park Fora misafirlerine sunulmak üzere pişirilir. Garnitürleri ile beraber bütün olarak sofraya gelen kalkan tandır şubat ve mart ayında denizin sunduğu en lezzetti hediyedir.

Detaylar için tıklayınız..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: