Karakterlerini su yüzüne çıkaran kitapları okumayı tercih ediyorlar

Aykut Kocaman, Fatih Terim, Hikmet Karaman, Samet Aybaba ve Mustafa Denizli... Tüm bu isimler, başarılı kariyerlerini sürdürürken, belki de karakterlerini su yüzüne çıkaran kitapları okumayı ihmal etmiyor.

Kültür-Sanat

Karakterlerini su yüzüne çıkaran kitapları okumayı tercih ediyorlar
Terim: Mükemmele ulaşmanın 163 yolu

Fatih Terim; Mükemmele ulaşmanın 163 yolu. Tom Peters imzalı kitapta, bağlantı kurmak, sunum yapmak, yazı yazmak, etkin bir dinleyici olmak, hataya açık olmak, yetkilendirmek, egodan arınma, teşekkür etmek, özür dilemek, takdir etmek, sabırlı olmak gibi konuların yaşamdaki önemi anlatılıyor. Bana sorarsanız son yıllarda büyük değişim gösteren Fatih Hoca’da bu kitabın etkisi var. Terim, mükemmelin peşinde... Bu köşeyi takip edenler bilir, hoca kendi hayatını anlatan kitabı da yazmak üzere.


Kocaman: Karamazov kardeşler

Aykut Kocaman; Karamazov kardeşler... Kocaman, “Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler’ini okuyorum” diyor. Aykut Hoca sezon başından beri bu dünya klasiğini okuyormuş. Kitaptan çok etkilenmiş. Bu başyapıtta bir aile ve onun yaşadığı felaketlerle birlikte Rus toplumunun geçirdiği sarsıntılar anlatılıyor. İnsan ruhunun en ince ayrıntısından kesitler sunarak... Dimitri Karamazov, bir trajedi kahramanı... Bana göre son iki yılda bir teknik adam olarak derin sıkıntılar yaşayan Aykut Hoca, Karamazov Kardeşler’in akışında kendinden çok şey buluyordur.


Aybaba: Mevlana ve Şems

Samet Aybaba; Mevlana ve Şems. Aybaba, “Mevlana ve Şems ile meşgulüm” diyor. Ayrıca, “Mevlana’dan güzel sözler kitabını da nereye gitsem yanımda taşıyorum. O sözler beni rahatlatıyor” diye de ekliyor. Samet Hoca’ya bir zamanlar karşılıklı olarak da oynadığı Bloghin’in yazının başındaki sözlerini hatırlatınca da; “Ben de çocukluğumdan beri okuyorum. Özellikle de Rus klasikleri okudum” dedi. Sezona eldeki imkanlarla sıkıntılı başlayan Samet Aybaba, ilk yarıda çok başarılıydı. Gerçi her maçında bir korku filmi de yaşanmadı değil. Bence bu süreçte Samet Aybaba, Mevlana’nın huzur dolu dünyasına sığınarak güç toplamıştır.


Denizli: Doğu’nun elçisinden yüce Divan’a

Mustafa Denizli, “Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden kayınpederim Şerafettin Elçi’nin biyografisini okuyorum. Hasan Kaya’nın Doğu’nun Elçisinden Yüce Divan’a adlı kitabı. Ortaokul sondan beri kitap okurum. Ömer Seyfettin’in Diyet’i ilk okuduğumdur. Osmanlı tarihini çok okudum. Dünya kültürlerini anlatan kitaplara meraklıyım. Uzak Doğu, Pers, Mezopotamya, Roma uygarlığı hep ilgimi çekmiştir.” Öyle anlaşılıyor ki, şu aralar kayınpederinin yaşamından kesitlere dalan Mustafa Hoca, Rize’de başarıyı ararken baş ucundaki birçok kitapla medeniyete yelken açacak.


Karaman: Lüzumlu adam

Hikmet Karaman; İshak Alaton’un hayatını anlatan ‘Lüzumlu Adam’ kitabını okuyor. Hikmet Hoca’yla, Euro 2012’de de beraberdik. Hoca kitaplara ve Avrupa futbolundaki gelişmelere oldukça meraklı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: