KAROLIN FİŞEKÇİ'DEN PAMUK'A ŞOK SÖZLER!

Karolin Fişekçi, Orhan Pamuk'un ihtarnamesine Teke Tek'te yanıt verdi.

Magazin

KAROLIN FİŞEKÇİ'DEN PAMUK'A ŞOK SÖZLER! Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'la yaşadığını söylediği ilişki ve medyaya yaptığı açıklamalarla adından söz ettiren ressam Karolin Fişekçi, Teke Tek'te Fatih Altaylı'ya konuştu:

NİÇİN BU KADAR KONUŞTU?
Bir süre verdim kendime, ondan sonra pek saklamak istemedim. İlişki süresinde bunu gizli tuttum. Onun özeline saygı duydum. Ayyuka çıktıktan sonra bir sürü şey söylendi. Bunların önüne geçmek için...

Ben ona da sordum 'Ne yapacağız?' diye. Belki çok güveniyordu. Düşündüm taşındım anlatma gereği duydum. Ben konuşmayı severim. Söylediğim şeyler de onu rencide edici şeyler değildi. Kadın saklar, erkek anlatır ya genelde. Tersi oldu galiba. Herhalde dolmuştum ve konuştum.

ORHAN PAMUK'LA POPÜLER Mİ OLMAK İSTEDİ?
Türkiye'de kaç tane ressam tanınıyor. Sokağa çıksanız insanlar herhalde bir Bedri Baykam'ı bilir. Medyada ressamlar bu kadar yer bulmuyor.

Ben onun insan tarafını gösterdim. Kendi anlattıklarından dolayı, kitaplarından olsun, anlattıklarından olsun biliniyordu. Ama bir de benim tarafımdan bilinsin istedim.

NE ZAMAN NEREDE TANIŞTI
16 NİSAN 2009'da sergi açılışında tanıştık, İstanbul'da.

Benim bir yazım vardı onu göndermek istemiştim. Mailini verdi. Ondan sonra buluştuk.

Ben ailemle yaşıyorum. Buluşuyorduk. İki defa Amerika'ya gittim. Görüşüyorduk. Bazen dışarı çıkıyorduk. Arkadaştık.

AŞK İLİŞKİSİ Mİ?
Sevmemiş olsam bu kadar zaman gizli de durarak birlikte olamazdık. 2.5 senede sık sık görüştük.

ORHAN PAMUK'UN AÇIKLAMASI
Sanki yabancı bir kadınmış gibi... Bu konuda mailleşmelerimiz var... Bunlar elimde. Şık olmaz diye ortaya çıkarmam. Hukuki süreç başlayacaksa... Böyle şeyin davası olur mu? Ben de rencide oldum. Beni yalancı durumuna düşürdüler. Şizofren dediler.

PİŞMAN MI?
Bir şeyler yaşandı. Niye pişman olayım? Deneyim tarafı da var. Başta şoke oldum bu ihtarnameyi duyunca. Güldüm de... Konuşunca dava açılır mı, eve haciz gelir mi diye düşünüyorum.

O maillere bakan birisi aramızdaki ilişkiyi görür. Buraya getiren ben olmadım. En baştan bana konuşma deseydi. Sonra da demedi. Doğrudan ihtarname geldi. Benim için bir erkeğin gözlerimin içine bakarak konuşması lazım.

ORHAN PAMUK'UN KİRAN DESAİ İLE FOTOĞRAFI
Hintli yazar Kiran Desai fotoğrafı çıktığı gün Orhan'la beraberdik. Utandı. Tabii ki ben rahatsız oldum.

İHTARNAME TEHDİT GİBİ
Sanat çevresinden arkadaşlar benim arkamda. Bana bir avukat yönlendirdiler. Bir tür şiddet durumu var. Şiddet illa göz morartarak olmuyor. İhtarname biraz tehdit gibi. Ben bu hukuki süreci bilmem. Medyanın tepkisi de acaipti. Herkesin ağzı sulandı. Nerdeyse küfür etmedikleri kaldı. Tokat gibi yanıt ne demek. Orhan Pamuk ile ilişkide olmamı yakıştıramadılar herhalde.

ORHAN PAMUK ASOSYAL Mİ?
Asosyal olmasaydı benimle daha çok görünürdü. Bu kadar çekinmezdi.

CİMRİ Mİ?
Hediye falan almazdı. Bu konuda pek konuşmak istemiyorum özele giriyor.

ERMENİ MESELESİ
Tatlısu Ermenisi benim bir yazımdı. Ben de kendime Tatlısu Ermenisi diyererek; Cemaatle ilişkim yok, Ermenice bilmiyorum. Türkçe konuşuyorum. Buralı hissediyorum kendimi. Öyle bir yazı göndermiştim. Devamlı 1915 olaylarını açtığınız zaman kan davası geliyor bana. Benim tavrım Ermeni olduğum için ne ayrıcalık ne aşağılama istiyorum. Ben sanatçı bakışıyla konuşuyorum.

Bu konuları pek konuşmadık. Burada yaşayan Ermeniler bu konuları konuşmayı sevmezler. Fransa'daki yasa gündeme geldiğinde buradaki Ermeniler tedirgin olur. Belki beni de tedirgin buluyordu. Ben dediğim gibi bukonuda araştırmalar yapılması lazım. Net bir şey söyleyemem.

BUNDAN SONRASI BELLİ OLMAZ
Kötü hissediyorum. Ama intikam ateşiyle yanma gibi bir durumum yok. Belli olmaz hiçbir şey, hayatta her şey olabilir. Karşıma geçip konuşmasını isterim.

NE ZAMAN AYRILDI?
İki ay kadar oluyor görüşmeyeli. Bu açıklamalarımdan sonra görüşmedik. O ilişki yok diyor. Ben var diyorum.

O bana konuşma deseydi ben de konuşmazdım. Niye aramadığını kendisine sormak lazım. Belki de yönlendirmeler vardır burada. Ne yapacağını bilememiş olabilir.

İlişkiyi uzatan taraf ben olmadım. Ama benim devamlı peşinde olma durumum yoktu.

İHTARNAME HAİNCE BİR DAVRANIŞ
Bu bana haince bir davranış gibi geliyor. İhtarname yollaması... Ben arsız biri değilim. Bana söyleseydi ben susardım. Bu işe hiç bulaşmak istemiyor durumu var.

New York'taki fotoğraflar ortaya çıkmasaydı ilişki belki sürüyor olurdu.

("Sizin ne kadar 'deli' olduğunuzu biliyor muydu?" sorusu üzerine) Evet biliyordu.

Habertürk
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: