"Kedilerden arınmış bir Yeni Zelanda istiyorum"

Kediler, hayatımızda edindikleri yer kadar, internette de oldukça ünlü. Mobil fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın Snoopy ve sosyal medya ağı Facebook’un Colonel Meow karakterleri her gün yeni takipçiler kazanıyor. Ancak kedileri sevmeyen, hatta yok edilmesini isteyenler de mevcut.

Yaşam

"Kedilerden arınmış bir Yeni Zelanda istiyorum" Kediler, en evcil hayvanlar olarak hayatımızda yeri değişmesi zor bir konum elde etmiş durumdalar. Sadece ABD’de her yıl 4 milyara yakın kuşu yedikleri ortaya çıkmasına rağmen, kedilere karşı beslenen sevginin değişmesi zor görünüyor.

Doğal olarak herkesin kedileri sevmesi mümkün değil. Ancan bazıları, bu canlılara besledikleri hoşgörüsüzlüğü aşırı noktalara taşımış durumda. Bunun bir örneği, Yeni Zelandalı işadamı Gareth Morgan. Morgan, ülkesindeki kedi populasyonunu sıfıra indirmek için kampanya başlattı. Morgan, kedilerden arınmış bir ülkede kuşların cıvıltısının tekrar şehirlere döneceğini ve doğal kuş ortamlarının korunacağını savunuyor. ntvmsnbc'deki habere göre, kedilerin neden gitmesi gerektiğine dair sosyal medya kampanya başlatan Morgan, Twitter’da #catstogo hashtag’i oluşturdu. Aynı zamanda, @NotGarethMorgan adlı kedi sever bir kampanya Morgan’ı alaya almak için harekete geçti.

KEDİLERİ EN ÇOK SEVEN ÜLKE
Yeni Zelanda Refakatçi Hayvan Konseyi’nin verdiği bilgiye göre, halkın yüzde 48'i kedi sahibi. 1.419 milyon kedi besleyen halk, dünyanın en kedi sever toplumunu temsil ediyor. Kedilerin bu kadar fazla sayıda olması, ada ülkesinde bugüne kadar 9 kuş türünün yok olmasına neden olmuş durumda.

Morgan, “Evinizde beslediğiniz tüy yumağı doğuştan katil... Onun son kediniz olduğundan emin olun” mesajı verdiği kampanyasında, büyük tepkiyle karşılaşmasına rağmen yoluna devam etmekte kararlı. Yerel bir gazeteye konuşan Morgan, “Kedinizin kafasına vurup öldürmenizi söylemiyorum, ama doğamızı korumak adına bir şeyler yapmamız lazım” dedi.

Morgan’ın topluma verdiği birbirinden ilginç mesajlar ise şöyle (kendi ifadeleriyle):

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: