Kemancı’nın sahibi Zeki Ateş yaşamını yitirdi

Türkçe rock müziğin gelişmesini sağlayan Kemancı'nın sahibi Zeki Ateş hayatını kaybetti.

Kültür-Sanat

Kemancı’nın sahibi Zeki Ateş yaşamını yitirdi Türkiye’de rock müziğin gelişmesine büyük katkı yapan, bir zamanlar kentin en gözde mekanlarından biri olan Kemancı’nın sahibi Zeki Ateş yaşamını yitirdi.

Yakalandığı kanser hastalığının hızla ilerlemesi nedeniyle hayatını kaybeden Ateş’in, bugün Şişli Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi. Haberin duyulmasının ardından zamanında yolu Kemancı’ya düşmüş pek çok isim Twitter üzerinden başsağlığı mesajı yayımladı.

Ceyhun Yılmaz, “Acelen neydi be Zeki Abi” derken, Mehmet Ali Alabora, “Her şey için teşekkürler Zeki Abi” demekle yetindi. Oyuncu Akasya Aslıtürkmen, “Dünya tatlısı, önemli bir insandı. Huzur içinde yatsın” açıklaması yaparken, Gonca Vuslateri ise “Kemancı Zeki abi. Resimlerimize baktım şimdi. Dediğinizi de yaptım: Unutmadım, yırtıp atmadım hiçbir şeyi. Huzur içinde uyuyun” notu düştü.

Türkçe rock’ın Kâbesi

1986 yılında Eski Galata Köprüsü’nün altında açılan Kemancı Bar, kısa zamanda Türkiyeli rock müzisyenlerinin uğrak yeri haline gelmişti. Ne var ki 1992 yılında çıkan yangın sonucu köprünün kül olmasıyla Kemancı Taksim’e taşındı. Ve burada etkisi 2000’li yıllara yansıyacak bir kültürün temelleri atıldı.

Şebnem Ferah, Teoman, Feridun Düzağaç, Duman, Ogün Sanlısoy gibi pek çok rock müzisyenimizin kariyerinde önemli bir yere sahip olan mekân, sonraları amatör müzisyenlere destek veren ve rock müziğe sahip çıkan bir yer haline gelmişti. 94 yılına ‘Üst Kemancı’, daha sonra ‘Orta Kat’ın da alınmasıyla birlikte haftasonları 800’e yakın insanı ağırlayabilecek kapasiteye ulaştı.

Radikal
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: