KEMPİNSKİ HOTEL BARBAROS BAY'İN YENİ EXECUTİVE CHEF'İ ALİ RONAY

Magazin

KEMPİNSKİ HOTEL BARBAROS BAY'İN YENİ EXECUTİVE CHEF'İ ALİ RONAY Kempinski Hotel Barbaros Bay'in yeni Executive Chef'i Ali Ronay ile, "Gastronomik Sezon"a hazırlanıyor...
Baharın en güzel günlerinin yaşandığı Bodrum'da,bugünlerde bambaşka bir heyecan daha yaşanıyor...

Türk mutfağına karşı duyduğu tutkuyu, yurtdışında edindiği tecrübelerle zenginleştiren genç yetenek Ali Ronay, yaz sezonu ile birlikte, Gastronomik Sezonun da gelişini müjdeliyor.

Ege’nin tuzlu denizi, Akdeniz’in güneşi ve Asya’nın mistisizmi, Ali Ronay’ın tutkularıyla birleşip, Kempinski Hotel Barbaros Bay’de otantik bir lezzet senfonisine dönüşüyor...

Yenilenmeyi, tazelenmeyi ve yepyeni başlangıçları müjdeleyen bahar ayı ile beraber, Kempinski Hotel Barbaros Bay de birçok güzel yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Otelin tüm restoranlarının konseptlerini ve menülerini yenilemeye başlayan Executive Chef Ali Ronay, tüm çalışmalarının ilham kaynağının, yeni nesil Michelin yıldızlı Sergi Arola, Sven Elverfeld, Paco Perez gibi Cheflerden aldığını belirtiyor. Yeni nesil mutfağın tartışmasız öncüsü Paul Bocuse’un Fransa’daki enstitisünde yetişen Ronay’ın yetenekli ellerinden çıkacak olan tüm lezzetler, Kempinski Hotel Barbaros Bay’de bütün bir yaz lezzet senfonisi yaşanacağına işaret ediyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: